Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Karob - co to jest, jakie ma właściwości 0
Karob - co to jest, jakie ma właściwości

Karob

Mączka chleba świętojańskiego, potocznie nazywana karob, to produkt znany i ceniony od wielu lat. Pozyskuje się go z ciemnozielonych strąków drzewa karobowego. Najczęściej występuje w formie proszku, które wyglądem i konsystencją do złudzenia przypomina kakao. Karob ma wszechstronne zastosowanie - jest wykorzystywany zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym. Oprócz tego posiada szereg cennych składników odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. 

Czym dokładnie jest karob? Jakie są jego właściwości i zastosowanie? W poniższym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Karob - co to jest?

Drzewo karobowe (inaczej zwane szarańczyn strąkowy lub ceratonia) to wiecznie zielona roślina, zaliczana do gatunku bobowatych. Możemy ją spotkać głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, a także w Australii oraz w Indiach. Jej cechą charakterystyczną wysokość - może osiągać nawet 15 metrów. Owoce drzewa karobowego to okazałe strąki o długości około 20 cm. Wewnątrz nich znajduje się miękki, brązowy miąższ. To właśnie z tej części drzewa pozyskuje się znany wszystkim karob. Najczęściej występuje on w postaci zmielonego proszku (mączka chleba świętojańskiego). Dostępny jest także w postaci melasy, czyli gęstego syropu.

Wartości odżywcze karobu

Nie ulega wątpliwości, że karob słynie z wielu cennych składników odżywczych. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim wiele wartościowych pierwiastków, takich jak: magnez, fosfor, żelazo, sód, potas, cynk oraz wapń. Oprócz tego karob jest bogaty w witaminę B1, B2, B3, B6 jak również witaminę A, C i E. Nie bez znaczenia jest także obecność ryboflawiny, niacyny, tiaminy czy kwasu foliowego. 

Warto dodać, że chleb świętojański obfituje w silne przeciwutleniacze. Na szczególną uwagę zasługuje kwas galusowy, który wykazuje działanie antynowotworowe. Karob zawiera również flawan-3-ole, katechinę, epikatechinę i mnóstwo innych przeciwutleniaczy. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że produkt ten jest w pełni naturalny, bezglutenowy i nie uczula. Sprawia to, że może być stosowany przez każdą osobę, w tym również przez alergików.

Nie bez znaczenia jest też fakt, iż karob gości w wielu dietach. W związku z tym, że posiada mnóstwo cennych właściwości odżywczych, jest obowiązkowym elementem w jadłospisie sportowców. Idealnie sprawdzi się także jako zamiennik cukru w diecie cukrzyków. Ciekawe jest też to, iż mączka chleba świętojańskiego nie zawiera teombrominy - składniku bardzo szkodliwego dla zwierząt.

Właściwości prozdrowotne chleba świętojańskiego

Dzięki przeciwutleniaczom zawartym w składzie karob wykazuje działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje działanie wolnych rodników, a co za tym idzie - zapobiegają starzeniu się skóry. Przez wzgląd na duże ilości żelaza i wapnia jest bardzo skutecznym środkiem w walce z anemią i osteoporozą. Jak się okazuje, karob ma doskonały wpływ na układ trawienny - działa przeciwbiegunkowo, likwiduje zaparcia, wspomaga perystaltykę jelit oraz jest nieocenioną pomocą w leczeniu wrzodów żołądka, jak i refluksu. Zapobiega też powstawaniu raka jelit. Chleb świętojański obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto jest bardzo pomocny w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, takich jak ból gardła, kaszel i wiele innych. Przy tym wzmacnia układ odpornościowy. Warto wiedzieć, że karob przyspiesza także proces gojenia ran.

strąki karobu

Zastosowanie

Guma karobowa znajduje zastosowanie nade wszystko w kuchni. Zmielone owoce szarańczyna strąkowego używa się do zagęszczania rozmaitych wytrawnych zup oraz sosów. Mączka chleba świętojańskiego świetnie sprawdzi się do wypieków przeróżnych ciast (alternatywa dla jajek), a jednocześnie nada im charakterystycznego ciemnobrązowego koloru. Oprócz tego karob bardzo często wykorzystuje się do przyrządzania rozmaitych polew, czy lukrów. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do przetworów - pysznych dżemów, marmolad i konfitur.

Naturalnie słodki proszek z powodzeniem możemy dodać do wszelkich koktajli bądź innych napojów. Ze względu na wartościowy skład karobu może być z powodzeniem stosowany jako zamiennik kakao i czekolady. To dobre rozwiązanie dla osób, które zmagają się z dolegliwością, jaką jest alergia pokarmowa. Warto zaznaczyć, że karob obfituje w znacznie większe ilości potasu i magnezu. Mączka chleba świętojańskiego stanowi również alternatywę dla kawy. Nie zawiera kofeiny, dzięki czemu jest zdrowsza. Jak już zostało wspomniane, karob występuje też w formie melasy (gęsty syrop, podobny do miodu, o karmelowym posmaku). Bez wahania można ją stosować jako zamiennik cukru, np. do posłodzenia herbaty, czy kawy.

Gdzie kupić karob?

Korab w postaci zmielonego proszku czy melasy kupimy w niemal każdym lepszym supermarkecie, a także sklepie ze zdrową żywnością oraz aptece. Wraz z biegiem czasu jego popularność znacznie wzrosła, więc wiele sklepów spożywczych zdecydowało się na wprowadzenie tego produktu do swojego asortymentu. Oczywiście korab bez przeszkód zakupimy w sklepach internetowych. Cena tego naturalnego produktu również jest bardzo atrakcyjna. Za sto gramów korabu zapłacimy jedynie kilka złotych. Niewątpliwie jest to opcja na każdą kieszeń.

[product id="3231, 5118, 7514"]

Do czego można wykorzystać karob?

Karob ma wszechstronne zastosowanie. Przy jego użyciu możemy wyczarować wiele pysznych, a co najważniejsze zdrowych i niskokalorycznych deserów. Dzięki temu zarówno osoby na diecie, jak i sportowcy, cukrzycy i wszyscy, którzy pragną zdrowo się odżywiać, będą mogli skosztować tej smakowitej słodyczy. Najprostsza do wykonania jest niewątpliwie tabliczka czekolady (wegańska, bezglutenowa, bez cukru).

Co będzie nam potrzebne?

  • około 100 g nierafinowanego oleju kokosowego (najlepiej tłoczonego na zimno),
  • 4 łyżki sproszkowanego karobu,
  • 10 g liofilizowanych owoców - mogą być to truskawki, maliny bądź inne, ulubione owoce.

Sposób przygotowania

W pierwszej kolejności wrzucamy olej kokosowy do garnka i rozpuszczamy go do uzyskania gładkiej masy. Pamiętajmy, aby utrzymać go cały czas w cieple. Następnie karob przesiewamy do również ciepłej miseczki, delikatnie mieszając. Gdy nasze składniki dobrze się połączą, masę możemy wylać na papier do pieczenia. Dla uzyskania odpowiedniego kształtu można zaopatrzyć się w specjalne foremki do wyrobu czekolady. Kolejną czynnością jest dodanie do masy wybranych owoców. Powinniśmy je dobrze docisnąć, tak, aby ładnie zatopiły się w naszej czekoladzie. Całość odkładamy do wystygnięcia w temperaturze pokojowej. Możemy również umieścić naszą tabliczkę w lodówce. Tak oto czekolada jest gotowa do zjedzenia!

Podsumowanie

Karob to wiecznie zielona roślina rosnąca w krajach basenu Morza Śródziemnego. Z rośliny tej pozyskuje się mączkę, proszek bądź melasę. To, co wyróżnia karob to cenne wartości odżywcze, mające korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Ten naturalny produkt obfituje w ogromne ilości potasu, żelaza, magnezu i wielu innych pierwiastków. Poza tym, dostarcza szereg witamin niezbędnych do zachowania zdrowia. Zastosowanie znajduje głównie w kuchni. Przy użyciu karobu możemy przyrządzić szereg pysznych dań - począwszy od deserów, po sosy, czy zupy. To także świetny wariant dla alergików (zamiennik kakao). Bez wątpienia warto mieć go w swojej szafce kuchennej!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium