Któż mógłby przypuszczać, że algi, czyli glony żyjące w środowisku wodnym i kojarzące się nam zwykle z przydomowymi basenami, mogą być dla nas pełnym składników odżywczych pożywieniem i lekiem na wiele nękających nas problemów zdrowotnych? A jednak spirulina - algi w kolorze zielono - niebieskim, stała się na całym świecie jednym z najbardziej cenionych suplementów diety i składnikiem wielu kosmetyków.
Rodzima dieta ludów zamieszkujących Europę środkową nigdy nie zawierała alg - ten rodzaj pokarmu spożywany jest natomiast bardzo chętnie między innymi na Dalekim Wschodzie, i to od wielu już wieków. Służy jednak nie tylko zaspokojeniu głodu - leczy, uzupełnia niedobory składników odżywczych, oczyszcza i chroni organizm. Co to jest spirulina? Jakie ma właściwości i kto może ją stosować? Wszystkiego na jej temat dowiecie się z poniższego artykułu.
Spirulina - co to jest?
Jak już wspomnieliśmy, spirulina to suplement diety, który powstaje z oczyszczonych i wysuszonych alg rosnących w ciepłych i czystych wodach jezior Azji, Afryki oraz Ameryki Pd. Tam też powstały specjalne hodowle, które dostarczają najwyższej jakości spirulinę przeznaczoną do zastosowań dietetycznych i kosmetycznych.
Generalnie używa się dwóch jej rodzajów - Arthrospira platensis oraz Arthrospira maxima. Obydwa są znane i cenione od lat ze względu na swój skład, w którym znajdziemy liczne składniki odżywcze:
- aż 60 - 70% białka w suchej masie,
- aminokwasy egzogenne (czyli te, których organizm człowieka sam nie jest w stanie wytworzyć) - leucynę, lizynę, izoleucynę, metioninę, treoninę, walinę, fenyloalaninę, tryptofan,
- glony Arthrospira nie mają w swoich ścianach komórkowych celulozy, a więc przyswajalność białek jest bardzo wysoka i wynosi od 80 do 90%,
- tłuszcze stanowią od 5 do 8% suchej masy spiruliny, a 40% z nich to kwasy tłuszczowe - kwas gamma linolenowy, mikozapentaenowy czy arachidowy. Należą one do grupy niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają kluczowe znaczenie dla szeregu przemian metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka,
- polisacharydy takie jak glukozamina czy glikogen - ich przyswojenie przez organizm wymaga bardzo niewielkich nakładów insuliny. Spirulina pomaga więc utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi, równocześnie nie obciążając trzustki i nie wywołując hipoglikemii,
- witaminy z grupy B i beta karoten,
- składniki mineralne - żelazo, wapń, magnez, potas, cynk, selen, sód, molibden. Ich zawartość jest wyższa niż w owocach i warzywach, a do tego są lepiej przyswajalne (na przykład żelazo jest aż dwukrotnie lepiej przyswajalne niż to pochodzące z mięsa) stąd spirulina uważana jest za produkt o bardzo wysokich wartościach odżywczych,
- spirulina zawiera także chlorofil, karotenoidy i fikocyjaniny, które są odpowiedzialne za szereg przemian metabolicznych i procesów zachodzących w poszczególnych układach ustroju.
Dzięki wysokiej zawartości tych składników spirulina może pełnić rolę nie tylko suplementu diety, ale również jej ważnego składnika uzupełniającego niedobory pokarmowe. W pewnych sytuacjach może również pomóc w leczeniu różnorodnych przypadłości, między innymi tych wynikających z niedoborów pokarmowych oraz niezdrowego stylu życia.
Właściwości spiruliny
Suplementy diety dostępne na półkach sklepowych rzadko kiedy pozwalają nam uzyskać określone efekty i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie naszych organizmów. Zupełnie inaczej jest ze spiruliną. Ma ona szereg właściwości prozdrowotnych, które należy wykorzystać.
Spirulina a nadciśnienie - nie od dziś wiadomo, że na ciśnienie tętnicze wpływ ma zawartość w spożywanych pokarmach pierwiastków takich jak sód i potas oraz odpowiednie proporcje między nimi. Dostarczenie ich w odpowiedniej ilości może nie tylko zapobiec wystąpieniu nadciśnienia tętniczego, ale również wyeliminować je. Spirulina pośrednio uczestniczy w procesie rozszerzania naczyń krwionośnych i zapobiega ich ponownemu kurczeniu się, czego skutkiem jest właśnie spadek ciśnienia w naczyniach tętniczych.
Spirulina a poziom cholesterolu - badania wykazały, że zawarta w spirulinie fikocyjanina (niebieski barwnik zawarty w komórkach cyjanobakterii) hamuje wchłanianie cholesterolu z jelit. Spiruliny warto używać jako dodatku do potraw w przypadkach zaburzonej gospodarki lipidowej organizmu także dzięki zawartej w niej witaminie PP i niacynie - ten ostatni składnik przywraca równowagę pomiędzy zawartością we krwi cholesterolu LDL i HDL, czyli tak zwanego złego i dobrego cholesterolu. Pośrednio zapobiega ona więc także wystąpienia chorób układu krążenia.
Spirulina a odchudzanie - sława spiruliny wynika częściowo również z jej właściwości wspomagających odchudzanie. Badania prowadzone od lat osiemdziesiątych XX wieku na ludziach i na szczurach wykazały, że spożywanie spiruliny pozwala istotnie obniżyć masę ciała, przy czym niewielkie znaczenie miała dawka przyjmowanego preparatu. Przyczyn takiego działania cyjanobakterii upatruje się w ich zdolności do przywracania prawidłowej mikroflory jelit. Nawet trzykrotnie podnoszą one w jelicie zawartość bakterii Lactobacillus i Bifidobacteria, które wspomagają procesy trawienia i wchłaniania składników pokarmowych, tym samym przyczyniając się do utrzymania prawidłowej masy ciała.
Spirulina a stany zapalne - naukowcy dość słabo poznali mechanizm przeciwzapalnego działania spiruliny, ale przeprowadzone dotychczas badania wykazują, że istnieje niezaprzeczalna zależność między jej spożywaniem a funkcjonowaniem układu immunologicznego. Wyniki badań są bardzo obiecujące - spirulina łagodzi dolegliwości alergiczne poprzez obniżanie wydzielania histaminy, zmniejsza obrzęki tkanek czy wreszcie hamuje stany zapalne.
Inne działania spiruliny - zawarte w cyjanobakteriach karotenoidy spowalniają procesy degeneracyjne w siatkówce oka i zmniejszają ryzyko pojawienia się zaćmy. Ponadto dzięki dużej zawartości antyoksydantów łagodzą stres oksydacyjny, mogą też podtrzymywać prawidłowe funkcjonowanie mózgu, a nawet usuwać komórki nowotworowe.
Kto może stosować spirulinę?
Spirulina zawiera wiele składników, które pomagają utrzymać organizm w doskonałym stanie. Czy jednak każdy może ją stosować? Jakie są przeciwwskazania?
Poza pewnymi nielicznymi wyjątkami każdy człowiek może korzystać z dobrodziejstw spiruliny. Można podawać ją już od pierwszego roku życia malucha, ale warto zrobić to po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań.
Zupełnie bezpiecznie można podawać spirulinę dzieciom powyżej 6. roku życia, młodzieży, osobom dorosłym i seniorom. Jej dawkę należy dobrać pod względem wagi ciała oraz aktywności fizycznej - osoby o normalnej (odpowiedniej do wieku, wzrostu i budowy ciała) wadze i prowadzące niezbyt intensywną aktywność fizyczną powinny przyjmować od 6 do 10 gramów. Jeśli uprawiają sporty, dawkę można podnieść nawet do 30g. Zawsze warto przyjmować początkowo niewielką ilość produktu i stopniowo zwiększać ją, obserwując reakcję organizmu.
Spirulina - przeciwwskazania do jej stosowania obejmują poważne schorzenia i choroby, do których zaliczają się:
- - ciąża i laktacja - nie są przeciwwskazaniem bezwzględnym, a o przyjmowaniu spiruliny powinien zadecydować lekarz. Jeśli wyrazi zgodę, należy wybrać produkt najwyższej jakości, opatrzony certyfikatem poświadczającym miejsce i sposób hodowli, pozyskiwania oraz przetwarzania alg. Tylko to da nam gwarancję, że w produkcie nie ma zanieczyszczeń oraz metali ciężkich;
- - choroby autoimmunologiczne - RZS, toczeń czy stwardnienie rozsiane są absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania spiruliny;
- - zaburzenia krzepliwości krwi;
- - osoby przyjmujące leki immunosupresyjne nie powinny sięgać po spirulinę;
- - fenyloketonuria stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do spożywania alg morskich.
[product id="4778, 5855, 6776"]
Zastosowanie - jak jeść spirulinę?
Spirulina dostępna jest zasadniczo w dwóch wariantach: spirulina tabletki oraz proszek. W przypadku tabletek czy kapsułek dawkowanie i sposób podania są bardzo proste - wystarczy przyjąć określoną przez producenta ilość i popić czystą wodą. Jeśli natomiast wybierzemy proszek, sposób jego spożywania będzie zupełnie inny.
Spirulinę w formie proszku możemy dodawać do rozmaitych pokarmów i dań, na przykład do koktajli owocowych lub warzywnych, świeżo wyciśniętych soków, w sałatkach i surówkach, z jogurtem. Dzięki temu osoby o dużej wybiórczości pokarmowej, na przykład seniorzy i dzieci, nie zauważą jej obecności w swoich posiłkach.
Spirulina - właściwości prozdrowotne alg morskich znane są już od dziesięcioleci, a dowodzą ich dziesiątki przeprowadzonych badań i testów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj produktu zamierzasz wybrać, zawsze należy się kierować jego wysoką jakością. Tylko wtedy będzie skutecznym i bezpiecznym uzupełnieniem Twojej diety.