Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Dieta sirtuinowa - czy warto stosować? 0
Dieta sirtuinowa - czy warto stosować?

Dieta sirtuinowa — czy warto stosować?

Dieta SIRT jest znana również jako dieta Adele, ponieważ to dzięki piosenkarce cieszy się dużą popularnością. Gwiazda miała na niej schudnąć ok. 40 kg. Jak to zrobiła i w czym tkwi fenomen diety? Czym są sirtuiny i jaką rolę pełnią w naszym organizmie? Sprawdź!

Dieta Sirtfood polega na wykorzystywaniu produktów, które aktywują sirtuiny przy jednoczesnym ograniczeniu dostarczanej energii z wysokokalorycznego jedzenia. Do jej głównych założeń należą:

  • spożywanie produktów będących aktywatorami sirtuin,
  • picie zielonych koktajli,
  • w początkowych etapach diety zostaje również drastycznie ograniczona kaloryczność posiłków.

Zasady diety sirtuinowej opracowali dwaj absolwenci Uniwersytetu w Surrey w Anglii – Aidan Goggins i Glen Matten, którzy uzyskali tytuł magistra w dziedzinie nauk o żywieniu. Autorzy diety podzielili jadłospis na kilka faz, z czego najbardziej restrykcyjna jest jego pierwsza część.

Czym są sirtuiny w diecie SIRT?

Sirtuiny są grupą białek enzymatycznych, które mają niezwykłą możliwość wyciszenia tzw. genów starzenia i aktywowania genów długowieczności, które odpowiadają za spowolnienie procesów starzenia. Aktywność genów starzenia może mieć związek z rozwojem wielu chorób np. miażdżycy, choroby Alzheimera czy Parkinsona. Pierwsze białka sir (Silent information regulator) zostały wyizolowane w 1984 roku dzięki użyciu drożdży. Badania na drożdżach pokazały, iż sirtuiny potrafią wydłużyć ich żywotność.

Dieta sirtuinowa jest oparta na produktach, pozwalających przemycić do jadłospisu sporo polifenoli, które wykazują działanie antyoksydacyjne, a co więcej, aktywują sirtuiny. Te z kolei mają nie tylko pomóc w utracie nadprogramowych kilogramów, ale sprzyjają także dobremu nastrojowi oraz zdrowiu i sprawiają, że wyglądamy młodziej.

Jednak ciągle nie opublikowano jednoznacznych badań, które potwierdzałyby, że białka sir mają właściwości odchudzające.

Na czym polega dieta Sirtfood?

Dieta sirtuinowa powinna zawierać m.in. łodygi selera naciowego, zielone warzywa liściaste typu jarmuż, rukola, a także kapary, lubczyk, chilli, truskawki, daktyle oraz owoce jagodowe. Możemy jeść orzechy włoskie, soję, grykę, pić kawę oraz kakao, dozwolona jest również gorzka czekolada, czerwona cebula, oliwa z oliwek, kurkuma, imbir oraz zielona herbata (najlepiej pić zieloną herbatę matcha).

śniadanie

Powinniśmy natomiast wyeliminować słodycze, słone przekąski, gazowane napoje oraz żywność typu fast food.

Zasady diety SIRT sprowadzone są do kilku podstawowych kroków. Warto zaznaczyć, iż skupia się ona na tym, jakie produkty powinniśmy do diety sirtuinowej wprowadzić, zamiast tego, jakie z niej wyeliminować. Autorzy diety sirtuinowej podzielili ją na kilka etapów.

Dieta SIRT — zasady i fazy diety 

Pierwsza faza diety SIRT podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy z nich trwa od 1 do 3 dni. W ciągu całego dnia nie powinniśmy spożywać więcej niż 1000 kcal. W tych dniach pijemy zielony koktajl sirtuinowy trzy razy dziennie oraz zjadamy jeden posiłek, który powinien składać się z produktów bogatych w substancje pobudzające działanie sirtuiny.

Drugi etap pierwszej fazy trwa od 4 do 7 dnia diety. W tym czasie spożyć możemy 1500 kcal, dwa koktajle z produktów bogatych w polifenole i dwa stałe posiłki. W 7 dniu diety kończymy pierwszą fazę.

Kolejne etapy diety sirtuinowej zaczynają się od 8 dnia i trwają dwa kolejne tygodnie. Nie obowiązują już ograniczenia kaloryczne, obowiązkowo należy wypijać jeden zielony koktajl dziennie oraz zjadać trzy posiłki bogate w sirtfoods. Proces odchudzania można powtarzać, zaleca się jednak włączenie do jadłospisu odpowiednich produktów na stałe i stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Przykładowy jadłospis:

Sposób odżywiania na diecie sirtuinowej powinien być oparty na produktach bogatych w polifenole, ma zawierać m.in. źródła zdrowych tłuszczów, a także pełnoziarniste zboża.

Przykładowe śniadanie może składać się z owsianki z owocami jagodowymi ugotowanej na mleku kokosowym i z zielonego koktajlu na bazie jarmużu i selera. Na stole może zagościć także kasza gryczana z kurkumą z dodatkiem cynamonu, orzechów włoskich i jabłka.

Na obiad warto przyrządzić łososia skropionego cytryną w towarzystwie  ziemniaków lub dorsza z cukinią i słupkami papryki z dodatkiem kaszy gryczanej. Dla osób nielubiących ryb ciekawym pomysłem są również kotlety z soczewicy podawane z kaszą gryczaną lub roladki z kurczaka ze szpinakiem i brązowym ryżem.

łosoś

Trzeci posiłek na diecie sirtfood może składać się z omletu z pomidorem, ciekawym pomysłem są również płatki gryczane gotowane z dodatkiem truskawek, sałatka z jabłka, selera naciowego i marchewki lub sałatka z mozzarellą, pomidorami suszonymi oraz grejpfrutem, która świetnie będzie się komponować z lampką wina.

Zielony koktajl

Do codziennego jadłospisu na diecie SIRT należy również zielony koktajl. Do przygotowania potrzebne będą:

  • natka pietruszki, ok. 5 g,
  • seler naciowy, dwie łodygi,
  • mała łyżeczka zielonej hebraty match,
  • jarmuż, 75 g,
  • rukola, 30 g,
  • imbir, 5 g,
  • małe jabłko,
  • sok z połówki cytryny.

zielony koktajl

Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i dokładnie blendujemy na gładką masę. W momencie gdy używamy blendera zamiast sokowirówki, nie tracimy cennego błonnika z produktów.

Dieta SIRT — efekty 

Dieta sirtfood (dieta Adele) może wpływać pozytywnie na organizm. Może usprawnić nasz mózg, hamować działanie wolnych rodników, regulować metabolizm oraz zmniejszać ryzyko rozwoju chorób i opóźniać procesy starzenia. W niektórych przypadkach stosowana może być jako wspomaganie leczenia Alzheimera, Parkinsona, chorób sercowych czy cukrzycy.

Twórcy diety twierdzą, iż jej stosowanie może przyczynić się nie tylko do utraty masy ciała, ale również aktywować „chudy gen". Jednak nie zostały przeprowadzone jednoznaczne badania, które potwierdzałyby, iż dieta SIRT jest skuteczniejsza od innych diet. Nie ulega jednak wątpliwości, że wiele proponowanych w jej ramach artykułów to pyszne i zdrowe produkty.

Przeciwdziałania w stosowaniu diety 

Dieta sirtuinowa nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, osoby mające problemy z nerkami lub posiadające choroby układu pokarmowego.

Niekiedy zastosowanie diety może przynieść odwracalny skutek do zamierzonego. Zbyt restrykcyjne przestrzeganie diety może w późniejszym czasie skutkować efektem jojo. Osoby stosujące długotrwale dietę sirtuinową są narażeni na pogorszenie zdrowia w postaci niedoborów żywieniowych lub komplikacji hormonalnych i innych niebezpiecznych schorzeń wynikających z ograniczeń kalorycznych.

Dieta SIRT może przyczynić się do osiągnięcia szczupłej sylwetki, ale pamiętajmy, że zachowanie zdrowia powinno być celem nadrzędnym. Ten sposób żywienia jest bardzo restrykcyjny w swoich początkowych etapach, ponieważ do organizmu dostarczane jest zbyt mało energii (1000 kcal). Spożywanie tak niskokalorycznych posiłków bez konsultacji z lekarzem jest wręcz niewskazane. Unikanie produktów wysokiej kaloryczności i niedostarczanie odpowiedniej dawki energii do organizmu może skutkować wieloma daleko idącymi komplikacjami od bólów głowy i omdleń, po zaburzenia hormonalne, utratę tkanki mięśniowej, niedobory, spowolnienie metabolizmu, a w końcu do niepohamowanego uczucia głodu prowadzącego do efektu jojo lub problemów na tle zaburzeń odżywiania (niekontrolowany spadek masy ciała).

Dodatkowo, oprócz tego, że dla wielu ludzi dieta SIRT może być trudna do realizacji, do całości dochodzą koszty związane z zakupem blendera, książki i niezbędnych produktów. Dla zabieganych dieta może okazać się czasochłonna, a dla tych, którzy na co dzień są aktywnych fizycznie, będzie niewystarczająca z uwagi na niską liczbę kalorii. Pomimo iż dieta ta obfituje w produkty bogate m.in. w polifenole, oraz jest pełna zdrowych artykułów, nie uczy nas, jak wprowadzać w życie zdrowe nawyki żywieniowe. Teoria o zdrowotności diety sirtfood oparta jest jedynie o wstępne badania naukowe. Warto jednak korzystać z zawartych w diecie przepisów, wprowadzić do jadłospisu zielone koktajle i mnóstwo warzyw, ale nie traktować jej jako główny sposób odżywiania się, a jedynie jako dodatek do naszego codziennego, zdrowego stylu życia.

Podsumowanie

Pamiętajmy, iż przed wprowadzeniem każdej diety, w tym diety sirtfood konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Nigdy nie eksperymentujmy ze swoim zdrowiem. Pamiętajmy, że informacje, które zamieszczone są w internecie, nie zastąpią nam fachowej porady lekarskiej.

Aby osiągnąć szczupłą sylwetkę i zachować zdrowie, zacznij od wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych, wyeliminuj z diety fast foody, słone przekąski i słodycze. Postaw na aktywność fizyczną, a samochód zastąp rowerem. Zadbaj o to, aby na twoim talerzu zawsze gościły warzywa, dobre źródło białka oraz zdrowe tłuszcze. Eksperymentuj w kuchni i twórz nowe, zdrowe przepisy. Dieta nie musi być nudna! Zacznij uprawiać sport, może bardziej przypadnie ci do gustu? Pływanie? Gra w siatkówkę? Piłka nożna? A jeżeli nadal nie wiesz od zacząć zmianę, warto zasięgnąć porady dietetyka.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium