Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Guacamole 0
Guacamole

Guacamole

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kuchnia meksykańska jest znana i ceniona na całym świecie. Wśród różnorodnych potraw, przystawek i sosów szczególną popularnością cieszy się guacamole. Jak podają źródła, meksykańskim sosem zajadali się jeszcze Aztekowie. Dip przygotowuje się na bazie awokado i limonki, z dodatkiem esencjonalnych ziół i przypraw. Niepowtarzalny, a zarazem wyrazisty smak sprawia, że guacamole jest doskonałym dodatkiem do kanapek, tortilli i wielu innych przekąsek. Warto dodać, że sos słynie nie tylko z walorów smakowych, ale również wielu właściwości zdrowotnych. Czym dokładnie jest guacamole? Jak zrobić domowy meksykański sos? Z czym go jeść? Podpowiadamy!

Co to guacamole?

Guacamole to tradycyjna meksykańska przystawka w formie sosu. Do jego przygotowania potrzebujemy zaledwie kilku składników. Kluczowym jest oczywiście dojrzałe awokado, sok z limonki oraz sól. Oprócz tego, salsę możemy wzbogacić dodatkami, takimi jak: cebulka, ząbek czosnku, pomidory, czy papryka chili (dla uzyskania ostrzejszego smaku). Do guacamole bardzo często dodawana jest świeża kolendra, mięta lub bazylia. Takie połączenie smaków z pewnością zadowoli podniebienie każdego miłośnika kuchni meksykańskiej. Meksykański sos charakteryzuje się intensywną, zieloną barwą. Przybiera gęstą konsystencję, dlatego też nierzadko nazywa się go po prostu pastą.

Guacamole ma swoją historię, która sięga czasów Azteków. Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, już przed laty Aztekowie zajadali się pysznym sosem. To właśnie oni początkowo ucierali awokado z sokiem z pomidorów oraz solą. Z czasem wzbogacano dip o kolejne składniki, które używane są po dzień dzisiejszy. Zainteresowanie guacamole w Europie wzrosło dopiero w II połowie XX wieku. Ma to związek z głównie z wyborem zdrowej żywności. Sos meksykański jest uniwersalny. W obecnych czasach, mając dostęp do rozmaitych składników, możemy wzbogacać go tak naprawdę tym, czym chcemy. Wszystko w zależności od naszych indywidualnych gustów kulinarnych oraz preferencji smakowych.

awokado

Właściwości zdrowotne guacamole

Zanim przejdziemy do podania przepisu na guacamole, warto najpierw dowiedzieć się, z jakich właściwości zdrowotnych słynie. Na wstępie należy podkreślić to, że awokado jest bardzo zdrowe. Owoc ten zawiera szereg witamin z grupy C, E, A, B, K. Są to silne przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników. Dodatkowo w awokado znajdziemy znikome ilości cukrów prostych. Zamiast tego owoc ten obfituje w jednonasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy omega-9, omega-6 i omega-3 wspomagają codzienne funkcjonowanie organizmu. Przez wzgląd na tłuszcze organizm zdecydowanie lepiej przyswaja składniki odżywcze zawarte np. w pomidorach, czy też innych składników w guacamole.

Awokado, na podstawie którego przyrządzane jest guacamole, zawiera ogromne ilości potasu. Spożywanie tego owocu reguluje ciśnienie tętnicze, wspomaga pracę serca oraz skutecznie minimalizuje ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób układu krążenia. Meksykańska pasta ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Jest także skutecznym sposobem na obniżenie złego cholesterolu we krwi. Jak zostało wspomniane wcześniej, awokado jest bogate w jednonasycone kwasy tłuszczowe, co przeciwdziała rozwojowi cukrzycy typu 2. Dzięki zawartości luteiny i zeaksantyny, dobrze wpływa na wzrok. Spowalnia również proces starzenia skóry, nadając jej świeżego i promienistego wyglądu.


 

KUP W NASZYM SKLEPIE

 


 

Przepis na guacamole

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak zrobić guacamole? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy zgromadzić kilka niezbędnych składników i przystąpić do dzieła! W poniższym poradniku znajdziesz tradycyjny przepis na guacamole. W zależności od upodobań możesz dowolnie go modyfikować, jednocześnie nadając mu niepowtarzalnego smaku i aromatu. 

Co będzie nam potrzebne?

Podstawowe składniki:

  • 3 dojrzałe awokado,
  • sok z połowy limonki, można zastąpić również sokiem z cytryny,
  • 1 ząbek czosnku,
  • sól do smaku.

Opcjonalnie:

  • 1/2 drobno posiekanej cebuli,
  • 1/2 drobno posiekanej papryczki chili, 
  • 1 dojrzały pomidor,
  • świeża kolendra bądź inne, ulubione zioła.

Jak przygotować pastę z awokado?

W pierwszej kolejności trzeba przygotować bazowy składnik, czyli nasze awokado. Koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy owoc jest dojrzały. Jak to sprawdzić? Szypułka powinna odchodzić od owocu. Z kolei samo awokado charakteryzuje się wówczas przygaszonym, żółtym kolorem. Właśnie takie najlepiej wybierać do guacamole.

W celu przygotowania pysznej pasty należy najpierw przekroić awokado na pół i przy pomocy łyżki wydrążyć pestkę. Tak samo trzeba postąpić z miąższem, umieszczając go w naczyniu. W dalszym etapie prac kuchennych potrzebny będzie nam widelec. To nim trzeba ugnieść miąższ do momentu, aż ujrzymy gęstą papkę. Pamiętaj, by zachować lekko grudkowatą strukturę awokado. Następnie dodaj resztę składników, tj. sok z limonki, czosnek, sól, cebula, chili, pomidor oraz zioła. Całość dokładnie wymieszaj. Tak oto własnoręcznie wykonana pasta z awokado jest gotowa do zjedzenia! Czas przygotowania guacamole wynosi 5 minut. Jak możesz zauważyć, nie wymaga to specjalnych umiejętności kulinarnych. Smak awokado jest rewelacyjny, a dodatkowo dip ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie!

pasta z awokado

Jak jeść guacamole?

Guacamole możemy jeść na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem jest podanie meksykańskiej pasty z chlebem. Dip w formie kanapki smakuje rewelacyjnie. Jest idealną opcją na śniadanie, również dla osób na diecie. Na posmarowaną kromkę ciemnego pieczywa warto dodać jeszcze plasterek dojrzałego pomidora i cebulkę. Całość możemy posypać także czarnuszką.

Pastą z awokado równie dobrze możemy posmarować tortillę. W tym przypadku meksykański sos będzie idealnym uzupełnieniem wnętrza placka. Świetnie współgra z innymi składnikami, tj. pomidor, papryka, mięso czy łosoś. Guacamole dobrze smakuje również z grzankami. To świetna przekąska na imprezy, grilla, a także w ciągu dnia. Oczywiście guacamole najlepiej smakuje z nachosami, tacos, a nawet tradycyjnymi frytkami! Warto dodać, że guacamole bardzo często wykorzystywane jest do jajek - jako zamiennik majonezu. Stanowi też perfekcyjny dodatek do burgerów. Nadaje się także do dań głównych. Tego rodzaju sos ma na tyle wszechstronne zastosowanie, że z powodzeniem skomponuje się z najróżniejszymi dodatkami.

Podsumowanie

W gąszczu zdrowych posiłków, które warto włączyć do swojej codziennej diety, z pewnością natrafimy na guacamole. Ta niezwykle pyszna pasta pochodzi z kuchni meksykańskiej. Nazywana jest "masłem bogów". Dlaczego? Ponieważ oprócz niepowtarzalnego smaku, posiada jeszcze mnóstwo wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do zachowania zdrowia. Powstaje na bazie awokado. Do urozmaicenia smaku dipu możemy dodać wiele innych składników, tj. pomidor, cebula, czy czosnek. Guacamole jest bardzo proste w przygotowaniu. Pastę możemy spożywać niemal ze wszystkim - z chlebem, tortillą, nachosami. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do wielu dań głównych. Z pewnością warto chociaż raz w życiu spróbować pasty z awokado!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium