Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Zero waste 0
Zero waste

Zero waste

Nasza planeta zmaga się z wieloma problemami. Lasy zajmują coraz mniejszy obszar, znikają mokradła, a zastępują je pustynie. Obserwujemy coraz większe zanieczyszczenie powietrza, które powodujemy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem, a ostatnia dekada jest najgorętszą w historii istnienia ludzkości. Pokrywa lodowa Grenlandii zmniejsza się coraz szybciej, a to w końcu spowoduje podwyższenie poziomu mórz i oceanów. Coraz powszechniejsze są huragany, powodzie, pożary i inne żywioły zagrażające ludziom i zwierzętom. Nasz nieodpowiedzialny konsumpcjonizm przyczynia się do powstawania wysp śmieciowych, w wodach dryfuje coraz więcej plastiku. 

To tylko kilka przykładów, dla których warto wprowadzić ruch Zero Waste i poznać jego zasady wdrażając do swojego codziennego życia, a środowisko naturalne z pewnością nam za to podziękuje. Czym jest więc idea Zero Waste i jakie ma korzyści? Jak wprowadzić ją w życie? Sprawdź kilka porad, dzięki którym ograniczysz ilość śmieci w codziennym życiu i przyczynisz się do ratowania Ziemi!

Zero odpadów... czyli czym jest Zero Waste? 

Zero Waste, to nie tylko idea, ale styl życia, zgodnie z którym, człowiek powinien zwracać uwagę na to, ile generuje odpadów. Życie Zero Waste zakłada, że wszystkie odrzucone materiały z powodzeniem mogą stać się zasobami. Należy więc odpowiedzialnie produkować, konsumować i w miarę możliwości wykorzystywać ponownie wszystkie produkty (bez ich spalania i zrzucania do ziemi i wody), dając im drugie życie. Stosowanie idei niemarnowania sprowadza się przede wszystkim do kilku zasad:

Refuse — odmawiaj (np. plastikowych słomek, jednorazowych reklamówek w sklepie, niepotrzebnych rzeczy i dodatkowych opakowań).

Reduce — ograniczaj (np. kupowanie dodatkowych, niepotrzebnych sprzętów, ubrań, jedzenia na zapas). Reduce, czyli w skrócie minimalizm w życiu.

Reuse — oznacza ponowne wykorzystanie (np. niepotrzebne przedmioty możesz przerobić na gadżety DIY, stare ubrania, z których nie korzystasz, oddaj komuś innemu tak samo jak niepotrzebne sprzęty i zabawki dla dzieci. Reuse, czyli daj drugie życie niepotrzebnym przedmiotom, znajdź dla nich nowe zastosowanie!

Recycle — recykling jest bardzo ważny. Pamiętaj, aby zawsze odpowiednio segregować śmieci. Jeżeli masz problem z zapamiętaniem, jak poprawnie to robić, wydrukuj sobie informacje na karteczkach i przyklej na kosze. Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś pewien, gdzie umieścić śmieci, zawsze to sprawdzaj i dopisuj do listy.

Recykling jest bardzo ważny, jednak wymaga bardzo dużych nakładów. Niestety, nadal wiele śmieci nadających się do przetworzenia, nie podlega recyklingowi, a w końcu i tak ląduje na wysypiskach lub śmieciowych wyspach. Dlatego staraj się wybierać produkty pochodzące z odzyskiwanych surowców, wtedy sens recyklingu jest znacznie większy.

Rot — kompostuj. Kompost jest naturalną metodą pozbywania się odpadów, resztki jedzenia, obierki po warzywach czy inne odpady z naszego stołu warto umieszczać w kompostach, gdzie m.in. bakterie tlenowe, nicienie i grzyby w naturalny sposób rozkładają resztki. Tak uzyskany kompost z powodzeniem znajdzie zastosowanie w rolnictwie, ale również w naszych ogrodach! Odpowiednio uzyskany kompost jest świetnym, organicznym nawozem.

Co zrobić, aby produkować mniej odpadów?

Od czego zacząć więc zmianę swojego stylu życia? Nie musimy od razu diametralnie zmieniać swoich nawyków i zostawać ascetami. Zacznijmy od małych kroczków, które sprawią, że sami poczujemy się lepiej, a przy tym zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Oto kilka wskazówek!

wyrzucona plastikowa butelka

Zainwestuj w materiałową torbę na zakupy

W każdym domu powinna być materiałowa torba na zakupy, której możemy używać ponownie. Reklamówki jednorazowe z tworzyw sztucznych służą nam na krótki czas, później lądują w koszu, a koniec końców często w morzach i oceanach. Niestety, są ogromnym zagrożeniem dla zwierząt morskich, np. żółwie często mylą plastikowe odpady z pożywieniem i zjadają je.

Zrezygnuj z picia wody w plastikowych butelkach 

Warto pomyśleć o butelce wielokrotnego użytku z filtrem. Zaoszczędzimy czas i pieniądze, ponieważ nalejemy do niej wody z kranu i nie musimy iść do sklepu po kolejną wodę butelkowaną. Jednak nie każdy z nas jest zwolennikiem picia wody z kranu, nie każdemu też taka smakuje. Alternatywą mogą więc być duże butle z wodą, którą możemy przelewać do swoich wielorazowych butelek. To znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż kupowanie małych butelek z wodą, przez które wygenerujemy znacznie więcej plastiku w ciągu każdego roku.

Zrezygnuj ze słomek

Jeżeli uwielbiasz słomki, zainwestuj w takie, które można ponownie wykorzystać, np. spaw sobie słomkę metalową, a w ostateczności używaj tych papierowych. Jeżeli jednak jesteś w stanie z nich zrezygnować, zrób to. Tworzywa sztuczne bardzo długo się rozkładają, słomki w żaden sposób nie są nam potrzebne do życia, a dodatkowo nadmierne ich używanie powoduje powstawanie zmarszczek w okolicy ust, podobnych do tych, jakie posiadają palacze!

Nie kupuj niepotrzebnych przedmiotów Własny kubek na napoje

Świetnymi pamiątkami z wakacji są zdjęcia i nasze wspomnienia. Zastanów się, zanim kupisz kolejną niepotrzebną rzecz, która będzie się kurzyć na półce. Przed zakupem jakichkolwiek produktów, przemyśl czy rzeczywiście będziesz ich używać i czy są Ci potrzebne. Co więcej, ciekawą alternatywą do czytania książek papierowych są e-książki, a dla tych, którzy wolą jednak papier, biblioteki będą wspaniałym rozwiązaniem! Nie musisz przecież mieć każdej przeczytanej pozycji w domu na półce.

Własny kubek na napoje 

Czy wiesz, że większość zwykłych jednorazowych papierowych kubków na kawę nie podlega recyklingowi? Aby takie opakowania odpowiednio trzymały temperaturę i nie wchodziły w reakcję z kawą, papier musi być nasączony polietylenem. Niestety, proces, który pozwala na recykling takich produktów, jest zaawansowany i bardzo kosztowny, dlatego często nie jest podejmowany. W samej Europie zużywamy ok. 16 mln takich opakowań, a USA produkuje się ich aż ok. 25 mln rocznie! Warto zastanowić się więc nad posiadaniem własnego kubka termicznego, z którego będziemy korzystać, zamawiając kawę lub herbatę na wynos.

Używaj własnych pojemników, kiedy kupujesz jedzenie na wagę

Coraz więcej marketów oferuje kupno ryżu, kaszy czy płatków i innych produktów na wagę. Jest to świetnie rozwiązanie, bo zawsze możesz kupić tylko tyle, ile potrzebujesz, a dodatkowo, ograniczysz generowanie śmieci, używając własnych pojemników na żywność wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych reklamówek, które zaraz powędrują do kosza.

Używaj wielorazowych woreczków na warzywa i owoce 

Wkładanie warzyw i owoców w sklepie do własnych woreczków ponownego użytku to kolejny świetny pomysł, który przybliża Cię do idei Zero Waste. Dbaj o środowisko i ograniczaj pakowanie żywności w opakowania, które zaraz wylądują na śmietniku.

Ogranicz spożywanie mięsa

Istotne znaczenie ma również ograniczenia spożycia mięsa. Nie oznacza to, że z zagorzałego mięsożercy masz się stać od razu weganinem, ale spróbuj na początek wyeliminować jeden lub dwa mięsne posiłki w tygodniu. Po pierwsze, mniejsze ilości mięsa i nabiału w diecie zmniejszą ryzyko powstawania niektórych dolegliwości i chorób, po drugie, utrzymanie zwierząt hodowlanych powoduje zużywanie wody pitnej, ogromna ilość gazów cieplarnianych emitowana jest wówczas do atmosfery.

Nie korzystaj z jednorazowych, plastikowych naczyń

Sztućce na kemping? Zabierz własne z domu lub w ostateczności skorzystaj z drewnianych odpowiedników. Aby nie generować niepotrzebnych odpadów, najlepiej zaopatrzyć się w zestaw naczyń, który zawsze będziesz zabierać ze sobą na wakacje czy pikniki.

plastikowe odpady

Idź do restauracji

Nie zamawiaj na wynos, jeżeli masz chęć zjeść w restauracji, idź do niej. Dzięki takiej decyzji zmniejszysz ilość odpadów o te, w które zapakowane zostałoby twoje jedzenie. Za każdym razem, kiedy pomyślisz o posiłku zamówionym pod drzwi, pomyśl o planecie.

Nie wymieniaj działających urządzeń elektronicznych na nowsze modele

Jeżeli twój telefon czy laptop nadal jest w świetnym stanie, nie wymieniaj go na nowszy model, tylko dlatego, że właśnie wszedł na rynek. W dzisiejszym świecie nadmierny konsumpcjonizm bardzo łatwo wkrada się w życie człowieka, dlatego więc, zamiast wymieniać telefon na nowy tylko dlatego, że np. bateria odmawia posłuszeństwa — wymień samą baterię, ładowarkę lub inny element odpowiadający za usterkę. Pomyśl o swoim życiu i o życiu przyszłych pokoleń.

Kupuj u lokalnych dostawców

Jeżeli robimy zakupy, starajmy się kupować produkty u lokalnych dostawców. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, ale zawsze bądźmy świadomi, dokonując decyzji o wyborze produktu. To nie tylko gest w stronę lokalnej gospodarki, ale także oszczędność środowiska, ponieważ taki produkt raczej nie przepłynął na statku, ani nie przyleciał setek tysięcy kilometrów w samolocie. 

Nie rób zakupów na zapas

Najlepiej zaplanuj kilka posiłków w przód, zrób listę zakupów, a będąc w sklepie kup tylko te rzeczy, które umieściłeś na liście. Świadome zakupy pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, a dodatkowo nie zmarnujesz jedzenia, ponieważ zużyjesz wszystkie zakupione artykuły spożywcze.

Używaj komunikacji miejskiej zamiast samochodu

Zacznij jeździć komunikacją miejską lub rowerem do pracy. Jeżeli odległość nie jest zbyt duża, możesz postawić także na spacer. Więcej aktywności fizycznej sprzyja zdrowiu, a dodatkowo podróż rowerem czy komunikacją pozwoli zaoszczędzić trochę pieniędzy. Jeżeli to możliwe, spróbuj ograniczyć również podróże samolotem, ponieważ on również emituje bardzo duże ilości dwutlenku węgla.

Worki na śmieci? Użyj tych z odzysku

Świetnym pomysłem do przybliżenia się do idei Zero Waste będzie także ograniczenie kupowania worków na śmieci. O ile w niektórych sytuacjach, szczególnie w mniejszych miejscowościach musimy oddawać śmieci w przypisanych im workach, o tyle w miastach możemy używać worków z odzysku, w które zapakujemy posegregowane śmieci i umieścimy w odpowiednim kontenerze. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie dużych worków np. po papierze toaletowym.

Kupuj produkty w słoikach

Jeżeli produkt spożywczy, który chcesz zakupić, występuje w słoiku i w puszce, zawsze wybieraj te w słoikach. Puszki zawsze wyrzucamy, bo nie nadają się do kolejnego użytku, w słoikach natomiast możemy zrobić domowe przetwory, umieścić w nich sypkie produkty spożywcze np. mąkę, płatki owsiane, kaszę ryż lub wykorzystać je w inny sposób.

Rozsądnie kupuj ubrania

Jeżeli masz możliwość, dawaj ubraniom drugie życie, dodatkowo wybieraj tylko uniwersalną odzież, która nie wyjdzie szybko z mody. Kupuj ubrania z naturalnych materiałów, przyjaznych dla środowiska. Jeżeli nie chodzisz w starych rzeczach, nie wyrzucaj ich do śmieci, puść je dalej w obieg, a może akurat ktoś marzył o tych jeansach, w których ty nie chodzisz już od kilku lat?

Ogranicz zużywanie energii elektrycznej

Zero Waste odnosi się nie tylko do zmniejszenia generowanych odpadów, ale również do rozsądnego rozporządzania zasobami dostępnymi na Ziemi. Jednym z nich jest energia elektryczna, która jest już niezbędna w codziennym życiu, bo kto wyobraża mieszkanie bez prądu? Brak dostępu do  ulubionego serialu lub pracy na komputerze? Oczywiście, wszystko jest dla ludzi, jednak warto wprowadzić kilka zasad, które pozwolą nam przyczynić się do oszczędności energii. Zawsze pamiętajmy, aby wyłączyć światło po wyjściu z pokoju, jeżeli to możliwe nie używajmy suszarek, wyłączajmy urządzenia w momencie, gdy z nich nie korzystamy, starajmy się w mniejszych ilościach zużywać gorącą wodę, a jeżeli mamy możliwość, zastanówmy się nad instalacją odnawialnych źródeł energii.

żarówka

Polskie stowarzyszenie Zero Waste

W Polsce od 2017 roku działa stowarzyszenie Zero Waste, które promuje styl życia w myśl idei niegenerowania odpadów. 

Do ich celów należą m.in. 

  • wszelkie działania mające na celu troskę o  środowisko, 
  • zapobieganie i ochronę przed szkodliwymi skutkami zaśmiecenia, 
  • zwiększenie dostępu do wiedzy na temat szkodliwości odpadów, które zagrażają środowisku, zapobieganie marnowaniu surowców, 
  • dbanie o prowadzenie gospodarki bezodpadowej,
  • przeciwstawianie się obrotowi odpadów, szczególnie tych groźnych. 

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste stara się także zapobiegać międzynarodowemu obrotowi śmieci.

Less Waste

Less Waste, w skrócie znaczy tyle, co „mniej odpadów”. Jest to ruch pozwalający obyć się nam z ideą oraz świetnie przygotowujący przed wprowadzeniem w życie Zero Waste. Zakłada on ograniczanie śmiecenia do minimum i uczy stosowania dobrych nawyków.

Pamiętaj, że wprowadzenie nawet drobnych zmian w życiu jest niezwykłym ukłonem w stronę naszej planety. Jeżeli zaczniemy planować, edukować i uświadamiać, coraz więcej osób będzie zostawiało swój ślad ekologiczny w naszym środowisku. Jednak najpierw zacznijmy od siebie, zastosujmy się, chociaż do jednego z wyżej wymienionych punktów, dzięki temu możemy przyczynić się do niezwykłych rzeczy!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium