Dieta lekkostrawna - co jeść?
Dieta lekkostrawna, jak sama nazwa wskazuje, polega na spożywaniu produktów łatwostrawnych, czyli takich, które nie obciążają układu trawiennego. Zalecana jest głównie w procesie rekonwalescencji - po rozmaitych zabiegach i operacjach oraz w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Choć wydawać by się mogło, że dieta lekkostrawna jest dość monotonna i niesmaczna, może ulegać modyfikacjom. Odpowiednio prowadzona dostarcza naszemu organizmowi moc cennych witamin i składników mineralnych. Nie da się ukryć, że ten sposób żywienia jest także bardzo pomocny w zmianie nawyków żywieniowych. Co jeść na diecie lekkostrawnej? Jakie korzyści płyną z takiego odżywiania? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!
Dieta łatwostrawna - co to jest?
Dieta lekkostrawna to nieco zmodyfikowana dieta tradycyjna. Jej głównym zadaniem jest oczyszczenie organizmu z zalegających złogów i toksyn. Ten sposób żywienia ma również na celu odciążenie konkretnego, chorego narządu, dzięki czemu pacjent może poczuć się lepiej. Tak, jak zostało wspomniane, dieta ta najczęściej stosowana jest w okresie okołooperacyjnym, ale również w przypadku rozmaitych schorzeń przewodu pokarmowego, jak np. choroby żołądka, jelit, biegunka, wymioty. Dieta łatwostrawna zalecana jest również przed badaniami, tj. kolonoskopia czy USG jamy brzusznej. Warto dodać, że często wskazana jest osobom w podeszłym wieku, ponieważ w dużej mierze przekłada się na samopoczucie seniorów i pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem.
Prawidłowo zbilansowana dieta łatwostrawna bez wątpienia dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Wdrażając ten sposób żywienia, musimy liczyć się z tym, że nie możemy spożywać produktów o dużej zawartości błonnika oraz tych, które powodują wzdęcia. Dodatkowo należy wyeliminować z menu posiłki smażone i wędzone, a także ostre przyprawy. Choć w pierwszej chwili mogłoby się nam wydawać, że dieta łatwostrawna jest dość restrykcyjna, wcale tak nie jest. Będąc na diecie lekkostrawnej, możemy przygotować wiele pełnowartościowych posiłków. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że większość z nich powinna być gotowana w wodzie lub na parze, a warzywa i owoce obrane ze skórki. Oczywiście należy zadbać o odpowiednią wartość kaloryczną oraz zawartość najcenniejszych witamin i minerałów, co ułatwi choremu szybki powrót do zdrowia.
Co jeść na diecie lekkostrawnej?
Podstawą diety lekkostrawnej są produkty nieobciążające żołądka i jelit. Pamiętajmy, aby posiłki spożywać w regularnych odstępach czasu (najlepiej co 2-3 godziny). Dobrze jest spożywać je na świeżo, tuż po przygotowaniu. Pokarm trzeba bardzo dokładnie przeżuwać - dzięki temu proces trawienny będzie szybszy. Kluczowe jest także picie wody. Codziennie powinniśmy przyjmować około 1,5 litra płynów. Wymienione poniżej produkty są łagodne dla układu pokarmowego - nie powodują wzdęć ani innych nieprzyjemnych dolegliwości.
Jakie produkty dozwolone na diecie łatwostrawnej?
- Mleko i produkty mleczne: mleko zsiadłe, jogurt naturalny, kefir, maślanka.
- Jajka gotowane na miękko, jajecznica na parze.
- Chude mięso: kurczak, cielęcina, wołowina oraz chude wędliny.
- Chude ryby: pstrąg, sola, sandacz, morszczuk, leszcz.
- Tłuszcze: masło (słodka śmietanka), oleje roślinne, oliwa z oliwek.
- Produkty zbożowe: biały ryż, drobne makarony, drobne kasze, płatki owsiane, pieczywo pszenne czerstwe.
- Warzywa gotowane na parze, zmiksowane lub przetarte: ziemniaki, marchew, buraki, szpinak, dynia, młoda fasolka szparagowa.
- Warzywa na surowo: pomidor bez skórki, sałata, cykoria, starta marchewka z jabłkiem.
- Zalecane owoce: jabłka, morele, brzoskwinie, pomarańcze, melony, jagody.
- Słodycze i desery: miód, dżemy bez pestek, kisiele, musy, galaretki, biszkopty.
- Przyprawy: szczypta soli, sok z cytryny, pietruszka, koperek, kminek, majeranek, cynamon, wanilia.
- Napoje: woda niegazowana, rozcieńczone soki z warzyw i owoców, słaba herbata.
Dieta lekkostrawna - czego unikać?
Dieta lekkostrawna z całą pewnością jest bardzo urozmaicona, jednak istnieje kilka produktów, których należy unikać. Są to:
- Pieczywo pełnoziarniste, razowe, na zakwasie, grube kasze, grube makarony.
- Jaja gotowane na twardo, smażona jajecznica.
- Tłuste mięsa: baranina, wieprzowina, kaczki, gęsi, a także wędliny i ryby.
- Tłuste mleko, twarogi, ser żółty i pleśniowy.
- Nasiona roślin strączkowych: groch, soczewica, bób, soja.
- Rośliny kapustne: brukselka, kalafior, a także warzywa: papryka, cebula, czosnek.
- Owoce cytrusowe, śliwki, gruszki, czereśnie.
- Smażone ziemniaki, frytki, fast-foody i napoje gazowane, alkohol.
- Słodycze dostępne w sklepach.
- Ostre przyprawy: papryka chili, ziele angielskie, musztarda, ketchup.
Kto powinien stosować dietę lekkostrawną?
Dieta lekkostrawna służy do poprawy stanu zdrowia. Polega na spożywaniu produktów, które są dobrze tolerowane przez nasz układ pokarmowy. Dzięki temu możemy polepszyć swoje samopoczucie i jednocześnie zminimalizować objawy towarzyszące określonemu schorzeniu. Dieta łatwostrawna jest tak naprawdę dobra dla każdego - pozwala cieszyć się witalnością oraz rewelacyjną formą. Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, dietę łatwostrawną powinny stosować osoby borykające się z różnymi dolegliwościami. Wskazaniem do takiego sposobu odżywiania jest przede wszystkim niestrawność. Dzięki temu zapewnimy swojemu żołądkowi prawidłowe funkcjonowanie. Co więcej, produkty lekkostrawne nie powodują wzdęć, zgagi, czy uciążliwych zaparć.
Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, dieta lekkostrawna opiera się na produktach pochodzących z wysokiego przemiału. Jednocześnie pozwala to na ograniczenie błonnika pokarmowego w codziennej diecie. Z tego względu zalecana jest osobom cierpiącym między innymi na: chorobę wrzodową, nieżyt żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit, czy zespół jelita drażliwego. Dodatkowo często wykorzystuje się ją w leczeniu onkologicznym. Lekkostrawny jadłospis pomaga oszczędzać konkretny narząd w obrębie układu pokarmowego. Bardzo często wykorzystywany jest także w leczeniu rozmaitych infekcji, jak np. grypa, czy ból gardła. Lekkostrawna dieta to niemal konieczność po przebytej operacji - jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań. Dodatkowo okazuje się być niezwykle pomocna w rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
[product id="7301, 9332, 2818"]
Zalety stosowania diety lekkostrawnej
Korzyści zdrowotnych płynących ze stosowania diety lekkostrawnej jest naprawdę wiele. Przede wszystkim pozwala ona na odciążenie układu pokarmowego, a co za tym idzie - regenerację całego organizmu. Przechodząc na dietę łatwostrawną, z pewnością szybko odczujemy jej pozytywne skutki. Do najistotniejszych możemy zaliczyć na pewno odzyskanie energii i witalność. Produkty lekkostrawne w żadnym wypadku nie podrażniają ścianek żołądka czy jelit, co ma ogromne znaczenie, jeśli cierpimy na dolegliwości z tym związane. Dodatkowo nie nasilają objawów towarzyszących konkretnemu schorzeniu, a jedynie je łagodzą.
Dieta lekkostrawna ma działanie lecznicze. Stosując ją, możemy zapomnieć o zaparciach, wzdęciach, czy biegunce. Warto przejść na dietę łatwostrawną, jeśli nasz organizm jest osłabiony. Odpowiednio zbilansowana pomoże uzupełnić brakujące witaminy i składniki mineralne. Ta metoda odżywiania pomoże również w utracie nadprogramowych kilogramów bez efektu jojo.
Podsumowanie
Dieta lekkostrawna to niewątpliwie bardzo zdrowy sposób odżywiania. Opiera się głównie na spożywaniu lekkich i strawnych produktów, co ma zbawienny wpływ na nasz układ pokarmowy. Będąc na diecie łatwostrawnej, musimy pamiętać o produktach, które bezwzględnie należy wyeliminować z codziennego menu. Należą do nich między innymi nasiona roślin strączkowych, tłuste mięsa i ryby, niektóre warzywa i owoce, ostre przyprawy, słodycze i alkohol. Oprócz tego nie powinniśmy spożywać ciężkostrawnych smażonych dań. Posiłki muszą być delikatne, gotowane na parze. W świadomości wielu osób dieta lekkostrawna może pozostać jałowa. Nic bardziej mylnego. Odpowiednio skomponowane potrawy gwarantują niepowtarzalne doznania smakowe, a co najważniejsze - przyczyniają się do poprawy naszego stanu zdrowia.