Opinie o Nas
Blog kategorie
Menu
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28
Czym jest less waste? 0
Czym jest less waste?

Czym jest less waste?

Na świecie każdego dnia marnowana jest ogromna ilość żywności, a wytwarzanie materiałów niepodlegających recyklingowi utrzymuje się na wysokim poziomie. Zwolennicy stylu życia zero waste i less waste sprzeciwiają się takim praktykom i podejmują konkretne działania w codziennym życiu, które powodują zmniejszenie ilości produkowanych odpadów.

Odpowiedzialny oraz ekologiczny styl życia, dbałość o ochronę środowiska i naturę oraz generowanie jak najmniejszej ilości odpadów to trendy, które można zaobserwować również w naszym kraju. Coraz więcej osób świadomie podejmuje też decyzje konsumenckie. Czym jednak jest zero waste i less waste? O co w tym dokładnie chodzi? Jak wprowadzić filozofię less waste do swojego życia? Sprawdź koniecznie!

Życie less waste - na czym polega idea less waste?

Osoby praktykujące less waste ograniczają produkowanie odpadów, w szczególności plastiku oraz opakowań problematycznych w recyklingu. Starają się też zmniejszać zanieczyszczenie powietrza i czują potrzebę dbania o środowisko naturalne. Co ważne, powstawanie ruchów typu less waste czy zero waste pozwala także zwiększać świadomość przedsiębiorców.

Pojęcie less waste pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu „mniej odpadów” lub „mniej marnowania”. To nie tylko bycie eko. Minimalizacja odpadów i ich wytwarzania obejmuje zarówno projektowanie produktów i procesów, jak i zmianę wzorców społecznych dotyczących konsumpcji i ochrony środowiska.

Większość osób wybierających styl życia less waste działa samodzielnie, wprowadzając zmiany i ograniczenie zużycia surowców we własnym domu. To też sposób na oszczędzanie pieniędzy i wydajne korzystanie z zasobów. Zasady less waste nie są ani weryfikowane, ani narzucane.

Ogólne zasady less waste, czyli od czego zacząć?

Styl less waste to pierwszy krok do zmiany swoich nawyków i ochrony środowiska naturalnego. Rozsądne podejście do ograniczania marnowania produktów i wytwarzania śmieci, wiąże się przede wszystkim z racjonalnym korzystaniem z zasobów. Przyjrzyjmy się więc swoim codziennym wyborom i zastanówmy się, czego potrzebujemy, a co jest nam zbędne. Ważne jest, aby po prostu zacząć świadomie wybierać produkty oraz ograniczyć przesadną konsumpcję. Możemy też spróbować wprowadzić w życie zasadę 5R.

owoce w ekologicznej torbie

Na czym polega zasada 5R?

  • Refuse (odmawiaj) - na zakupy wychodź zawsze ze swoją własną materiałową torbą i odmawiaj jednorazowych reklamówek. Staraj się nie kupować kawy na wynos w plastikowych kubkach czy wody w plastikowych butelkach. Zainwestuj we własny kubek termiczny. Odmawiaj też napojów z plastikową słomką i nie kupuj warzyw pakowanych w plastikowe opakowania.
  • Reduce (ograniczaj) - czyli konsumuj mniej i podejmuj świadome decyzje zakupowe. Ograniczaj odpady do niezbędnego minimum. Ponadto, jeśli masz możliwość, podróżuj komunikacją miejską lub rowerem, a mniejsze dystansy pokonuj pieszo.
  • Reuse (wykorzystaj ponownie) - znajdź nowe zastosowania dla starych przedmiotów. Plastikowe opakowania po lodach posłużą do mrożenia warzyw i owoców, a zużyty ręcznik kąpielowy można pociąć i przeznaczyć na ściereczki kuchenne. Robiąc porządek w garderobie, nie wyrzucaj starych ubrań, oddaj je lub sprzedaj, dzięki temu dasz im nowe życie. Niektóre rzeczy da się też z powodzeniem naprawiać. W twojej okolicy na pewno jest dobry szewc czy krawcowa.
  • Recycle (utylizuj) - elementem stylu less waste jest także recykling. Wybieraj produkty nadające się do recyklingu, segreguj śmieci i kupuj kosmetyki w ekologicznych opakowaniach. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy dana rzecz nadaje się do przetworzenia.
  • Rot (kompostuj) - nie musisz wyrzucać obierków z warzyw i owoców. Zrób naturalny kompost. Mieszkając w domu jednorodzinnym, możesz też zdecydować się na przydomowy kompostownik. Obierki z warzyw i owoców szybko rozkładają się w naturalnych warunkach, a powstały nawóz organiczny możesz wykorzystać do ściółkowania gleby czy zasilania roślin ogrodowych i doniczkowych, jak również warzyw oraz drzew i krzewów.

Less waste w domu - na co zwracać uwagę?

Aby dbać o środowisko naturalne, kupuj produkty less waste. To nie tylko przedmioty powstające z recyklingu, ale także rzeczy - w tym ubrania - dobrej jakości, wykonane z ekologicznych materiałów, które posłużą na dłużej.

Ponadto segreguj śmieci i zadbaj o to, by wszyscy domownicy wiedzieli, jak to zrobić (można np. wydrukować ściągę i umieścić ją na lodówce w kuchni). Zainwestuj też w energooszczędne żarówki w całym domu, a po naładowaniu telefonu nigdy nie zostawiaj ładowarek w gniazdkach.

Zepsuty sprzęt domowy staraj się naprawiać, a nie wyrzucać. Możesz wykorzystać do tego ogólnodostępne poradniki internetowe, w których znajdziesz sporo informacji lub zanieść urządzenia do serwisów.

Ponadto podczas wietrzenia pomieszczeń zakręcaj grzejniki. Pamiętaj, że optymalna temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 23 stopni. Jeżeli masz taką możliwość, zadbaj o szczelność okien oraz ocieplenie domu.

Less waste w kuchni - co warto wiedzieć?

Zawsze planuj zakupy przed wyjściem do sklepu. Sprawdzaj jakie produkty masz w lodówce i na tej podstawie sporządzaj listę potrzebnych rzeczy. W ten sposób możesz nie tylko zaoszczędzić sporo jedzenia, ale i pieniędzy.

Staraj się nie wyrzucać żywności. Z resztek makaronu można zrobić pyszną sałatkę makaronową, a z wczorajszego chleba - grzanki do zupy. Pozostałe resztki jedzenia kompostuj, a produkty, których nie zużyjesz, zamrażaj lub zawekuj. Przyrządzając dania, używaj składników, które pozostały ci w lodówce.

Ograniczaj używanie folii spożywczej. Do przechowywania żywności używaj szklanych słoików po innych produktach. Warto przetestować również woskowijki.

Będąc na zakupach, wybieraj nieidealne owoce i warzywa, korzystaj też z regałów z żywnością przecenioną. Staraj się kupować produkty na wagę i noś ze sobą własne materiałowe woreczki na zboża, rośliny strączkowe czy makarony.

Spróbuj samodzielnie upiec ciasta i ciasteczka. Zrezygnuj z tych sklepowych, które pakowane są w plastik. Możesz spróbować ograniczyć spożywanie mięsa i nabiału. W internecie znajdziesz wiele ciekawych, wegańskich przepisów na pyszne potrawy. Warto je przetestować, a może niektóre z nich na stałe zagoszczą w twoim jadłospisie?

Do sprzątania używaj naturalnych produktów. Możesz je także przygotować samodzielnie. Wystarczy zmieszać wodę z octem lub sodą oczyszczoną i gotowe! Jeżeli masz w domu stary, podarty ręcznik, potnij go na mniejsze części i używaj zamiast ręczników papierowych. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy.

Jak ograniczać ilość odpadów w łazience?

Zwracaj uwagę na to, co kupujesz. Nie inwestuj w kosmetyki, które zawierają mikroplastik. Do mycia ciała stosuj mydło w kostce. Na rynku dostępne są też szampony w kostce do mycia włosów oraz pasty do zębów w słoikach lub w formie tabletek. Dzięki temu unikniesz nadmiaru plastikowych opakowań.

wielorazowe akcesoria do łazienki

Zacznij też używać wielorazowych maszynek do golenia z wymiennymi ostrzami. Zainwestuj w wielorazowe płatki lub rękawice do demakijażu i zrezygnuj z gąbek i myjek do ciała.

Nie marnuj wody. Wybieraj prysznic zamiast kąpieli i zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Zawsze włączaj tylko pełną pralkę.

Czym różni się ruch zero waste od less waste?

O ile zasada less waste polega na ograniczeniu produkowania odpadów, o tyle zero waste to całkowite zaprzestanie wytwarzania śmieci. Jest to bardziej radykalna odmiana idei less waste i ma na celu zbalansowanie produkcji i recyklingu, tak, aby do oceanów, do spalarni czy na wysypiska śmieci odpady nie trafiały w ogóle. Postępowanie w duchu zero waste wymaga bardzo dużej świadomości ekologicznej oraz szczegółowego planowania zakupów. Idea zero waste stawia więc przed społeczeństwem bardzo poważne wyzwanie.

Jeżeli jednak chcemy zacząć wprowadzać w życie nowe zmiany i zadbać o środowisko naturalne, warto zastosować zasadę małych kroczków. Zacznijmy od podstawowych zasad less waste. Stawiajmy sobie łatwe do zrealizowania, pojedyncze cele. Jeżeli już zmienimy nawyki w naszym życiu, wówczas możemy zacząć praktykować jeszcze bardziej przyjazny środowisku styl zero waste.

Komentarze do wpisu (0)

keto

hashimoto

lekkostrawna

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium