Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Goździki - właściwości 0
Goździki - właściwości

Goździki, właściwości

Goździki to aromatyczna przyprawa, która w pierwszej chwili kojarzy nam się z zimowym grzańcem, idealnym na chłodne wieczory. Jak się okazuje, goździki mają szereg innych właściwości. Łagodzą objawy rozmaitych chorób, wspomagają procesy trawienne oraz są doskonałym środkiem znieczulającym. Suszone pąki kwiatowe wykazują działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Są także skuteczną bronią przeciwko wirusom. Goździki swoje zastosowanie znajdują w kuchni. Doskonale nadają się jako dodatek do wielu potraw i napojów. Jakie jeszcze właściwości mają goździki? W jaki sposób korzystać z ich mocy? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziesz w poniższym poradniku!

Czym są goździki?

Goździki to nic innego, jak nierozkwitłe, wysuszone pączki kwiatowe drzewa goździkowego. Roślina ta pochodzi z Indonezji, a jej główne rejony upraw to Półwysep Malajski, Zanzibar oraz Madagaskar. Szczególnie okazałe uprawy możemy spotkać w pobliżu morza i jezior. Obecnie największym producentem goździków jest Tanzania. Czapetka pachnąca, nazywa również goździkowcem osiąga maksymalnie 12 m wysokości. Co ciekawe, rośnie około 150 lat. Posiada ciemnozielone liście i pąki kwiatowe o różowo-żółtej barwie. Zbiory goździków należy rozpocząć odpowiednio wcześnie - najlepiej jeszcze przed rozkwitem. Zamknięte pąki zawierają ogromne ilości aromatu. Kwiaty goździkowca zbierane są ręcznie. Następnie poddaje się je powolnemu suszeniu na słońcu.

Goździki wyróżniają się ciemnobrunatną barwą, którą zawdzięczają procesowi suszenia oraz odymiania. Ponadto charakteryzują się intensywnym zapachem oraz słodkawym, korzennym smakiem. Przyprawa ta chętnie dodawana jest do podkreślenia smaku rozmaitych dań i napojów, a także marynat, kompotów, konfitur oraz wyrobów cukierniczych. Warto dodać, że z pąków czapetki pachnącej pozyskuje się również olejek goździkowy, które główne zastosowanie znajduje w kosmetyce oraz pielęgnacji ciała. W ofercie sklepowej goździki możemy dostać w oryginalnej, jak i sproszkowanej postaci.

[product id="4368, 6153"]

Właściwości goździków

Właściwości lecznicze goździków są znane i doceniane od tysięcy lat. Niepozorne wysuszone pąki kwiatów kryją w sobie mnóstwo wartościowych substancji odżywczych. Przede wszystkim są doskonałym źródłem witaminy A, C, D, E i K, a także witamin z grupy B. W goździkach znajdziemy także minerały - potas, magnez, mangan, wapń, cynk, fosfor, sód, selen oraz kwasy omega-3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z ważniejszych składników goździków jest eugenol, który działa jak naturalny przeciwutleniacz. Ponadto posiada silne właściwości odkażające, antyseptyczne oraz znieczulające. Warto wiedzieć, że to właśnie eugenol nadaje goździkom intensywny, korzenny zapach.

Goździki zawierają duże ilości polifenoli, czyli związków chemicznych, które wykazują działanie antyoksydacyjne. Polifenole odpowiedzialne są za usuwanie nadmiaru wolnych rodników, co z jednej strony chroni nas przed licznymi chorobami, a z drugiej opóźnia procesy starzenia się skóry. Ze względu na to, że goździki posiadają silne właściwości antybakteryjne są doskonałym środkiem w walce z bakteriami odpornymi na działanie antybiotyków. Goździki mają cechy antyseptyczne - zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w ranach i jednocześnie zmniejszają stan zapalny. Wysuszone pąki kwiatowe działają kojąco, co ma kluczowe znaczenie dla naszego układu nerwowego. Warto nadmienić, iż goździki mają także właściwości przeciwnowotworowe - hamują wzrost guzów, zwłaszcza we wczesnych stadiach rozwoju.

goździki

Zastosowanie goździków

Na problemy trawienne

Aromatyczne goździki to nie tylko przyprawa, która nadaje daniom niepowtarzalnego smaku, ale i środek o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jak się okazuje wysuszone pączki kwiatów goździkowca mają niezwykle korzystny wpływ na żołądek - pobudzają wydzielanie soków trawiennych oraz wzmagają apetyt. Substancje w nich zawarte mają działanie rozkurczowe i znieczulające, przez co doskonale sprawdzą się jako środek w eliminowaniu dolegliwości bólowych. Napar z goździków doskonale sprawdzi się w łagodzeniu efektów niestrawności, do których możemy zaliczyć mdłości, wymioty lub wzdęcia. Wyciąg z goździków wspomaga także leczenie wrzodów żołądka.

Na dolegliwości związane ze schorzeniami jamy ustnej

Tak, jak zostało wspomniane, goździki mają silne właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Z tego względu świetnie nadają się do łagodzenia dolegliwości bólowych w obrębie jamy ustnej. Całe goździki pomagają uśmierzyć ból zęba. Pamiętajmy jednak, że jest to raczej krótkotrwały efekt, jednak warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy nie mamy możliwości skorzystania z usług dentysty. Goździki łagodzą także objawy zapalenia dziąseł, któremu nierzadko towarzyszy uporczywe swędzenie oraz pieczenie. Napar z wysuszonych pączków goździkowca ma działanie ściągające. Może być stosowany w leczeniu aft, przy infekcji grzybiczej języka oraz zwalczaniu objawów paradontozy. Żucie całych goździków to doskonały sposób na odświeżenie swojego oddechu, a jednocześnie pozbycie się powodujących go bakterii. 

Na obniżenie cholesterolu i poziomu cukru

Substancje zawarte w goździkach mają wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto wspomagają produkcję insuliny, co niewątpliwie zapobiega poważnym problemom zdrowotnym. Potwierdzeniem tej informacji są badania opisane na spotkaniu Experimental Biology w San Francisco. U osób, które spożywały goździki nastąpiło obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz złego cholesterolu. Ponadto udowodniono, iż olej goździkowy zapobiega tworzeniu grup nadtlenowych lipidów, które są najczęstszą przyczyną zawału.

[product id="2634, 6459, 6153"]

Jak jeść goździki?

Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, suszone pączki kwiatowe drzewa goździkowego posiadają szereg prozdrowotnych właściwości. W naszych głowach z pewnością rodzi się pytanie, jak jeść goździki? Ta aromatyczna przyprawa korzenna z natury jest raczej twarda. Wyróżnia się także mocnym smakiem i aromatem, przez co nie nadaje się do spożywania jako przekąska.

Goździki zastosowanie znajdują przede wszystkim w kuchni. Doskonale nadają się jako dodatek do dań mięsnych, sosów, zup oraz ryżu. Najczęściej spotykane są w potrawach kuchni indyjskiej. Wysuszone pąki kwiatowe goździkowca często dodaje się do kompotu z jabłek i rabarbaru oraz rozmaitych konfitur. W sezonie zimowym chętnie przyrządzamy grzane wino, którego podstawowym składnikiem są oczywiście goździki. Równie popularnym napojem na chłodne wieczory jest gorąca herbata, o wyjątkowym korzennym aromacie, z dodatkiem miodu. Goździki są także nieodłącznym składnikiem wyrobów cukierniczych. Doskonale pasują do ciasta dyniowego oraz piernika. Te małe niepozorne kuleczki możemy stosować w oryginalnej lub zmielonej wersji. Przy tym należy pamiętać, że zmielone goździki cechują się intensywnym, pikantnym smakiem. Warto przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Z dodatkiem goździków możemy wyczarować wiele aromatycznych dań, deserów i napojów. Warto wiedzieć, że na bazie goździków przygotujemy również napar, który jest skutecznym lekarstwem na problemy trawienne. Wysuszone pąki kwiatowe można też stosować miejscowo na skórę (np. w przypadku migreny). Wystarczy namoczyć je w dowolnym oleju, np. kokosowym, a następnie wykonać masaż skroni. Takie działanie z pewnością pomoże uśmierzyć dolegliwości bólowe.

pomarańcze z goździkami

Jak zaparzyć suszone pąki kwiatowe?

Napar z goździków pomaga zwalczyć szereg dolegliwości trawiennych - począwszy od mdłości, wymioty, wzdęć, zgagi, aż po bóle brzucha i biegunkę. Możemy go pić także przy bólach gardła, męczącym kaszlu i innych infekcjach dróg oddechowych. Przygotowanie takiego napoju zajmuje zaledwie kilka minut. Wystarczy wsypać łyżkę goździków do kubka, a następnie zalać ok. 200 ml wrzącej wody. Tak przygotowany napój zostawiamy na około 7 minut pod przykryciem. Po upływie tego czasu odcedzamy napar i gotowe. Pamiętajmy, by nie stosować zbędnych dodatków - cukru, czy substancji aromatyzujących.

Goździki - przeciwskazania do stosowania

Mimo iż goździki słyną z wielu prozdrowotnych właściwości, nie każdy może je stosować. Z tego aromatycznego dodatku powinny zrezygnować nade wszystko kobiety w ciąży oraz osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi oraz hipoglikemię. Osoby zdrowe powinny stosować goździki z umiarem, bowiem w nadmiarze mogą zaszkodzić.

Podsumowanie

Goździki to bez wątpienia najpopularniejsza zimowa przyprawa, która główne zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni. Ta aromatyczna przyprawa nie tylko podkreśla smak wielu dań i napojów, ale również kryje w sobie wiele cennych składników odżywczych, niezbędnych do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. W małych kuleczkach znajdziemy między innymi najważniejsze witaminy oraz składniki mineralne. Goździki są także bogate w przeciwutleniacze, które hamują powstawanie wolnych rodników i jednocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób, w tym nawet nowotworu. Wysuszone kwiaty drzewa goździkowego stosowane są na wiele dolegliwości - m.in bóle zęba, choroby dziąseł, bóle głowy. Obniżają także poziom złego cholesterolu i glukozy we krwi, dlatego warto włączyć je do swojej diety!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium