Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Kozieradka - właściwości i zastosowanie 0
Kozieradka - właściwości i zastosowanie

Kozieradka - właściwości i zastosowanie

Trigonella foenum graecum, nazywana także bożą trawką lub koniczyną grecką, jest jednoroczną rośliną naturalnie zasiedlającą tereny Europy Wschodniej, Pakistanu, Turcji, Chin, Indii i krajów śródziemnomorskich. W Polsce kozieradka pospolita także jest chętnie uprawiana jako źródło aromatycznych nasion.

W medycynie azjatyckiej od wieków stosowana jest jako ważny element diety nie tylko ze względu na specyficzny smak jej nasion, ale także z uwagi na jej właściwości lecznicze. Jakie związki aktywne zawarte są w nasionach kozieradki, w jaki sposób z nich korzystać i na jakie problemy zdrowotne mogą nam pomóc? Zachęcamy do lektury.

Czym jest i jak wygląda kozieradka?

Roślina należy do rodziny bobowatych, ma pokrój wyprostowany, lekko tylko rozgałęziony. Jej cechą charakterystyczną jest pokrywający jej łodygi delikatny meszek. Ma nieduże trójlistkowe liście odwrotnie jajowate, sinozielone od spodu i zielone na wierzchniej stronie. Od czerwca do lipca kwitnie na żółto.

Późnym latem z kwiatów wykształcają się owoce. Każdy brunatny, długi strąk zawiera około 15 matowych nasion koloru beżowego, które dojrzewają na przełomie września i października. Nasiona mają kształt romboidalny i wydzielają bardzo charakterystyczny, silny aromat (podobnie jak łodygi i liście).

[product id="3706, 5011, 11350"]

Nasiona kozieradki pospolitej jako surowiec zielarski

Choć liście kozieradki także mogą być używane w celach kulinarnych i leczniczych, to najczęściej wykorzystuje się nasiona, które w swoim składzie zawierają między innymi:

  • związki śluzowe,
  • flawonoidy - luteolina, trycyna, kwercetyna i inne,
  • glikozydy - witeksyna, izowiteksyna i wicenina,
  • fitoestrogeny,
  • witaminy - głównie witaminę PP. (niacyna),
  • aminokwasy,
  • polifenole,
  • saponiny steroidowe,
  • związki alkaloidowe, mineralne oraz olejki eteryczne.

Tak bogaty skład sprawia, że nasiona kozieradki stanowią źródło wielu leczniczych właściwości.

Właściwości lecznicze kozieradki

Lecznicze właściwości kozieradki sprawiają, że może być ona stosowana pomocniczo w terapii wielu poważnych chorób i schorzeń. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów suplementów diety z dodatkiem wyciągu z tej cennej rośliny.

Ale każdy z nas może też stosować ją w najprostszy możliwy sposób - jako przyprawę lub w postaci okładów, wywarów, kompresów lub past. Sposób jej użycia zależy od rodzaju problemu, z którym się zmagamy. Oto jakie zdrowotne niedomagania pomoże nam zażegnać.

Obniżenie poziomu cukru we krwi

Zastosowanie nasion kozieradki w obniżaniu poziomu cukru we krwi wynika z jej zdolności do opóźniania przesunięcia treści pokarmowej z żołądka do dalszych części przewodu pokarmowego. Mówiąc prościej - dzięki niej pokarm dłużej przebywa w żołądku. Skutkiem tego w jelitach spowolnione jest wchłanianie cukru do krwi i nie dochodzi do gwałtownych skoków jego stężenia. Kozieradka wpływa także na wydzielanie insuliny przez trzustkę.

Dodatkowo działanie przeciwcukrzycowe kozieradki wspierają saponiny, alkaloidy i polifenole. Związki te pomagają także obniżać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne

Kozieradka znana jest także ze swoich właściwości łagodzenia stanów zapalnych i schorzeń wywołanych przez patogenne szczepy bakterii. Jej nasiona po sproszkowaniu i sporządzeniu pasty można stosować w postaci okładów na stany zapalne skóry - okazują się skuteczne nawet w wyjątkowo trudnym do leczenia ropnym zapaleniu skóry.

Warto używać kozieradki także w przypadku nadżerek, czyli wrzodów żołądka. Jej nasiona nie tylko usuwają stan zapalny, ale także powlekają błonę śluzową żołądka warstwą ochronną zabezpieczającą ją przed uszkodzeniem przez soki żołądkowe.

nasiona kozieradki i napój przygotowany z nich

Kozieradka a praca układu pokarmowego

Nasiona kozieradki są bogate w błonnik pokarmowy i wspomagają trawienie pokarmów, stanowią skuteczny środek regulujący wypróżnienia. Pomagają poradzić sobie z zaparciami, wzdęciami i niestrawnością. Zwiększają też apetyt i wzmagają wydzielanie soku żołądkowego, są więc polecane w diecie osób z niedowagą.

Oprócz tego, że kozieradka korzystnie wpływa na procesy trawienne, to jeszcze chroni wątrobę przed jej uszkodzeniem przez toksyny. Warto więc ją stosować przy jakichkolwiek problemach z pracą tego narządu.

Kozieradka a odchudzanie

Kozieradka pospolita wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, jest więc znana w środowiskach sportowców i kulturystów. Nie poprawia wprawdzie masy mięśniowej ani wytrzymałości mięśni, ale rzeczywiście zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej - jeśli więc marzysz o pięknej sylwetce, to codzienną dietę uzupełnij o nasiona kozieradki.

Działanie wykrztuśne

Kozieradka stymuluje wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, a jeśli dodamy do niego jej silne działanie przeciwzapalne, to otrzymamy świetny, naturalny przepis na środek pozwalający złagodzić objawy alergii. Wraz ze śluzem organizm pozbędzie się alergenów.

Miesiączka, PMS, menopauza

W nasionach kozieradki znajdziemy również fitoestrogeny, czyli naturalne związki organiczne występujące w tkankach roślinnych i działające w ludzkim organizmie podobnie do estrogenów. Nasiona mogą spożywać kobiety, które cierpią z powodu dolegliwości związanych z bolesnymi miesiączkami, zespołem napięcia przedmiesiączkowego czy wreszcie borykające się z objawami menopauzy.

[product id="2640, 11349, 5011"]

Kozieradka a potencja

Nasion kozieradki mogą też używać panowie, którzy obserwują u siebie problemy związane z potencją - obniżenie libido lub kłopoty z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu. Spożywanie kozieradki podnosi poziom testosteronu we krwi, dzięki czemu poprawia jakość życia seksualnego.

Inne korzyści płynące ze stosowania kozieradki

Znane są także inne skutki spożywania nasion kozieradki. Okazują się one ratunkiem w chorobach narządu wzroku, podnoszą odporność organizmu, mogą nawet powiększyć kobiecy biust. Są skutecznym remedium na wypadające włosy, mają też pozytywny wpływ na ich porost. Podnoszą produkcję mleka u kobiet karmiących piersią.

[product id="8596"]

Jak stosować kozieradkę?

Grecka koniczyna jest bogata w białka roślinne, witaminy i sole mineralne. Warto więc na stałe włączyć ją do swojego menu. A korzystać z jej dobrodziejstw można na wiele różnych sposobów.

Kozieradka jako przyprawa

Sproszkowane nasiona kozieradki możesz dodawać jako przyprawę do różnego rodzaju dań - zup, sosów, sałatek, dań mięsnych, rybnych i warzywnych. Pamiętaj jednak, że nasiona mają silny, gorzkawy posmak. Najlepiej, więc jeśli przed ich zmieleniem lekko uprażysz na patelni całe nasiona.

Jak stosować kozieradkę na problemy skórne?

Jeśli chcesz stosować kozieradkę zewnętrznie (na przykład w przypadku zapaleń skóry), zalej zmielone nasiona wodą i mieszaj do uzyskania konsystencji pasty. Nakładaj ją w miejscu objętym zapaleniem, a okład wymieniaj na nowy od dwóch do trzech razy dziennie.

Zamiast pasty, możesz stosować kozieradkę w postaci odwaru lub kompresu. Zalej jedną łyżkę nasion szklanką wody, wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez około 3 minuty, odstaw do wystudzenia. Jeśli masz ropnie skórne, do nasion kozieradki dodaj łyżkę ziela nostrzyka i tyle samo świeżych liści babki lancetowatej.

Przeciwwskazania do stosowania kozieradki

Kozieradka pospolita ma silny i pozytywny wpływ na ludzki organizm. Trzeba jednak pamiętać, że stosowana w nadmiarze może wywołać skutki uboczne. Nie mogą jej także spożywać kobiety w ciąży, mimo że jest bogata w kwas foliowy. Podobnie jak wiele innych ziół i przypraw, może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami. Zanim więc zaczniesz ją stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Podsumowanie

Kozieradka nie bez przyczyny już od wieków stosowana jest leczniczo w krajach azjatyckich i rejonach Morza Śródziemnego. To skuteczny preparat wspomagający leczenie wielu przykrych schorzeń, a dodatkowo aromatyczna i smaczna przyprawa wzbogacająca smak różnych dań. Korzystaj z niej więc jeśli tylko masz na to ochotę.

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium