Kalafior - właściwości, zastosowanie, przepisy
Kalafior to warzywo, które można wykorzystać do wielu różnych dań. Idealnie sprawdzi się do gotowania, pieczenia, przygotowywania pysznych zup, a także jako smaczny dodatek do sałatek i wielu innych potraw. Z uwagi na sporą ilość błonnika, a także witamin i minerałów, poleca się go spożywać m.in. osobom chcącym utrzymać organizm w dobrej kondycji.
Czym dokładnie jest kalafior i jakie odmiany tego warzywa możemy wyróżnić? Jakie ma właściwości prozdrowotne i w jaki sposób możemy go przygotować, by cieszyć się wyjątkowym smakiem i aromatem? Sprawdź!
Czym jest kalafior i jakie odmiany kalafiora możemy wyróżnić?
Kalafiory są warzywami krzyżowymi, zaliczającymi się do tej samej rodziny co jarmuż, brokuł i kapusta. Nazwa kalafior wywodzi się od łacińskich słów caulis i floris, co oznacza kapustę z kwiatem. Jadalną częścią warzywa są tzw. róże.
Wyróżnić możemy cztery grupy kalafiorów, które reprezentowane są przez wiele różnych odmian: azjatycki, włoski, północnoeuropejski, północno-zachodni. Oprócz kalafiora białego spotkać możemy również kalafior pomarańczowy, zielony i fioletowy.
Wartości odżywcze kalafiora
Różyczki kalafiora zaliczane są do jednych z cenniejszych pokarmów. Kalafior zawiera m.in.:
- potas,
- sód,
- magnez,
- wapń,
- miedź,
- mangan,
- fosfor,
- cynk,
- chlor,
- jod,
- karoteny,
- witaminę K,
- witaminy z grupy B,
- witaminę C.
Oprócz witamin i minerałów, warzywo to cechuje się też małą wartością kaloryczną, sporą ilością błonnika i niskim indeksem glikemicznym. Dzięki temu chętnie sięgają po nie diabetycy oraz osoby na diecie.
Prozdrowotne właściwości kalafiora
Dzięki zawartości silnych przeciwutleniaczy kalafior może zapobiegać stresowi oksydacyjnemu, a dzięki składnikom takim jak glukobrassycyna czy glukorafanina, chroni nasz organizm przed uszkodzeniami, które powodują wolne rodniki. Co więcej, spożywanie kalafiora pozwala nam uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
Kalafior wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe. Warzywa z rodziny krzyżowych są szczególnie pomocne w zapobieganiu raka piersi. Kalafior zawiera środki hamujące wczesne fazy nowotworu i pomaga zatrzymać dalszy proces nowotworzenia. Co więcej, jedzenie kalafiora może ochronić nas także przed rakiem prostaty czy pęcherza.
Z kolei zawarty w nim błonnik pokarmowy pomaga utrzymać uczucie sytości w żołądku i przyczynia się do regulacji układu odpornościowego, a także do niwelowania stanów zapalnych. Kalafior pozwala utrzymać prawidłową pracę układu pokarmowego, wspomaga trawienie i zmniejsza ryzyko raka okrężnicy oraz ryzyko wystąpienia udaru mózgu, cukrzycy, choroby wieńcowej, chorób jelitowo-żołądkowych oraz otyłości.
Regularne jedzenie kalafiora pomoże nam również utrzymać zdrowy układ sercowo-naczyniowy. Spożywanie kalafiora może zapobiec wrzodom, bywa on też pomocny przy walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów, a dzięki zawartości witaminy K i C pomaga utrzymać stawy i kości w dobrej formie.
Pamiętaj jednak, że przedstawione informacje nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. Jeżeli więc borykasz się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi, zasięgnij porady lekarza.
Kto nie powinien jeść kalafiora?
Jak każdy inny pokarm, kalafior również powinien być spożywany z umiarem. Jedzony w nadmiarze może prowadzić do niekorzystnych dla nas skutków ubocznych. Warzywo to jest często przyczyną wzdęć i gazów. Z kolei wysoki poziom witaminy K, zawartej w kalafiorze nie jest wskazany u osób przyjmujących leki powodujące rozrzedzenie krwi. Natomiast obecność puryny może prowadzić do gromadzenia się kwasu moczowego w organizmie.
Warzywa kapustne, w tym również kalafior zawierają substancje, które mogą zaburzać wchłanianie jodu z pożywienia, dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny spożywać go ostrożnie.
Nie popadajmy jednak w skrajności. Pamiętajmy, że kalafior zawiera też wiele cennych składników, dlatego okazjonalne spożycie tego warzywa nie powinno wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.
Gotowanie kalafiora - jak ugotować kalafior?
Warto pamiętać, że prawidłowa obróbka wpływa na smak kalafiora. Gotowanie kalafiora jest jednak bardzo proste. Zanim poddasz go obróbce termicznej, umyj go pod bieżącą wodą i usuń liście oraz twardą część łodygi. Teraz delikatnie włóż kalafior do wrzątku i gotuj na średnim ogniu, bez przykrycia. Sprawdzaj widelcem, czy kalafior jest wystarczająco miękki.
Kalafior gotowany może być w całości lub w różyczkach. Różyczki gotuje się w osolonej wodzie przez około 10 minut. Gotowanie kalafiora w całości z kolei wymaga nieco więcej czasu (około 15 minut) i również odbywa się w osolonej wodzie.
Kalafior pieczony czy gotowany to niejedyne sposoby obróbki tego warzywa. Warto też ugotować kalafior na parze. Będzie on wówczas miękki, ale się nie rozpadnie (miękkość kalafiora także można sprawdzać widelcem). Ile gotować kalafior na parze? Zazwyczaj wystarczy tylko około 8 minut. Dzięki temu zachowasz znacznie więcej cennych składników odżywczych. Coraz większą popularność zdobywa także kalafior surowy, np. w postaci dodatku do sałatek.
Sprawdzone przepisy na pyszne dania z użyciem kalafiora
Czas przygotowania potraw z kalafiorem nie jest długi, a każde danie smakuje wyśmienicie! Możesz zdecydować się na kalafior pieczony, kalafior gotowany, kalafior zapiekany z innymi warzywami, dania wegańskie i wegetariańskie z użyciem kalafiora i inne, podobne przepisy. Oto kilka z nich!
Zupa kalafiorowa
Składniki:
- 1 średni kalafior,
- włoszczyzna pokrojona w kosteczkę,
- bulion warzywny,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego,
- koperek świeży lub suszony,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Do garnka wrzuć warzywa (oprócz kalafiora) i zalej bulionem. Całość gotuj około 10 minut. Po tym czasie do zupy dodaj kalafior i gotuj kolejne 10 minut. Gdy warzywa będą już wystarczająco miękkie, do garnka dodaj koperek, sól i pieprz do smaku. Na koniec udekoruj jogurtem naturalnym i gotowe!
[product id="6843, 14621, 4298"]
Smaczny i chrupiący kalafior pieczony à la stek
Przepisy wegańskie i wegetariańskie bazują na owocach i warzywach. Dużą popularnością cieszy się m.in. stek z pieczonego kalafiora. Jak go zrobić?
Składniki:
- cały kalafior,
- 2 łyżki masła klarowanego,
- odrobina startego sera żółtego.
Panierka ziołowa:
- 4 łyżki bułki tartej,
- 1 łyżka koperku,
- pół łyżeczki soli,
- szczypta pieprzu,
- 1 łyżeczka curry,
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego,
- 1 łyżeczka papryki słodkiej.
Kalafiora pokrój na grube plastry (2-3 cm). Posmaruj je masłem i obtocz w panierce. Tak przygotowane steki ułóż na blaszce do pieczenia. Piecz w piekarniku w 180 stopniach przez 10 minut. Gotowy stek z kalafiora wyciągnij z piekarnika, oprósz świeżo startym serem żółtym i podawaj na gorąco.
Sałatki z kalafiorem
Kalafior często jest dodatkiem do sałatek. W takim wydaniu smakuje zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu.
Składniki (z tego przepisu przygotujemy porcję dla 2-3 osób)
- 1 kalafior (surowy, pieczony lub gotowany - według uznania)
- 2 puszki kukurydzy,
- 1 duża papryka czerwona i jedna zielona,
- 1 mała cebulka czerwona,
- świeży koperek posiekany,
- sól i pieprz do smaku,
- 3-4 łyżki majonezu.
Paprykę kroimy w kosteczkę, cebulę siekamy w piórka, kalafior dzielimy na mniejsze różyczki, a kukurydzę odsączamy z zalewy. Wszystko razem mieszamy, dodajemy majonez, koperek i przyprawy. Schładzamy przed podaniem.
Pizza z kalafiora
Spód do pizzy:
- 1 średniej wielkości kalafior,
- sól i pieprz do smaku,
- łyżeczka oregano,
- łyżeczka czosnku granulowanego,
- 1 jajko,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 2 łyżki parmezanu startego,
- 2 łyżki startej mozzarelli,
- łyżeczka sosu pomidorowego.
Dodatki:
- szynka,
- kawałki papryki,
- rukola.
Sos:
- trochę czosnku (2-3 ząbki)
- jogurt naturalny,
- szczypta soli,
- zioła prowansalskie.
Sposób przygotowania:
Ugotować kalafior. Odkroić różyczki i zblendować na gładką masę. Przełożyć masę do bawełnianej ściereczki i pozostawić do wystygnięcia, a następnie wygnieść dobrze wodę. Do tak przygotowanej masy trzeba dodać przyprawy, mąkę, jajko i sery. Całość należy zagnieść, wyłożyć ciasto na blaszkę posmarowaną oliwą i rozprowadzić cienką warstwę sosu pomidorowego.
Pieczenie powinno odbywać się w 190 stopniach przez około 10 minut. Następnie na wierzch należy dodać pozostałe składniki i piec jeszcze przez 5 minut.
W międzyczasie czosnek przeciśnij przez praskę, dodaj 2 łyżki jogurtu naturalnego, szczyptę soli i łyżeczkę ziół prowansalskich. Pizze podawaj z przygotowanym sosem, który podkreśli jej smak.
Różyczki kalafiora z bułką tartą - przepyszny dodatek do wielu dań
Tradycyjny kalafior z bułką tartą będzie doskonałym dodatkiem, z którym możemy serwować swoje ulubione danie lub przekąskę.
Do przygotowania potrzebujemy:
- różyczki kalafiora (wcześniej należy ugotować kalafior),
- sól i pieprz,
- 2 łyżeczki masła klarowanego,
- szklankę bułki tartej.
Na suchej patelni rumienimy bułkę tartą. Następnie dodajemy masło klarowane i czekamy, aż się rozpuści. Do całości dodajemy kalafior i mieszamy. Na koniec oprószamy solą oraz pieprzem i podajemy np. z ziemniakami i pieczoną piersią z kurczaka. Smacznego!