Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Ocet Jabłkowy 0
Ocet Jabłkowy

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to produkt znany już od dawna. Stosowany jest na wiele sposobów i przydaje się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Właściwości octu jabłkowego doceniane były już od pokoleń, a nasze babcie i prababcie przygotowywały go samodzielnie i wykorzystywały nie tylko w kuchni. Dzisiaj coraz częściej pochylamy się w kierunku kultowych produktów z tradycją i zaczynamy doceniać ich właściwości i pozytywne oddziaływanie na wiele dziedzin naszego życia. Co kryje w sobie ten produkt i jak powstaje? Poznaj jego właściwości, zastosowanie i dowiedz się jak stosować ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy - czym jest i jak powstaje?

Ocet jabłkowy powstaje na skutek fermentacji jabłek. Rozdrobnione jabłka, zasypywane są cukrem i drożdżami, których zadaniem jest przepracowanie cukru na alkohol. W czasie trwania procesu fermentacji octowej alkohol utlenia się do kwasu octowego, który stanowi generalny składnik jabłkowego octu. Podczas fermentacji wytrącają się także inne kwasy, takie jak: cytrynowy i mlekowy. W Starożytnych czasach octu jabłkowemu przypisywano sporo właściwości zdrowotnych, uważano, że przyczynia się do lepszego samopoczucia, zmniejsza ryzyko podatności na infekcje, poprawia krążenie, oczyszcza krew i wątrobę.

butelka octu jabłkowego

Ocet jabłkowy i jego skład

Produkt ten charakteryzuje się bogatym składem. Znajdziemy w nim.:

  • pektyny
  • kwasy (kawowy, kwas cholorogenowy, galusowy, kumarowy)
  • polifenolowe związki (epikatechiny, katechiny)
  • fosfor,
  • sód,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo
  • witamina C
  • biotyna
  • kwas foliowy
  • witaminy z grupy B (B6, B5, B3, B2, B1)

Wymienione wyżej witaminy i minerały występują w niedużych ilościach. Najwyższej jakości ocet posiada w składzie także tzw. matkę octową, czyli substancję, która zawiera celulozę i bakterie octowe, powstałe na skutek fermentacji.

Ocet jabłkowy - właściwości i zastosowanie lecznicze

Ocet jabłkowy dzięki szerokiemu działaniu, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także jako panaceum na wiele dolegliwości. Mimo że mnóstwo osób wskazuje lecznicze własności wiążące się z octem jabłkowym - nadal brakuje jednoznacznych badań udowadniających wszystkie przypisywane działania.

Zapobiega glikemii poposiłkowej

W occie jabłkowym znajdują się także pektyny. W nasiennej otoczce jabłka, jak również skórce mieści się ich największa ilość. Są to złożone cukry, a ich trawienie trwa dosyć długo, jednocześnie angażując do pracy wszystkie organy należące do układu trawiennego. Dlatego też ma to znaczenie w przypadku profilaktyki cukrzycy, i łagodzenia jej przebiegu. W czasie procesu trawienia blokują one pobór prostych cukrów z układu pokarmowego. Zapobiega to skokom stężenia glukozy we krwi.

Korzyści z takiej zalety mogą czerpać wszyscy, ponieważ poposiłkowe skoki glukozy zazwyczaj prowadzą do równie dynamicznych spadków, powodując uczucie senności. Wynika to z badań przeprowadzonych przez Nutrition and Metabolic Diseases Research Center w Iranie w 2017 r. Potrzebny do wchłaniania cukrów czas, zwiększa się dzięki pektynom, które sprawiają, że energia, jaką dostarczają posiłki, uwalniana jest stopniowo. Nie bez znaczenia jest również kwas octowy, który reguluje spalanie cukrów i uczestniczy w procesie regulacji poziomu cukru we krwi.

ocet jabłkowy właściwości

Infekcje grzybicze i bakteryjne

Niegdyś ocet jabłkowy wykorzystywany był jako spożywczy produkt i element leczniczych okładów. Stosowanie octu jabłkowego jako środka wspomagającego w przeziębieniu jest nadal popularne. Skuteczność działania tego naturalnego produktu zależna jest jednak od rodzaju infekcji. Według badań przeprowadzonych w 2017 r. przez Department of Environmental Health Science w Konkuk University w Korei bakteriobójcze cechy octu jabłkowego w tym przypadku polegają na spowolnieniu rozwoju bakterii, co daje organizmowi nieco więcej czasu na podjęcie walki z intruzem. 

Zewnętrzne zastosowanie octu jabłkowego dotyczy zazwyczaj przygotowywania okładów i płukanek, które mając na celu przyspieszenie procesu gojenia powstałych skaleczeń, jak również wspomagają terapię stanów zapalnych skóry i infekcji grzybiczych. Nieoceniony wpływ ma tutaj kwas octowy, ale dzięki współtowarzyszącym substancjom, jego wpływ jest skuteczniejszy.

Ocet jabłkowy - redukcja masy ciała?

W mediach często można znaleźć takie stwierdzenia, ale czy są one prawdziwe? Ocet jabłkowy wprowadzony do odchudzającej diety, może przyczyniać się do zintensyfikowania jej skuteczności. Kwas chlorogenowy i octowy uczestniczą w procesie przetwarzania produktów metabolizmu tłuszczów, a pektyny angażują enzymy trawienne, co zwiększa uczucie sytości. Sięgając po ocet jabłkowy, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że jest on jedynie dodatkiem do zbilansowanej, zdrowej diety, prowadzącej do zrzucenia zbędnych kilogramów.

Układ krążenia

Ocet jabłkowy dzięki zawartości pektyny i kwasu octowego przyczynia się do regulacji poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Wysoki poziom cholesterolu stanowi spore niebezpieczeństwo dla organów, szczególnie jeśli chodzi o odkładanie się go w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwężenie i intensyfikując wzrost ciśnienia, w rezultacie powodując zawały, udary i rozwój niebezpiecznej choroby wieńcowej. Wiele wskazuje na to, że właśnie pektyny mają najistotniejszy wpływ, gdyż zapobiegają spowolnieniu wchłaniania różnych związków i substancji przez jelita. Nasz organizm poprzez trawienie pektyn będzie dostatecznie zajęty i nie wchłonie wówczas takiej ilości cholesterolu.


Kup w naszym sklepie

[product id="10290, 12670, 13979"]


 

Walka z wolnymi rodnikami

Wolne rodniki stanowią przyczynę wielu dolegliwości chorobowych. W wielu sytuacjach mają one znaczenie jedynie współistniejące. Podwyższony poziom wolnych rodników może również przyczyniać się do powstawania czynników stresowych, w których efekcie następuje obniżenie odporności organizmu i spadek energii. Mimo że organizm jest w stanie samodzielnie zniwelować wolne rodniki, warto także zadbać o dostarczenie antyoksydantów z zewnątrz.

Ocet jabłkowy dla skóry i włosów

Ocet jabłkowy wykazuje działanie także w kosmetyce. Wpływa pozytywnie na włosy i skórę.

  • Uważa się go za naturalny i skuteczny środek w walce z  trądzikiem i bliznami pozostałymi po nim. Jak stosować? Dobry rozwiązaniem jest rozcieńczony ocet jabłkowy, aby uzyskać taki roztwór wody z octem, należy zmieszać te dwa  płyny w stosunku 1:1, nałożyć za pomocą np. wacika na problematyczne obszary twarzy, a następnie pozostawić na około 3-4 minuty i spłukać. Ważną kwestią jest tutaj systematyczność, której wymaga taka kuracja.
  • Ocet z jabłek pomaga również w walce z łupieżem i swędzeniem, oddziałuje łagodząco na skórę głowy. Wystarczy wmasować go w skórę, pozostawić na kilka minut, a następnie umyć włosy ulubionym szamponem.
  • Chcesz mieć lśniące pasma? Nakładanie octu jabłkowego na całą długość włosów pomaga w osiągnięciu efektu błyszczących i zdrowych włosów.
  • Działa pomocniczo w przypadku niwelowania przebarwień na paznokciach. Wystarczy na około 15-20 minut zanurzyć dłonie w naczyniu z octem jabłkowym, a następnie wmasować w nie dobry krem lub odrobinę oliwy z oliwek.

Ocet jabłkowy - jak stosować i gdzie kupić?

Aby stosowanie octu odbywało się na bezpiecznych zasadach, należy zachować odpowiedni umiar w jego spożywaniu. Najczęściej spotykanym roztworem jest połączenie wody z octem jabłkowym (łyżka octu na szklankę wody 1-2 razy dziennie). Ocet z jabłek to doskonały dodatek do ryb i mięsa, na jego bazie można przygotować wiele wyśmienitych sosów i dressingów np. do sałatek. Osoby, które mają problemy z żołądkiem, nie powinny spożywać octu jabłkowego w formie płynnej, a np. tabletki z jego zawartością. Najwyższej jakości ocet jabłkowy można nabyć w ekologicznych sklepach, bądź na eko półkach w markecie. Najlepszym sposobem na to, aby wybrać produkt godny uwagi, warto sprawdzić jego skład, pochodzenie i certyfikat ekologiczny. Doskonały ocet jabłkowy jest naturalnie lekko mętny. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wybrany roztwór ma w składzie ekologiczne jabłka i jest wolny od składników chemicznych.

Podsumowanie

Ocet jabłkowy doceniany jest już od tysięcy lat, a jednak z roku na rok dowiadujemy się coraz więcej o jego pozytywnych właściwościach. To naturalny roztwór, który znajduje swoje miejsce nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce i wielu innych dziedzinach życia.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium