Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Banany — wszystko, co musisz wiedzieć 0
Banany — wszystko, co musisz wiedzieć

Banany — wszystko, co musisz wiedzieć

Przyczyniają się do łagodzenia ukąszeń komarów, wybielają zęby, mogą być częścią diety osób zmagających się z wrzodami żołądka, zawierają dużo witamin i minerałów, a do tego są przepyszne! Banany znano już najprawdopodobniej 4 tysiące lat temu, obecnie uprawiane są krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, m.in. na terenie Ameryki Południowej. Owoce te swoje zastosowanie znalazły również w kosmetyce. Ile mają kalorii? Kto powinien je ograniczać, a dla kogo są szczególnie wskazane? Sprawdź koniecznie!

Banany — wartości odżywcze

W 100 gramach banana zwyczajnego znajdziemy:

  •  0,3 g tłuszczu, 
  • niecałe 30 g węglowodanów, 
  • 2,6 g błonnika, 
  • 1,1 g białka.

Taka porcja zawiera aż 358 mg potasu i 0,37 mg witaminy B6. Oprócz tego w bananie znajdziemy inne witaminy z grupy B oraz witaminę E, A i K, prawie 9 mg witaminy C, a nawet wapń, fosfor i sporą dawkę magnezu!

Co ciekawe, witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu, a dzięki obecności obu tych składników odżywczych, banan jest szczególnie wartościowym owocem.

Ciekawostka — banan to jagoda?

Nazewnictwo banana prawdopodobnie pochodzi od arabskiego słowa banan, które oznacza palec. Co ciekawe, z botanicznego punktu widzenia, banany są jagodami, które wytwarza kilka gatunków roślin z rodzaju Musa.

Prozdrowotne właściwości bananów

Potas zawarty w owocach niweluje ryzyko wystąpienia nadciśnienia, a dodatkowo wspiera profilaktykę przeciwmiażdżycową. Może zmniejszyć prawdopodobieństwo ataków serca oraz udarów. Jedzenie bananów dostarcza nam również błonnika, który pozwala zachować uczucie sytości na dłużej.

Dzięki zawartości beta i alfa karotenów oraz przeciwutleniaczy owoce te pomagają nam zachować zdrowie naszych oczu, a nawet mogą zmniejszyć różnego rodzaju dolegliwości takie jak np. jaskra.

Ich miękka struktura i zdolność neutralizowania kwasów żołądkowych zbawiennie wpływa na nasz układ pokarmowy. Banany łagodzą także dokuczliwą zgagę, powodują rozrost komórek błony śluzowej w żołądku, a dzięki temu wspomagają wydzielanie śluzu tworzącego warstwę ochronną naszego żołądka i przyczynia się do jej regeneracji. Zawarte w owocach inhibitory proteazy skutecznie niszczą bakterie odpowiedzialne za powstawanie wrzodów.

Banany mogą skutecznie poprawić nasze samopoczucie, a wszystko dlatego, że są źródłem tryptofanu, ten z kolei wzmaga wydzielanie serotoniny, która powszechnie jest nazywana hormonem szczęścia. Z kolei indyjscy naukowcy odkryli, że pektyny zawarte w owocu mogą obniżać poziom złego cholesterolu we krwi i podwyższać jego frakcję HDL.

Spożywanie bananów może złagodzić również bóle miesiączkowe u kobiet. Dzięki temu, że są dobrym źródłem magnezu, mogą nie tylko zmniejszyć dolegliwości bólowe, ale również przyczynić się do wyregulowania cyklów. Banany mogą być również wybawieniem dla ciężarnych kobiet, które zmagają się z porannymi mdłościami.

banany

Regularne jedzenie bananów wzmacnia też nasz układ odpornościowy, przyczynia się do zwalczania wolnych rodników i dodaje energii. Mimo tego, że banany zawierają sporo kalorii, jedzenie ich w umiarkowanych ilościach jest polecane osobom na diecie odchudzającej oraz sportowcom, którzy w ten sposób dobrze uzupełnią swoje straty energetyczne oraz wyregulują poziom cukru we krwi.

Co więcej, zawartość BanLec, czyli rodzaju lektyny (białka roślinnego) w bananach może ochronić przed zakażeniem wirusem HIV. Jak ustalili naukowcy z Centrum Medycznego University of Michigan, białko roślinne, które jest składnikiem bananów, skutecznie hamuje działanie białka powiązanego z zakażeniem, a dodatkowo może działać podobnie jak leki stosowane podczas terapii.

Te podłużne owoce zawierają także selen, który stymuluje układ immunologiczny do produkcji przeciwciał, dlatego jedzenie owoców banana może pomóc w zapobieganiu chorobom nowotworowym. Owoc ten jest również doskonałym wyborem dla palaczy, którym podczas odstawienia papierosów doskwiera głód nikotynowy.

W Indiach banany stosowane są do łagodzenia wzdęć, ich spożywanie pozytywnie wpływa także w przypadku niestrawności. Jednak na tym nie kończą się ich właściwości lecznicze. Substancje zawarte w bananach działają przeciwbiegunkowo, a do tego mają pozytywny wpływ na naszą wątrobę

Co ciekawe, to niedojrzałe owoce wykazują silniejsze działanie prozdrowotne.

Kto powinien spożywać niedojrzałe banany?

Ciemne plamy na bananie nie oznaczają, iż owoc jest zepsuty, świadczą tylko o tym, że musi zostać jak najszybciej zjedzony. Dojrzałe banany są świetną podstawą koktajli, deserów, ciast oraz doskonałą przekąską, która jest dobrym zamiennikiem słodyczy. Ten jeden z najpopularniejszych owoców w naszym domu jest chętnie zabierany do pracy oraz do szkoły przez najmłodszych. Jednak nie każdy powinien spożywać dojrzałe, słodkie banany, a wszystko ze względu na sporą ilość cukrów i nie tylko!

Diabetycy powinni szczególnie uważać przy wyborze bananów. Niestety, owoc owocowi nierówny. Wybieranie bardzo dojrzałych bananów nie jest wskazane przez osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ to właśnie dojrzałe owoce mają wysoki indeks glikemiczny. Najlepiej więc postawić na zielone banany, które nie utrudniają utrzymania prawidłowej wartości glukozy we krwi.

banany

Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika natomiast, że substancje pozyskiwane z niedojrzałych bananów mogą wspomagać leczenie cukrzycy ze współistniejącą chorobą wrzodową, pomagają kontrolować poziom glukozy u diabetyków oraz stymulują właściwe funkcjonowanie jąder.

Ze względu na to, że banany bogate są w potas, mogą skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze, dlatego szczególnie ciśnieniowcy nie powinni unikać tych produktów. Dodatkowo wysoki poziom potasu w organizmie zmniejsza ryzyko udaru mózgu.

Ile kalorii ma banan?

Regularne konsumowanie bananów wspiera pracę przewodu pokarmowego, powoduje rozrost błony śluzowej żołądka, może ochronić nas przed wieloma dolegliwościami, a inne skutecznie złagodzić.

Kiedy jednak powinniśmy zachować umiar w spożywaniu tych owoców tropikalnych? Szczególnie wówczas, gdy stosujemy dietę. Banany są dość kaloryczną przekąską, bo w 100 g produktu znajdziemy prawie 90 kcal (średni banan waży ok. 120 g po ściągnięciu skórki).

czerwone banany

Czerwone banany z kolei zawierają ok. 97 kcal w 100 g. Powinniśmy więc kontrolować ich spożycie, jednak jeżeli nie posiadamy przeciwwskazań do jedzenia bananów, nie wykluczajmy tego produktu z jadłospisu, nawet jeśli jesteśmy na diecie odchudzającej. Wybierajmy natomiast — podobnie jak diabetycy — zielone, jeszcze niedojrzałe owoce, które mają mniej cukru i więcej skrobi.

Przechowywanie bananów

Banany możemy przechowywać zarówno w temperaturze pokojowej jak i w chłodnym miejscu. Jeżeli zależy nam na tym, aby owoce dojrzewały dłużej, najlepiej jeżeli umieścimy je w lodówce. Natomiast jeśli chcemy, aby szybciej nabrały słodkiego smaku, możemy umieścić je w papierowej torbie wraz z kawałkiem jabłka i odczekać kilkanaście godzin.

Skórka banana w kosmetyce

Nie tylko miąższ, ale także skórki bananów mogą być wykorzystywane w celach upiększających i pielęgnujących. W skórce kryje się wiele cennych właściwości, dlatego z powodzeniem możemy wykorzystać ją jako środek wybielający zęby. Wystarczy wewnętrzną częścią skórki pocierać zęby. Zabieg jest bezpieczny a podobno i bardzo skuteczny. Na pojawiające się zmarszczki można natomiast stosować okłady ze skórki, a kurzajki czy ukąszenia owadów możemy zniwelować poprzez ich pocieranie. Banany również świetnie nawilżają, dlatego domowe kremy i maseczki na ich bazie mogą poprawić wygląd naszej cery. Pamiętaj jednak, aby taki domowy produkt przechowywać w lodówce i zużyć maksymalnie w ciągu czterech dni. Najlepiej jednak przygotowywać go na bieżąco. Bananowa skórka to również idealny dodatek do szamponów i odżywek, który sprawi, że nasze włosy będą lśniące i łatwiejsze w rozczesywaniu. Skórkę należy tylko zblendować i dodać do ulubionego produktu kosmetycznego.

[product id="4259, 5169, 5511"]

Przepis na szybki fit koktajl bananowo-orzechowy!

Składniki:

  • 1 duży dojrzały banan,
  • 200 g jogurtu naturalnego,
  • 50 g mleka,
  • łyżka masła orzechowego (dobrej jakości).

Przygotowanie:

Banana blendujemy z jogurtem naturalnym i masłem orzechowym. Dolewamy mleko i jeszcze przez chwilę mieszamy. Opcjonalnie możemy dodać kakao lub cynamon. Przelewamy do wysokiej szklanki.

Ciasto kakaowo-bananowe

Składniki:

  • 3 banany,
  • 3 jajka,
  • 100 ml oleju kokosowego lub miękkiego masła,
  • 70 g cukru trzcinowego,
  • 100 g mąki ryżowej,
  • 100 g mąki pszennej,
  • 30 g kakao,
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia.

ciasto

Przygotowanie:

Suche składniki mieszamy ze sobą. Banany blendujemy na gładką masę, dodajemy jajka, olej i cukier. Wszystko miksujemy i wsypujemy suche składniki. Dokładnie mieszamy do całkowitego połączenia. Masę przekładamy do formy keksowej wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez ok. 50 do 60 minut (do tzw. suchego patyczka), w temperaturze 180 stopni, z obiegiem góra-dół. Smacznego!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium