Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Czym jest less waste? 0
Czym jest less waste?

Czym jest less waste?

Na świecie każdego dnia marnowana jest ogromna ilość żywności, a wytwarzanie materiałów niepodlegających recyklingowi utrzymuje się na wysokim poziomie. Zwolennicy stylu życia zero waste i less waste sprzeciwiają się takim praktykom i podejmują konkretne działania w codziennym życiu, które powodują zmniejszenie ilości produkowanych odpadów.

Odpowiedzialny oraz ekologiczny styl życia, dbałość o ochronę środowiska i naturę oraz generowanie jak najmniejszej ilości odpadów to trendy, które można zaobserwować również w naszym kraju. Coraz więcej osób świadomie podejmuje też decyzje konsumenckie. Czym jednak jest zero waste i less waste? O co w tym dokładnie chodzi? Jak wprowadzić filozofię less waste do swojego życia? Sprawdź koniecznie!

Życie less waste - na czym polega idea less waste?

Osoby praktykujące less waste ograniczają produkowanie odpadów, w szczególności plastiku oraz opakowań problematycznych w recyklingu. Starają się też zmniejszać zanieczyszczenie powietrza i czują potrzebę dbania o środowisko naturalne. Co ważne, powstawanie ruchów typu less waste czy zero waste pozwala także zwiększać świadomość przedsiębiorców.

Pojęcie less waste pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu „mniej odpadów” lub „mniej marnowania”. To nie tylko bycie eko. Minimalizacja odpadów i ich wytwarzania obejmuje zarówno projektowanie produktów i procesów, jak i zmianę wzorców społecznych dotyczących konsumpcji i ochrony środowiska.

Większość osób wybierających styl życia less waste działa samodzielnie, wprowadzając zmiany i ograniczenie zużycia surowców we własnym domu. To też sposób na oszczędzanie pieniędzy i wydajne korzystanie z zasobów. Zasady less waste nie są ani weryfikowane, ani narzucane.

Ogólne zasady less waste, czyli od czego zacząć?

Styl less waste to pierwszy krok do zmiany swoich nawyków i ochrony środowiska naturalnego. Rozsądne podejście do ograniczania marnowania produktów i wytwarzania śmieci, wiąże się przede wszystkim z racjonalnym korzystaniem z zasobów. Przyjrzyjmy się więc swoim codziennym wyborom i zastanówmy się, czego potrzebujemy, a co jest nam zbędne. Ważne jest, aby po prostu zacząć świadomie wybierać produkty oraz ograniczyć przesadną konsumpcję. Możemy też spróbować wprowadzić w życie zasadę 5R.

owoce w ekologicznej torbie

Na czym polega zasada 5R?

  • Refuse (odmawiaj) - na zakupy wychodź zawsze ze swoją własną materiałową torbą i odmawiaj jednorazowych reklamówek. Staraj się nie kupować kawy na wynos w plastikowych kubkach czy wody w plastikowych butelkach. Zainwestuj we własny kubek termiczny. Odmawiaj też napojów z plastikową słomką i nie kupuj warzyw pakowanych w plastikowe opakowania.
  • Reduce (ograniczaj) - czyli konsumuj mniej i podejmuj świadome decyzje zakupowe. Ograniczaj odpady do niezbędnego minimum. Ponadto, jeśli masz możliwość, podróżuj komunikacją miejską lub rowerem, a mniejsze dystansy pokonuj pieszo.
  • Reuse (wykorzystaj ponownie) - znajdź nowe zastosowania dla starych przedmiotów. Plastikowe opakowania po lodach posłużą do mrożenia warzyw i owoców, a zużyty ręcznik kąpielowy można pociąć i przeznaczyć na ściereczki kuchenne. Robiąc porządek w garderobie, nie wyrzucaj starych ubrań, oddaj je lub sprzedaj, dzięki temu dasz im nowe życie. Niektóre rzeczy da się też z powodzeniem naprawiać. W twojej okolicy na pewno jest dobry szewc czy krawcowa.
  • Recycle (utylizuj) - elementem stylu less waste jest także recykling. Wybieraj produkty nadające się do recyklingu, segreguj śmieci i kupuj kosmetyki w ekologicznych opakowaniach. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy dana rzecz nadaje się do przetworzenia.
  • Rot (kompostuj) - nie musisz wyrzucać obierków z warzyw i owoców. Zrób naturalny kompost. Mieszkając w domu jednorodzinnym, możesz też zdecydować się na przydomowy kompostownik. Obierki z warzyw i owoców szybko rozkładają się w naturalnych warunkach, a powstały nawóz organiczny możesz wykorzystać do ściółkowania gleby czy zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, jak również warzyw oraz drzew i krzewów.

Less waste w domu - na co zwracać uwagę?

Aby dbać o środowisko naturalne, kupuj produkty less waste. To nie tylko przedmioty powstające z recyklingu, ale także rzeczy - w tym ubrania - dobrej jakości, wykonane z ekologicznych materiałów, które posłużą na dłużej.

Ponadto segreguj śmieci i zadbaj o to, by wszyscy domownicy wiedzieli, jak to zrobić (można np. wydrukować ściągę i umieścić ją na lodówce w kuchni). Zainwestuj też w energooszczędne żarówki w całym domu, a po naładowaniu telefonu nigdy nie zostawiaj ładowarek w gniazdkach.

Zepsuty sprzęt domowy staraj się naprawiać, a nie wyrzucać. Możesz wykorzystać do tego ogólnodostępne poradniki internetowe, w których znajdziesz sporo informacji lub zanieść urządzenia do serwisów.

Ponadto podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcaj grzejniki. Pamiętaj, że optymalna temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 23 stopni. Jeżeli masz taką możliwość, zadbaj o szczelność okien oraz ocieplenie domu.

Less waste w kuchni - co warto wiedzieć?

Zawsze planuj zakupy przed wyjściem do sklepu. Sprawdzaj jakie produkty masz w lodówce i na tej podstawie sporządzaj listę potrzebnych rzeczy. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić sporo jedzenia, ale i pieniędzy.

Staraj się nie wyrzucać żywności. Z resztek makaronu można zrobić pyszną sałatkę makaronową, a z wczorajszego chleba - grzanki do zupy. Pozostałe resztki jedzenia kompostuj, a produkty, których nie zużyjesz, zamrażaj lub zawekuj. Przyrządzając dania, używaj składników, które pozostały ci w lodówce.

Ograniczaj używanie folii spożywczej. Do przechowywania żywności używaj szklanych słoików po innych produktach. Warto przetestować również woskowijki.

Będąc na zakupach, wybieraj nieidealne owoce i warzywa, korzystaj też z regałów z żywnością przecenioną. Staraj się kupować produkty na wagę i noś ze sobą własne materiałowe woreczki na zboża, rośliny strączkowe czy makarony.

Spróbuj samodzielnie upiec ciasta i ciasteczka. Zrezygnuj z tych sklepowych, które pakowane są w plastik. Możesz spróbować ograniczyć spożywanie mięsa i nabiału. W internecie znajdziesz wiele ciekawych, wegańskich przepisów na pyszne potrawy. Warto je przetestować, a może niektóre z nich na stałe zagoszczą w twoim jadłospisie?

Do sprzątania używaj naturalnych produktów. Możesz je także przygotować samodzielnie. Wystarczy zmieszać wodę z octem lub sodą oczyszczoną i gotowe! Jeżeli masz w domu stary, podarty ręcznik, potnij go na mniejsze części i używaj zamiast ręczników papierowych. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.

Jak ograniczać ilość odpadów w łazience?

Zwracaj uwagę na to, co kupujesz. Nie inwestuj w kosmetyki, które zawierają mikroplastik. Do mycia ciała stosuj mydło w kostce. Na rynku dostępne są też szampony w kostce do mycia włosów oraz pasty do zębów w słoikach lub w formie tabletek. Dzięki temu unikniesz nadmiaru plastikowych opakowań.

wielorazowe akcesoria do łazienki

Zacznij też używać wielorazowych maszynek do golenia z wymiennymi ostrzami. Zainwestuj w wielorazowe płatki lub rękawice do demakijażu i zrezygnuj z gąbek i myjek do ciała.

Nie marnuj wody. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli i zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Zawsze włączaj tylko pełną pralkę.

Czym różni się ruch zero waste od less waste?

O ile zasada less waste polega na ograniczeniu produkowania odpadów, o tyle zero waste to całkowite zaprzestanie wytwarzania śmieci. Jest to bardziej radykalna odmiana idei less waste i ma na celu zbalansowanie produkcji i recyklingu, tak, aby do oceanów, do spalarni czy na wysypiska śmieci odpady nie trafiały w ogóle. Postępowanie w duchu zero waste wymaga bardzo dużej świadomości ekologicznej oraz szczegółowego planowania zakupów. Idea zero waste stawia więc przed społeczeństwem bardzo poważne wyzwanie.

Jeżeli jednak chcemy zacząć wprowadzać w życie nowe zmiany i zadbać o środowisko naturalne, warto zastosować zasadę małych kroczków. Zacznijmy od podstawowych zasad less waste. Stawiajmy sobie łatwe do zrealizowania, pojedyncze cele. Jeżeli już zmienimy nawyki w naszym życiu, wówczas możemy zacząć praktykować jeszcze bardziej przyjazny środowisku styl zero waste.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium