Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Dieta makrobiotyczna 0
Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna to sposób dawnego, naturalnego odżywiania się. Oparta jest na zasadach starożytnej chińskiej medycyny oraz postuluje zachowanie równowagi energetycznej yin i yang, zwłaszcza dzięki spożywanym produktom. Nie jest to dieta odchudzająca, ale styl życia. Według jej założeń to spożywanie produktów ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz kondycję naszego organizmu. Czym dokładnie jest dieta makrobiotyczna? W jaki sposób działa na organizm i czy jest zdrowa i skuteczna? Sprawdź, jakie są jej zasady!

Na czym polega dieta makrobiotyczna?

Twórcą diety makrobiotycznej jest George Ohsawa, to on w 1920 roku opisał ten sposób odżywiania, a swoją inspirację czerpał z tradycyjnej japońskiej diety z okresu Edo. Dieta makrobiotyczna istnieje w różnych odmianach, które z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach. Czasami jadłospisy znacznie różnią się od siebie, w zależności od odmiany.

Dieta makrobiotyczna polega na zachowaniu równowagi między pierwiastkiem yin i yang. Jadłospis powinien zawierać produkty, które naturalnie występują w położeniu geograficznym osoby ją stosującej. W większości odmian stosuje się odżywianie zrównoważone yin i yang, zwłaszcza w pożywieniu. 

Dodatkowo założenia głoszą, iż do przygotowania jedzenia najlepiej używać naczyń z naturalnego tworzywa, nie stosuje się teflonu ani aluminium. Kuchnia makrobiotyczna zaleca, aby używać naczyń ze stali, szkła lub drewna.

Dieta makrobiotyczna - zasady

W diecie makrobiotycznej 40 do 60 procent powinny stanowić produkty pełnoziarniste, warzywa muszą zajmować od 20 do 30 procent, a w 5 do 10 procent dietę powinniśmy opierać na roślinach strączkowych.

Dania przygotowywane muszą być w miejscu, w którym będą spożywane. Ogień do smażenia pochodzić powinien jedynie z drewna lub gazu, jednak najlepiej unikać smażenia i pieczenia. Obróbka posiłków z założenia ma być krótkotrwała, a dodatkowo nie należy generować odpadków oraz resztek.

Ostatni posiłek przygotowujemy 3 godziny przed snem, a jemy tylko wtedy gdy czujemy głód, ok. 3 do 4 razy dziennie. Pokarmy należy spożywać powoli i dokładnie przeżuwać. Dieta opiera się na zasadach chińskiej filozofii, według której spożywany pokarm ma wpływ na nasze samopoczucie i życie, dlatego jej kluczem jest zachowanie równowagi właściwości yin i yang.

Rośliny strączkowe, kawa zbożowa... czyli co na diecie makrobiotycznej zaleca się jeść?

Fundamentem diety makrobiotycznej są pełne ziarna zbóż, warzywa, czasami ryby, zupy oraz algi morskie i owoce morza. Stosując dietę makrobiotyczną, powinniśmy jeść dużo roślin strączkowych, możemy pić napary ziołowe oraz wodę (najlepsza będzie woda źródlana), w niektórych odmianach dopuszczona jest kawa z prażonego jęczmienia oraz kawa zbożowa. Ponad połowa diety powinna zawierać produkty z ziarna np. dania z przewagą kaszy jaglanej, dania zawierające płatki zbożowe czy płatki owsiane. Dozwolony jest również sos sojowy.

posiłki

Dieta makrobiotyczna nie przewiduje produktów mrożonych, używek, wzmacniaczy smaku, niewskazane są także produkty konserwowe, barwione sztucznie i silne napoje alkoholowe. Mimo to, wiele zachodnich i amerykańskich odmian uważa spożywanie czekolady, kawy, cukru, a także oleju, ziemniaków i dyni za część tego jadłospisu. W diecie makrobiotycznej na zachodzie, a także w polskiej kuchni częściej odchodzi się od spożywania np. alg morskich na rzecz regionalnych produktów.

Orzechy i owoce powinny być jedzone rzadziej, np. tylko kilka razy w tygodniu. Jeżeli spożywamy ryby, to trzeba wybierać te mające jasne mięso. Co ciekawe, dieta przewiduje, iż nie należy spożywać zbyt dużej ilości płynów, a woda lub napary ziołowe powinny być wypijane ok. 15 minut po posiłku. Wszystko po to, jak uważa twórca, aby „soki trawienne nie zostały rozcieńczone”. 

Ograniczyć należy z kolei owoce tropikalne (a spożywać te rosnące lokalnie) oraz soki owocowe. Nie powinniśmy jeść pustych kalorii, czyli np. słodyczy, niewskazane są również np. słodzone jogurty i ostre przyprawy (chociaż nie we wszystkich odmianach diety), należy ograniczyć też napoje gazowane, sól, mięso oraz jego przetwory, w tym tłuszcze zwierzęce oraz sery, jaja, mleko i inne produkty pochodzenia zwierzęcego.

Efekty — dieta makrobiotyczna

W diecie makrobiotycznej sugeruje się, aby kontrolować porcje posiłków, jeść aż do uczucia sytości, ale się nie przejadać. Należy praktykować wdzięczność za posiłki, a przekąski zjadać z umiarem.

Dodatkowo powinno się podejmować aktywność fizyczną, np. uprawiać jogę, chodzić na spacery lub stosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Aktywność fizyczna jest niezbędna do zachowania zdrowia.

Stosowanie diety makrobiotycznej może pomóc nam pozbyć się ok. 4 kilogramów wagi w dwa tygodnie. Warzywa w diecie pozwalają nam dostarczyć witamin, a błonnik reguluje pracę jelit, i to dzięki niemu dłużej czujemy się syci.

Przykładowy jadłospis w diecie makrobiotycznej

Śniadanie: Kasza jaglana ze śliwką i szklanka kawy z prażonego jęczmienia.

Kaszę ugotuj na wodzie, dodaj cynamon oraz odrobinę miodu. Śliwkę pokrój w kawałki i wyłóż na ugotowaną kaszę. Skrop sokiem z cytryny. Kawę zbożową zależ ciepłym napojem sojowym i wymieszaj.

kawa zbożowa

Obiad: Placki jaglane z marmoladą jabłkową.

Do przygotowania potrzebujemy:

  • Szklankę kaszy jaglanej
  • Pół szklanki mąki owsianej i tyle samo pszennej
  • Szklankę kiełków pszenicy
  • Półtorej szklanki wody
  • Jabłko
  • Cynamon (szczypta).

Kaszę jaglaną gotujemy. Mąki przesiewamy i wyrabiamy ciasto, dolewając stopniowo wodę. Kiełki pszenicy mielimy, używając np. wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego typu Thermomix lub zwykłej maszynki do mięsa. Wymieszajmy teraz ciasto z kaszą i kiełkami. Całość smażymy z dodatkiem oliwy z oliwek. Jabłka obieramy i kroimy w kosteczkę, wkładamy do rondelka i zalewamy ok. 150 ml wody. Mieszamy do powstania marmolady. Usmażone placki podajemy z marmoladą jabłkową i szczyptą cynamonu.

Przekąska: Marchewka, łodyga selera naciowego i połówka jabłka. Wszystko pokrój w słupki.

Kolacja: Kanapki z warzywami

  • 2 kromki chleba razowego
  • 2 plasterki tofu
  • Pomidor
  • 2 liście sałaty
  • Połowa dojrzałego awokado.

Awokado rozdrabniamy widelcem na gładką masę. Pomidora kroimy w plasterki. Pieczywo smarujemy pastą z awokado, kładziemy liść sałaty, plaster tofu i pomidor. Powtarzamy z drugą kromką. Smacznego!

 


KUP W NASZYM SKLEPIE 

KAWY ZBOŻOWE     TOFU     KASZE JAGLANE     MĄKI     


 

W jaki sposób dieta makrobiotyczna działa na organizm?

Dieta makrobiotyczna z założenia jest dietą o niskiej zawartości tłuszczu, pozwala zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a w swoich założeniach powinna zawierać warzywa oraz produkty zbożowe. Rośliny strączkowe stanowią w niej główne źródło białka. Dieta makrobiotyczna, podobnie jak np. dieta wegetariańska jest stylem życia. Może poprawić nasz stan zdrowia oraz pomóc nam zachować dobre samopoczucie.

Dieta makrobiotyczna, dzięki temu, że bazuje na produktach pełnoziarnistych, reguluje pracę układu pokarmowego, nasze trawienie i wydalanie. Pełne ziarna zbóż, np. pieczywo pełnoziarniste i inne produkty z pełnego przemiału wspomagają perystaltykę jelit, a przez to, że wiążą wodę i pęcznieją, pozwalają na dłuższe zachowanie sytości oraz stabilizują poziom cukru we krwi. Z kolei spożywanie warzyw dostarcza nam witamin i składników mineralnych. Jedzenie węglowodanów złożonych oraz ograniczanie niezdrowych rodzajów tłuszczu jest korzystne również dla naszego serca. Zjadanie roślin strączkowych oprócz białka dostarcza nam również wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także obfituje w żelazo, wapń, potas, jod oraz magnez i fosfor.

ziarna

Pojawiały się również głosy, że dieta makrobiotyczna może być skuteczna podczas terapii nowotworowej, a nawet, iż potrafi wpłynąć na wyleczenie. Nie ma jednak podstaw naukowych, sugerujących, iż założenie to miałoby być prawdziwe, a wręcz przeciwnie — stosowanie restrykcyjnej diety makrobiotycznej może przyczynić się do pogorszenia zdrowia pacjentów, a odejście od konwencjonalnych metod leczenia będzie dla chorych bardzo szkodliwe.

Twórca zakładał również, iż dzięki stosowaniu zasad diety, możliwe jest oczyszczenie organizmu. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ za oczyszczenie naszego organizmu odpowiadają nerki, wątroba, płuca oraz przewód pokarmowy.

Niestety, zbyt restrykcyjne przestrzeganie diety makrobiotycznej może doprowadzić do hipoproteinemii oraz hipowitaminoz. Niektóre odmiany powodują niedostarczanie do organizmu wszystkich składników odżywczych oraz ryzyko wystąpienia anemii. Diety tej nie powinny stosować osoby chore na osteoporozę, choroby serca, kamicę nerkową, choroby tarczycy, a także kobiety w ciąży oraz w trakcie menopauzy.

Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, w tym diety makrobiotycznej konieczna jest konsultacja ze specjalistą, nawet jeżeli nie masz problemów zdrowotnych, a twoje ogólne samopoczucie jest dobre. Informacje tutaj zawarte nie zastępują porady lekarskiej, to specjalista podejmuje decyzję dotyczącą leczenia. 

Redaktorzy nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w artykule. Blog nie prowadzi działalności leczniczej.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium