Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Masło klarowane - czym się różni od zwykłego? 0
Masło klarowane - czym się różni od zwykłego?

Masło klarowane - czym się różni od zwykłego?

Masło klarowane cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród miłośników kulinariów, ale również osób prowadzących zdrową, zbilansowaną dietę. Produkt ten doskonale nadaje się do smażenia, wypieków oraz na kanapkę. Masło klarowane jest bogate w witaminy A, D, E i K. Znajdziemy w nim również minerały - wapń, cynk, potas oraz fosfor. Dzięki dużej zawartości składników odżywczych, masło klarowane korzystnie wpływa na układ trawienny i krwionośny. Czym dokładnie jest masło klarowane? Czym różni się od zwykłego? Jak stosować masło klarowane? Zachęcamy do przeczytania poradnika!

Co to jest masło klarowane?

Masło klarowane, potocznie nazywane jako masło ghee, coraz częściej gości na sklepowych półkach. Cenione jest przede wszystkim za doskonałe właściwości kulinarne. Sięgają po nie szefowie kuchni, a także osoby, którym zależy na zdrowym odżywianiu. Wiele osób zastanawia się, jak powstaje masło klarowane? Otóż wytwarza się je poprzez bardzo powolne ogrzewanie. Umożliwia to wyodrębnienie wody i stałych cząsteczek mleka, dzięki czemu utrzymujemy czysty tłuszcz. Jego zawartość w maśle klarowanym waha się od 99,5 do 99,8 procent.

Masło klarowane przybiera złocistą barwę. Posiada lekko orzechowy smak, dzięki czemu stanowi idealny dodatek do wielu potraw i wypieków. Nie bez znaczenia jest wysoki punkt dymienia masła klarowanego, który wynosi aż 230 stopni Celsjusza. Produkt wyróżnia się długą datą przydatności. Bez obaw można go przechowywać kilka miesięcy w temperaturze pokojowej. Trzeba również dodać, że masło klarowane nie zawiera substancji uczulających, takich jak kazeina czy laktoza. Taki wyrób mogą spożywać osoby zmagające się z nietolerancją pokarmową.

Czym masło klarowane różni się od zwykłego?

Masło klarowane posiada lekko orzechowy aromat i niezwykle przyjemny, delikatny smak. Z kolei tradycyjne masło charakteryzuje się mleczno-śmietanowym zapachem. Różnice zachodzą także w wyglądzie. Klarowane masło przybiera zdecydowanie bardziej złocistą barwę aniżeli masło zwykłe. Osiąga także wyższą temperaturę dymienia, co sprawia, że świetnie nadaje się do długotrwałego smażenia oraz wypieków. Zwykłe masło bardzo szybko się pali.

Klarowane masło posiada zupełnie inne wartości odżywcze niż masło zwykle. Składa się z czystego tłuszczu, dlatego też stanowi jego najlepsze źródło. W zwykłym, sklepowym maśle oprócz tłuszczu znajdziemy wodę, laktozę, węglowodany oraz białko. Tak, jak zostało wspomniane, masło klarowane może być bardzo długo przechowywane. Dzieje się tak dlatego, że poprzez podgrzewanie pozbywamy się z niego wody, białek mleka oraz wszelkich zanieczyszczeń. Termin przydatności masła tradycyjnego wynosi miesiąc lub dwa miesiące. Oczywiście musi być ono odpowiednio chłodzone. Istnieje ryzyko, że z czasem zwykłe masło jełczeje, a także zaczną się na nim pojawiać żółte plamy.

[product id="4446, 5053, 7126"]

Masło klarowane - kcal

Masło klarowane nadaje potrawom niepowtarzalny smak i aromat. Należy je jednak stosować z rozwagą, ponieważ jest wysokokaloryczne. W jednej łyżeczce klarowanego masła, ważącej 8 gram znajduje się około 71 kalorii. Z kolei łyżka stołowa masła klarowanego (15 gram) to już 132 kalorie. W całym opakowaniu wyrobu, czyli w 500 gramach jest ponad 4 tysiące kalorii. Kalorie w maśle klarowanym pochodzą w 99,5 % z tłuszczy. Produkt może zawierać śladowe ilości białka (mniej niż 0,3%) i wody (poniżej 0,25).

O tym, że masło klarowane jest wysokokaloryczne, powinny pamiętać przede wszystkim osoby będące na diecie odchudzającej. Stosowane w umiarkowanych ilościach na pewno nie zaszkodzi - wręcz przeciwnie wspomaga funkcjonowanie organizmu.

Czy masło klarowane jest zdrowsze od zwykłego masła?

Obecnie pojawia się wiele spekulacji na temat tego, czy masło klarowane jest zdrowe? Spożywane w odpowiednich ilościach może przynieść wymierne korzyści dla naszego organizmu. Przed laty klarowane masło wykorzystywane było jako środek leczniczy w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Do dnia dzisiejszego można zauważyć jego właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, detoksykujące oraz wzmacniające odporność. Klarowane masło wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych - nie podnosi cholesterolu we krwi, obniża wydzielanie kwasu żołądkowego oraz jest zasobne w łatwo przyswajalne witaminy.

Masło klarowane wywiera korzystny wpływ na organizm. Wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego i krwionośnego. Wykorzystuje się je do leczenia alergii pokarmowej, ponieważ nie zawiera laktozy ani kazeiny. Co więcej, kwas masłowy oczyszcza organizm z toksyn i zbędnych substancji, co zdecydowanie wpływa na nasze dobre samopoczucie. Klarowane masło może sprawdzić się też w leczeniu wrzodów, nadżerek i zaparć. Składniki zawarte w maśle klarowanym nierzadko przyczyniają się do poprawy pamięci i koncentracji, a także kondycji skóry, włosów i paznokci. Mimo, że masło klarowane jest wysokokaloryczne, zawiera składniki odżywcze, które są niezbędne do zachowania dobrego zdrowia.

masło klarowane

Do czego stosować masło klarowane?

Masło klarowane ma szerokie zastosowanie w kuchni. Ze względu na wysoki punkt dymienia, świetnie nadaje się do długotrwałego smażenia w głębokim tłuszczu, jak również duszenia czy pieczenia potraw. Podczas obróbki termicznej masło klarowane nie utlenia się, a co za tym idzie - nie tworzą się w nim tłuszcze trans, które jak wiemy - są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu. Na maśle klarowanym z powodzeniem możemy usmażyć pączki, frytki i wiele innych dań. Jego delikatny, lekko orzechowy aromat doskonale współgra ze smakiem naleśników, jajecznicy, warzyw i wszelkiego rodzaju mięs.

Masło klarowane to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o wypieki. Stanowi doskonałą alternatywę dla margaryny, która jest uboga w wartościowe składniki odżywcze. Sporo osób zastanawia się, czym masłem w wersji klarowanej można posmarować kanapkę? Odpowiedź jest jedna - oczywiście, że tak. Pamiętajmy jednak, by robić to ostrożnie, gdyż sklarowane nieco trudniej się rozsmarowuje.

Jak zrobić masło klarowane?

Masło klarowane możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Coraz częściej pojawia się także na półkach w supermarketach. Jeśli jednak chcemy mieć pewność co do jakości klarowanego masła oraz posiadamy odrobinę chęci, możemy samodzielnie wykonać taki wyrób. Oczyszczenie masła wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Do wykonania masła klarowanego będą nam dwie lub trzy kostki masła (niesolone), pokrojone na mniejsze kawałki. Umieszczamy je w rondlu i stawiamy na ogniu. Czekamy, aż całość się rozpuści, co chwilę mieszając. Doprowadzamy rozpuszczone masło do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień. Masło ma delikatnie bulgotać, a na jego powierzchni będzie pojawiać się piana (są to pozostałości mleka). Należy zebrać powstałą pianę.

Przezroczysty tłuszcz, który nagromadził się pod warstwą piany, to nic innego, jak masło klarowane. Kiedy mikstura przestygnie, możemy dodatkowo przecedzić ją przez sitko. To pozwoli pozbyć się wszelkich osadów i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na powierzchni masła. Roztopione masło warto przelać do innego naczynia - najlepiej ciemnego szkła i odstawić do zastygnięcia.

Podsumowanie

Masło klarowane to produkt, który zajmuje kluczowe miejsce w wielu kuchniach. Jego dobroczynne właściwości sprawiają, że jest coraz chętniej wykorzystywane do przygotowywania różnorakich potraw. Sklarowane masło powstaje w procesie obróbki cieplnej. Na skutek bardzo powolnego ogrzewania wytrąca się z niego woda i białka. Masło ghee to doskonały wybór dla osób nietolerujących mleka krowiego, a także pragnących zdrowo się odżywiać.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium