Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Tapioka - co to jest, gdzie kupić, jak gotować 0
Tapioka - co to jest, gdzie kupić, jak gotować

Tapioka

Aromatyczne bitki wołowe, pełen warzyw i mięsa gulasz, gęste zupy krem - wszystkie te dania są bardzo popularne i lubiane w polskiej kuchni. A jednak ich przygotowanie wymaga użycia mąki, która nie należy do najzdrowszych składników naszego codziennego menu - zawarty w niej gluten szkodzi osobom zmagającym się z celiakią lub alergią na ten właśnie składnik ziarna zbóż. Poza tym gluten warto wyeliminować z diety osób cierpiących z powodu podwyższonego poziomu cholesterolu, mających wrażliwy układ pokarmowy lub odchudzających się.

No dobrze, ale jak bez użycia mąki zagęścić sos, zupę, budyń czy upiec ciasteczka? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że tak. Potrzebny jest zamiennik mąki - tapioka. Z dzisiejszego wpisu dowiecie się wszystkiego o niej - skąd pochodzi i dlaczego jest zdrowsza. Co ma, a czego nie ma w swoim składzie, jakie ma właściwości i w jaki sposób ją stosować w czasie gotowania. Zapraszamy!

naleśnik z tapioki

Czym jest tapioka?

W Ameryce Południowej i Afryce od wieków już uprawiana jest roślina przypominająca znane nam doskonale ziemniaki - wykształca podziemne bulwy o podłużnym kształcie i delikatnie słodkim smaku. To maniok, który zawiera spore ilości łatwo przyswajalnego węglowodanu - skrobi, a więc jest dobrym źródłem energii. Poza tym maniok jest bogatym źródłem witamin i minerałów, ubogi jest natomiast w cukry, tłuszcze i białka.

Dla nas istotny jest fakt, iż z manioku pozyskuje się tapiokę, czyli produkt skrobiowy mający postać białych kulek, granulek czy proszku. Co równie ważne, tapioka pozbawiona jest smaku i zapachu, a więc stanowi uniwersalny składnik diety - można używać jej zarówno do przygotowania dań mięsnych i warzywnych, jak i do deserów czy słodkich wypieków.

Właściwości tapioki

Najważniejszą właściwością tapioki, o której już wspomnieliśmy, jest oczywiście brak glutenu w składzie. Dzięki temu produkt ten może być spożywany przez każdego - także przez osoby z nietolerancją lub alergią na gluten oraz cierpiące na poważne choroby układu pokarmowego (jak choroba Leśniowskiego - Crohna). Tapioka odznacza się również lekkostrawnością, nie przeciąża więc układu pokarmowego.

Tapioka jest również produktem hipoalergicznym - nie zawiera żadnych alergenów, które mogłyby sprowokować ludzki organizm do wytworzenia reakcji obronnej. Bez obaw można więc podawać tapiokę dzieciom i osobom ze skłonnościami do alergii pokarmowych.

Mąka, płatki czy kulki z manioku są produktem w 100% roślinnym, przy ich produkcji nie używa się mleka, miodu, jaj, żelatyny i innych składników pochodzenia zwierzęcego. Dzięki temu mogą bez obaw spożywać ją wegetarianie i weganie.

Godne uwagi są również właściwości odżywcze tapioki. Do najważniejszych z nich należą:

  • witaminy - między innymi witamina A, B6, tiamina i kwas foliowy,
  • makro - i mikroelementy - potas, żelazo, fosfor, wapń, cynk, magnez i sód,
  • antyoksydanty i kumaryny,
  • skrobia.

 

Należy pamiętać, że tapioka jest produktem o wysokim indeksie glikemicznym i wysokoenergetycznym - 100 g tapioki dostarcza organizmowi aż 358 kcal.

Skrobia z manioku jest produktem obecnie łatwo dostępnym - kupicie ją w prawie każdym sklepie ze zdrową żywnością. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest czysty skład bez domieszek. Natomiast w przypadku osób z alergiami pokarmowymi (na sezam, białka mleka, orzechy czy gluten) ważne jest, aby produkt był wytwarzany w zakładzie, w którym nie ma on żadnego kontaktu z poszczególnymi alergenami - tylko wtedy będzie całkowicie bezpieczny.


 Kup w naszym sklepie

   


 

Zastosowanie tapioki w kuchni

Jak już wspomnieliśmy, skrobia z manioku może być używana w kuchni na rozmaite sposoby. To produkt uniwersalny i łatwy w zastosowaniu. Należy jednak pamiętać o dwóch istotnych sprawach - po pierwsze, aby przechowywać ją w suchym miejscu i szczelnie zamkniętym pojemniku, oraz o tym, że wymaga ona długiego gotowania. Oto praktyczne przykłady zastosowania tapioki.

bubble tea

Tapioka, przepisy na dania obiadowe

Jak już wspomnieliśmy, tapioka stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnej mąki pszennej i znajduje zastosowanie w daniach obiadowych, zupach i sosach. Jest świetnym zagęstnikiem, ma bowiem właściwości żelujące. Do jej wielkich zalet należy zaliczyć łatwość użycia - w przeciwieństwie do innych mąk nie ma skłonności do zbrylania się, a więc sprawdzi się w kuchni osób początkujących. Świetnie łączy się z każdym sosem, nie zmieniając jego smaku i zapachu.

W przypadku konieczności zagęszczenia zupy czy sosu należy pamiętać o tym, aby odpowiednią ilość tapioki namoczyć w wodzie (zwykle w stosunku 1:2) lub porcji przygotowywanej potrawy, dobrze wymieszać, a dopiero potem przelać do garnka z daniem i gotować kolejne 40 minut. Dzięki temu tapioka dobrze połączy się z sosem.

Z tapioki przygotujemy również pyszne naleśniki - w tej wersji będą nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Połącz 1/2 szklanki tapioki, 1/2 szklanki mąki gryczanej, kokosowej lub ryżowej z 1,5 szklanki wody. Dodaj szczyptę soli i łyżeczkę miodu, wymieszaj dokładnie - ciasto będzie przypominało tradycyjne ciasto na naleśniki. Rozgrzej patelnię z odrobiną oleju kokosowego i wylewaj cienką warstwę ciasta. Smaż z obydwu stron na lekko złoty kolor. Podawaj na przykład z bananem i czekoladą lub z dżemem owocowym i serkiem mascarpone.

Tapioka świetnie sprawdza się również do pieczenia chleba. Oto najprostszy przepis:

  • - 3 szklanki mąki ryżowej lub gryczanej,
  • - tapioka - 1/2 szklanki,
  • - ok. 25 g drożdży,
  • - 2 szklanki lekko ciepłej wody,
  • - 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek,
  • - odrobina soli, cukru, sezamu, siemienia lnianego, maku, itp.

 

Przygotuj zaczyn z drożdży, cukru, wody i łyżki mąki. Kiedy podwoi swoją objętość, połącz z resztą składników, włóż do blaszki i piecz w temperaturze 200 stopni przez godzinę. Pyszny chlebek gotowy!

Desery z tapioki

Idealne dla osób dbających o swoje zdrowie i piękną sylwetkę. Tapioka to produkt idealny do przygotowania domowego budyniu i kisielu. Oto prosty przepis na pyszny deser z tapioki - kisiel z czerwonych owoców. Potrzebujesz:

  • - łącznie 250 g malin, truskawek, borówek, porzeczek,
  • - ok. 750 ml wody,
  • - ok. 20 - 30 g cukru,
  • - odrobinę cynamonu i kardamonu,
  • - szczyptę soli,
  • - tapioka w kuleczkach - ok. 1/3 szklanki.

 

Zagotuj wodę, dodaj do niej przyprawy oraz tapiokę i gotuj przez 5 minut na niedużym ogniu. Odstaw na około 10 minut, a następnie dodaj owoce i gotuj kolejne 10 minut, aż kulki tapioki staną się przezroczyste. Kisiel przelej do miseczek i podawaj, gdy stężeje. To niezwykle prosty, smaczny i zdrowy deser.

Herbata wprawdzie nie jest traktowana jako deser, ale stanowi jest świetne uzupełnienie. Tapioka używana jest do przygotowania tzw. bubble tea, czyli herbaty bąbelkowej. Bazą dla niej będzie szlachetna, dobrej jakości herbata Assam lub oolong - należy ją oczywiście zaparzyć. W tym czasie tapiokę należy gotować przez ok. 15 minut w posłodzonej wodzie. Odstawić na kwadrans i odcedzić - tapiokę umieścić w szklance z herbatą, dodać parę kostek lodu i bubble tea gotowa!

Tapioka jest produktem, który w każdej kuchni znajdzie sporo zastosowań. Warto korzystać z jej właściwości codziennie.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium