Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Kapary - czym są, właściwości, zastosowanie 0
Kapary - czym są, właściwości, zastosowanie

Kapary - czym są, właściwości, zastosowanie

Opóźniają procesy starzenia, wzmacniają naczynia krwionośne, wspierają działanie układu pokarmowego i posiadają wiele cennych składników odżywczych. Kapary to nieodłączny dodatek wielu dań kuchni śródziemnomorskiej. Dlaczego w Polsce tak rzadko kupujemy kapary? Często nie mamy pomysłów na dania z ich użyciem, dlatego spieszymy z propozycjami ich podania! Sprawdź jakie cenne składniki odżywcze zawierają te niepozorne rośliny i zobacz sprawdzone przepisy na szybkie dania z kaparami!

Czym są kapary?

Kapary są rodzajem roślin, do których należy aż 250 gatunków. Większość z nich znajdziemy w krajach tropikalnych. Prawdopodobnie ich uprawę zaczęto w Azji, a w Polsce były znane już na dworach szlacheckich. Obecnie możemy je spotkać w Afryce, USA, krajach śródziemnomorskich czy w Azji środkowej i zachodniej.

W Polsce możemy kupić kapary marynowane, kiszone, suszone lub zakonserwowane. Produkt ten jest niezastąpioną przyprawą nie tylko w kuchni śródziemnomorskiej, ale również francuskiej i włoskiej.

Kapary są wielkości oliwki lub ziarnka pieprzu albo kukurydzy. Im większy owoc kaparu, tym jego smak jest wyraźniejszy. Mniejsze ziarenka są natomiast bardziej aromatyczne. Te niezwykle zdrowe rośliny są okrągłe i charakteryzują się zieloną barwą, niemal w 80 procentach składają się z wody.

Pączki kaparu ciernistego zostają zerwane jeszcze zanim rozkwitną. Następnie poddaje się je suszeniu i marynowaniu. Jeżeli nie zostaną zebrane, przekształcą się w różowo-białe kwiaty, a następnie tzw. jabłuszka kaparowe. Taka forma kaparów również jest spożywana.

kapary

Te niezwykłe przyprawy znalazły również swoje zastosowanie w medycynie ludowej, m.in. jako wspomagające pracę wątroby i działające przeciwreumatyczne. Co więcej, były uznawane za afrodyzjak.

Jak smakują kapary?

Surowe kapary są cierpkie w smaku, dlatego bez zasolenia nie nadają się do spożycia. Po odpowiedniej obróbce smakują podobnie jak oliwki. Zamarynowane lub zasolone są słono-kwaśne, lekko ostre, z wyczuwalną nutą cytryny. Niektóre osoby sądzą, iż smakiem przypominają oliwki wzbogacone o pieprz i chrzan. Wspaniale komponują się z wieloma daniami, są również świetnym dodatkiem do pizzy, ryżu, sałatek, a nawet mięs, owoców morza i ryb. Nadają wyrazistości potrawom i wspaniale smakują w towarzystwie oliwek, cebuli, czosnku i jajek. To idealny dodatek do sosów, past i dipów.

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze kaparów

Kapary zawierają dużą ilość antyoksydantów. Te niepozorne substancje chronią nasz organizm przed starzeniem, a czasami mogą zapobiegać nawet występowaniu niektórych nowotworów. W 100 g surowych kaparów znajdziemy aż 310 g polifenoli, natomiast kapary w zalewie posiadają ich nieco mniej. Ten niezwykle zdrowy produkt powinien znaleźć się w diecie każdego, kto cierpi na problemy z wątrobą i układem pokarmowym, jak również w diecie osób borykających się z różnego rodzaju dolegliwościami jelit, w tym wzdęciami i biegunkami.

Występująca w kaparach rutyna wpływa na spowolnienie utleniania się witaminy C. Co więcej, wspomaga pracę układu krążenia i ułatwia przyswajanie przez organizm substancji odżywczych z pożywienia. Dzięki temu, iż ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszych naczyń krwionośnych, może ograniczyć ryzyko pojawienia się żylaków i owrzodzeń.

kwiat kaparu

Kapary konserwowe, to produkty, które oprócz dawki witaminy C, kryją w sobie również tiaminę, ryboflawinę, niacynę i witaminę B6, a te odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego.

W składzie kaparów znajdziemy także witaminy A, E i K. Pierwsza z nich wspomaga prawidłowe widzenie, wpływa na stan naszej skóry i błon śluzowych oraz wzmacnia odporność. Witamina E z kolei jest silnym antyoksydantem działającym przeciwzakrzepowo i przeciwnowotworowo. Witamina K natomiast odpowiada m.in. za prawidłowe krzepnięcie naszej krwi. Co więcej, wykazuje ona również działanie przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Kapary bogate są również w minerały m.in. wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Zawierają również sporo sodu.

Co ciekawe, są one zaliczane są do żywności SIRT. Jest to pewna grupa produktów, które odpowiadają za aktywowanie białek zwanych sirtuinami, a te regulują procesy metaboliczne.

Przechowywanie kaparów

Pamiętajmy jednak, że właściwy sposób przechowywania kaparów to ten w szczelnie zamkniętych słoikach. Kapary powinny być zanurzone w zalewie, a po ich otwarciu koniecznie musimy przechowywać je w lodówce. Zawsze sprawdzajmy, czy wszystkie owoce kaparu są pokryte zalewą, ponieważ wyschnięte niestety nie nadają się już do spożycia. Jeżeli zmienią swój smak, również może to oznaczać, że nie powinniśmy już ich jeść.

[product id="10732, 10741, 10742"]

Kto nie powinien jeść kaparów?

Z uwagi na wysoką zawartość sodu, kapary nie są wskazane dla osób:

  • w ciąży,
  • z nadciśnieniem tętniczym,
  • z problemami z sercem,
  • przebywających na zaleconej od lekarza diecie niskosodowej,
  • borykających się z obrzękami spowodowanymi nadmiernym zatrzymaniem wody,
  • chorych na osteoporozę,
  • posiadających problem z układem kostnym,
  • z niedoborami wapnia.

Pamiętajmy również, że warto dbać o odpowiednie zbilansowanie diety, aby nie doprowadzić do hipernatremii, czyli nadmiaru sodu w naszym organizmie. Nadwyżka tego składnika w diecie skutkować może podwyższonym ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze.

Zastosowanie kaparów

Niektóre gatunki kaparów świetnie sprawdzają się jako rośliny chroniące inne kwiaty przed mszycami, dlatego uprawia się je często na balkonach, a nawet w żywopłotach. W lecznictwie przyprawa ta stosowana jest w przypadku problemów z funkcjonowaniem układu pokarmowego, w tym wzdęć. Pomaga również w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Wystarczy więc sporządzić odpowiedni napar z kaparów i popijać w czasie przeziębienia. Oprócz swoich właściwości leczniczych i estetycznych zastosowań idealnie sprawdzą się także w kuchni, m.in. ze względu na swój niepowtarzalny smak.

łosoś z kaparami

Przepisy kulinarne z kaparami

Kapary możemy z powodzeniem dodawać do sałatek, dań obiadowych, przekąsek, sosów i wielu innych potraw. Pamiętajmy jednak, że najlepiej stosować je z umiarem, ponieważ ich intensywny smak może zdominować całe danie. 

Przedstawiamy kilka pomysłów na smaczne i zdrowe dania z kaparami!

Owoce morza i kapary — przepis na pyszny makaron

Składniki:

  • kapary marynowane - 2 łyżki,
  • owoce morza, mieszanka - 100 g,
  • 350 g ulubionego makaronu,
  • 150 g wędzonego łososia,
  • 1 mała cebula,
  • pęczek natki pietruszki,
  • 4 ząbki czosnku,
  • pół cytryny,
  • oliwa z oliwek,
  • 200 ml śmietanki, min. 30%.

[product id="7639, 13721, 10732"]

Przyprawy: sól, pieprz, pieprz ziołowy, suszone pomidory z czosnkiem (przyprawa), bazylia, tymianek, liść laurowy, ziele angielskie.

Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu. Na oliwie podsmaż cebulkę z czosnkiem, wsyp owoce morza. Śmietankę wymieszaj z przyprawami i wlej do całości (należy dodawać ją bardzo powoli, hartując, aby się nie zważyła). Następnie dołóż rozdrobnionego łososia i smaż kilka minut na małym ogniu. Na koniec dodaj kapary, ugotowany makaron i odrobinę wody z makaronu. Całość udekoruj świeżo posiekaną natką pietruszki. Możesz posypać również parmezanem. Gotowe!

Pasta jajeczna z kaparami

Składniki:

  • 3 jajka ugotowane na twardo,
  • 2 łyżki kaparów,
  • łyżka majonezu,
  • sól i pieprz,
  • 2 kiszone ogórki pokrojone w drobną kostkę (dla wyrazistości smaku).

Jajka rozgnieć widelcem i wymieszaj z majonezem. Dopraw solą i pieprzem. Pokrojone ogórki i kapary dodaj do pasty. Podawaj ze świeżym, chrupiącym pieczywem.

Grzanki z kaparami

Grzanki z serem zwykle kojarzą nam się z dzieciństwem. Ciekawym pomysłem jest urozmaicenie takich grzanek o porcję kaparów! Jak zrobić pyszne grzanki z kaparami?

Do przygotowania potrzebujemy:

  • 1 bagietkę pokrojoną na mniejsze części,
  • łyżkę kaparów,
  • dobrej jakości ser żółty,
  • masło czosnkowe (rozgnieciony ząbek czosnku wymieszaj z łyżką miękkiego masła i odrobiną soli).

Każdą kromkę smarujemy masłem czosnkowym, układamy kapary i przykrywamy serem. Pieczemy w piekarniku w 180 stopniach przez 10 - 15 minut. Takie grzanki to doskonała przystawka na imprezę czy rodzinne spotkania, sprawdzi się także jako pyszna przekąska na każdy dzień.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium