Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Oliwa z oliwek- właściwości zastosowanie i rodzaje 0
Oliwa z oliwek- właściwości zastosowanie i rodzaje

Oliwa z oliwek- właściwości zastosowanie i rodzaje

Jednym z najpopularniejszych i najzdrowszych tłuszczy roślinnych jest niewątpliwie oliwa z oliwek. Właściwości zdrowotne tego specyfiku są cenione od wieków. Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawiera także wiele cennych witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oliwa z oliwek zastosowanie znajduje przede wszystkim w kuchni. Wykorzystywana jest do przygotowania rozmaitych potraw oraz sałatek. Nadaje się również do pielęgnacji włosów, skóry twarzy i ciała. Skąd bierze się oliwa z oliwek? Jakie są jej rodzaje? Z jakich właściwości słynie oliwa z oliwek? Jak ją stosować? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Oliwa z oliwek - historia

Z pewnością każdy zna oliwę z oliwek, jednak czy wszyscy wiedzą skąd bierze się ten cenny specyfik? Historia oliwy z oliwek bardzo odległych czasów. Według mitologii bogini Atena upatrzyła sobie pewne miasto, w którym koniecznie chciała zamieszkać. Urzekło ono również greckiego boga mórz - Posejdona. Aby sprawiedliwości stało się zadość, postanowili rywalizować oferując miejscu to, co mają najlepsze. Posejdon uderzył trójzębem w skałę i natychmiast rozprysnął się strumień wody. Atena zasadziła drzewo. Zgodnie z legendą było to pierwsze drzewo oliwne. Bogini mądrości została zwyciężczynią konkursu. Odtąd w całej Grecji zaczęło pojawiać się coraz więcej drzew oliwnych. Roślina do dnia dzisiejszego uznawana jest jako symbol świętości i bogactwa.

Nie wiadomo jednak dokładnie gdzie i w jakich okolicznościach wyrosło drzewo oliwne. Wiemy jedynie tyle, iż roślina ta jest bardzo popularna w krajach śródziemnomorskich. Badania wskazują, że dzikie oliwki porastały ziemię już ponad 50 tysięcy lat temu. Pierwsze plantacje miały pojawić się w rejonach Palestyny i Syrii. Wzmianki o oliwie z oliwek znajdziemy m.in. w poezji Homera oraz Biblii, gdzie pojawia się aż 140 razy! Z czasem oliwa zdobyła popularność w innych krajach, tj. Włoszech, Afryce, Turcji, Francji i Hiszpanii. Warto dodać, że do dnia dzisiejszego to właśnie Hiszpania jest czołowym producentem oliwy z oliwek.

Rodzaje oliwy z oliwek

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów oliwy z oliwek. Produkty różnią się od siebie w zależności od strefy klimatycznej i gleby. Na jakość oliwy wpływa także dojrzałość owoców, metoda tłoczenia oraz zawartość wolnych kwasów tłuszczowych. Warto znać podstawowe typy oliwy z oliwek, ponieważ ułatwi to wybór najlepszego produktu.

Najzdrowsza jest niewątpliwie oliwa z oliwek extra virgin. Uzyskiwana jest z pierwszego tłoczenia, na zimno. Do produkcji tego specyfiku wykorzystuje się świeże oliwki o najniższym poziomie kwasowości (0,8%). Oliwa extra virgin cieszy się szczególną popularnością w krajach śródziemnomorskich. Podkreśla smak wielu dań, a zwłaszcza zup, mięs i sałatek. Na próżno w niej szukać dodatków chemicznych - jest całkowicie naturalna. Bez trudu znajdziemy ją w supermarketach.

[product id="2818, 7639, 4486"]

Na półkach sklepowych możemy również spotkać oliwę virgine. Produkuje się ją w taki sam sposób, jak oliwę extra virgin. Specyfik charakteryzuje się wyższym poziomem kwasowości (od 0,08% do 2%). Oliwa virgine jest dobra jakościowo. Nadaje się do smażenia, gotowania oraz spożywania na surowo. Innym rodzajem oliwy jest oliwa lampante. Nie jest ona zdatna do konsumpcji. Wyróżnia ją bardzo wysoki poziom kwasowości (powyżej 2%). Oliwia lampante wykorzystywana jest głównie w celach przemysłowych lub jako dodatek do wyższej jakości oliw.

Kolejnym typem oliwy jest oliwa z oliwek (oliva di olivo). Powstaje w wyniku wymieszania oliwy virgine z rafinowaną. W składzie znajdziemy zaledwie 15% naturalnej oliwy. Czysta oliwa z oliwek nie posiada żadnego smaku, aromatu ani właściwości zdrowotnych. W ofercie rynkowej dostępne są też oliwy z wytłoków oliwnych, czyli z resztek. To produkty bardzo kiepskiej jakości. Nie zawierają żadnych wartościowych składników odżywczych. Warto dodać, iż tę oliwę uzyskuje się poprzez dodanie substancji chemicznych.

oliwa z oliwek

Właściwości oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek jest bogatym źródłem cennych składników odżywczych. W jej składzie znajdziemy przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i omega-6), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wspierają one układ sercowo-naczyniowy oraz układ nerwowy. Zdrowe tłuszcze przyczyniają się także do zmniejszenia poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Oliwa z oliwek zawiera wiele cennych witamin - A, B, C, D, E i K. Nie bez znaczenia jest także obecność minerałów, tj. potas, fosfor i magnez. Regularne spożywanie oliwy zapobiega miażdżycy, kamicy żółciowej oraz astmy. W oliwie z oliwek występuje też kwas oleinowy, który bierze udział w procesach przemiany materii oraz jest budulcem tkanek. Specyfik wykazuje silne działanie oczyszczające - usuwa z organizmu nagromadzone toksyny. Dobrze sprawdza się w leczeniu zaparć.

W oliwie z oliwek występują naturalne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Składniki te mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Antyoksydanty stanowią barierę ochronną dla komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Opóźniają procesy starzenia się skóry oraz zapobiegają chorom cywilizacyjnym. Oliwa z oliwek ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Związki zawarte w tym drogocennym płynie chronią przed atakami mikroorganizmów oraz wspierają odporność organizmu. Pamiętajmy, że najlepsza oliwa to ta z pierwszego tłoczenia, na zimno.

Zastosowanie oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek w kuchni

Oliwa z oliwek główne zastosowanie znajduje w kuchni. Jest podstawowym składnikiem w diecie śródziemnomorskiej. Świetnie komponuje się ze smażonymi warzywami, rybami, krewetkami, serami, jagnięciną oraz wszelkiego rodzaju sałatkami. Oliwę z oliwek wykorzystamy do smażenia, duszenia oraz marynowania potraw. Produkt ten stanowi zdrowszą alternatywę dla tłuszczy pochodzenia zwierzęcego (masła, margaryny, smalcu). Oliwę z powodzeniem możemy dodać do domowych wypieków. Wyjątkowy smak tego specyfiku rewelacyjnie współgra z ziołami, ostrą papryką, pieprzem, czosnkiem. Na bazie oliwy z oliwek przygotujemy pyszne dipy do maczania różnego rodzaju przekąsek.

butelka oliwy z oliwek

Na włosy

Choć wydawać by się mogło, że stosowanie oliwy z oliwek ogranicza się wyłącznie do kuchni, to wcale tak nie jest. Jak się okazuje oliwa tłoczona na zimno znakomicie sprawdza się w pielęgnacji włosów. Składniki zawarte w tym wyjątkowym specyfiku zapobiegają uwalnianiu wolnych rodników, wzmacniając przy tym struktury włosa. Oliwa z oliwek bardzo dobrze nawilża i oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum. Preparat nie powoduje reakcji alergicznych, dlatego też bez przeszkód może sięgnąć po niego każdy. Należy nadmienić, że wykazuje również działanie kojące, dzięki czemu sprawdzi się w łagodzeniu podrażnień skalpu. Oliwę z oliwek na włosy najlepiej stosować w formie dogłębnie nawilżającej maseczki. Efekty możemy zauważyć już po pierwszym użyciu.

Na skórę twarzy i ciała

Oliwa znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Specyfik ma właściwości nawilżające, regenerujące oraz zmiękczające. Dzięki zawartości antyoksydantów (m.in. witaminy E) opóźnia procesy starzenia się skóry. Oliwa z oliwek jest pomocna w leczeniu niedoskonałości. Traktowana jest również jako naturalne lekarstwo na przebarwienia i blizny. Oliwę często stosuje się też w zwalczaniu stanów zapalnych skóry. Preparat można stosować na skórę twarzy i na całe ciało. Na bazie oliwy z oliwek przygotujemy regenerujące maseczki, peelingi oraz okłady. Oliwy z oliwek równie dobrze możemy używać jako maseczki na dłonie i paznokcie. Regularnie wykonywany zabieg przynosi spektakularne efekty.

[product id="9224, 2818, 10736"]

Podsumowanie

Oliwa z oliwek jest znana na całym świecie. Od wieków była wykorzystywana jako lekarstwo na rozmaite choroby. Zawiera związki, które mają niezwykle korzystny wpływ na ludzki organizm. W jej składzie znajdziemy przede wszystkim jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów oliw. Najwięcej wartości odżywczych posiada oliwa extra virgin. Oliwa z oliwek ma wszechstronne zastosowanie. Sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale również jako kosmetyk. Zdrowe tłuszcze są nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety, dlatego też warto włączyć oliwę z oliwek do swojego jadłospisu!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium