Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Rumianek - właściwości zdrowotne i stosowanie 0
Rumianek - właściwości zdrowotne i stosowanie

Rumianek

Letnie łąki kryją w sobie prawdziwe bogactwo roślin leczniczych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje rumianek pospolity. To niewielkie ziele oprócz pięknych kwiatów i zapachu posiada szerokie spektrum dobroczynnych właściwości. Rumianek - matricaria chamomilla - znany i stosowany jest od wieków, między innymi na problemy skórne czy zaburzenia snu. Zobacz, co może zdziałać w Twoim organizmie codzienne stosowanie naparu z rumianku.

Lecznicze właściwości rumianku

Rumianek możemy kojarzyć jako składnik wielu kosmetyków. Swoją popularność zawdzięcza charakterystycznemu, delikatnemu zapachowi oraz właściwościom łagodzącym.

Wbrew swojej zwyczajowej nazwie, rumianek wcale nie jest taką pospolitą rośliną. Wręcz przeciwnie, można o nim powiedzieć, że jest nadzwyczajny! Jego regularne stosowanie pozytywnie wpływa na ogólne zdrowie i urodę.

Koszyczki rumianku zawierają w sobie substancje antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Ponadto bogate są w witaminy B i C, flawonoidy, fitosterole, garbniki katechinowe czy sole mineralne. Napar z kwiatów rumianku pomoże we wszelkich stanach zapalnych skóry i błon śluzowych czy układu pokarmowego.

napar z rumianku

Leczenie problemów skórnych

Szczególnie osoby borykające się z trądzikiem i zmianami skórnymi powinny rozważyć włączenie do codziennej pielęgnacji okładów z rumianku. Przemywanie skóry wacikiem nasączonym naparem pomoże nie tylko pozbyć się wyprysków, ale także rozjaśni blizny potrądzikowe.

Wyciąg z rumianku może być bez obawy stosowany przez osoby z wrażliwą skórą, a nawet egzemą. Substancje zawarte w koszyczkach kwiatów działają łagodząco, przyspieszając przy tym regenerację skóry. Rumianek mają w składzie między innymi kosmetyki dla dzieci i niemowląt, a także produkty do higieny intymnej kobiet.

Można go również użyć w formie kompresu na skórę. Jego cudowne właściwości przyspieszają gojenie ran, otarć i oparzeń, a ponadto łagodzą ból i swędzenie.

Rumianek na stany zapalne jamy ustnej i gardła

Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu rumianek doskonale nadaje się do stosowania w rozmaitych stanach zapalnych jamy ustnej. Pomaga w leczeniu anginy, pęcherzyków, drobnych ran czy aft. Wystarczy kilka razy dziennie przepłukiwać jamę ustną wystudzonym naparem. 

Swoje działanie roślina zawdzięcza sporą zawartością substancji eterycznych, które wykazują reakcje przeciwzapalne na błony śluzowe. Dodatkowo wspomagają gojenie ran.

Rumianek pospolity na bóle brzucha

Rumianek jest jednym z ziół polecanych na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Zawarte w roślinie flawonoidy i kwasy fenolowe wykazują działanie przeciwbólowe i rozkurczowe.

[product id="6977, 3741, 5826"]

Rumiankiem możemy wspomagać leczenie niestrawności, wrzodów żołądka, zaparć czy biegunek. Redukuje także wzdęcia.

Napar polecany jest również dla kobiet, które cierpią na bóle menstruacyjne. Pomaga rozkurczyć mięśnie gładkie, a także działa uspokajająco.  Już jedna szklanka dziennie pozytywnie wpływa na zredukowanie comiesięcznych bóli.

Napar z rumianku na lepszy sen

Niegdyś wierzono, że rumianek pospolity to zioło magiczne. Używano go do odprawiania rytuałów, podczas których pozbywano się negatywnych emocji i stresu. Dziś wiemy, że za odprężenie nie jest odpowiedzialna magia, a olejek eteryczny, który wpływa uspokajająco, przy tym wyciszając.

Doskonale nadaje się dla osób mających problemy ze snem. Codzienne picie naparu z rośliny pomaga leczyć bezsenność, a także lepiej wypocząć podczas snu.

Rumianek można stosować uspokajająco również u dzieci. Jest w pełni bezpieczny, a ponadto złagodzi kolki czy swędzenie dziąseł podczas ząbkowania.

nasenne działanie rumianku

Inne zastosowania koszyczków rumianku

Codzienne picie ziół wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowia. Matricaria chamomilla ma szczególne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Oprócz wyżej wymienionych korzystnie wpływa także na:

  • alergie skórne
  • zapalenia spojówek
  • łupież
  • dolegliwości trawienne i wzdęcia
  • oparzenia
  • infekcje dróg oddechowych 

Można powiedzieć, że rumianek stosuje się właściwie na wszystko. Jest stosunkowo tani i łatwo dostępny w każdej aptece, sklepie zielarskim, a nawet markecie. Trzeba jednak pamiętać, żeby kupować tylko produkt dobrej jakości, wytwarzany według wysokich wymagań dotyczących jego składu. Pasjonaci zielarstwa mogą także spróbować własnoręcznie zebrać i ususzyć koszyczki rumianku.

kosmetyki z rumianku

Rumianek - naturalny sposób na urodę i piękno

Rumianek to nie tylko naturalny lek, ale także doskonały kosmetyk. Znajdzie zastosowanie w pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów i paznokci. I uwaga... Opóźnia starzenie i odmładza!

Pielęgnacja włosów

Płukanie włosów rumiankiem niegdyś znane było jako sposób na piękne, lśniące refleksy. Nasze babki stosowały go także jako naturalny rozjaśniacz i wzmacniacz blondu. Płukankę z rumianku powinny rozważyć panie zmagające się z matowym kolorem. Dzięki niej włosy blond nabiorą blasku.

Olejek i związki mineralne, które zawierają kwiaty rumianku, korzystnie wpływają na strukturę włosów, poprawiając ich kondycję, odżywiając cebulki i zapobiegając wypadaniu. Płukanką można także leczyć łupież.

Rumianek na skórę

Wyciąg z koszyczków rumianku zawierają liczne kosmetyki. Znajdziemy go w kremach, szamponach i żelach pod prysznic. Dzięki zawartości wielu substancji leczniczych, działa odkażająco, poprawia ukrwienie w skórze, a także przyspiesza jej regenerację. Ponadto stosowanie tej rośliny przeciwdziała wolnym rodnikom, dzięki czemu opóźniają się procesy starzenia.

Przemywanie skóry rumiankiem sprawia, że jest ona bardziej promienna a blizny i przebarwienia zostają rozjaśnione. To świetny sposób na wyrównanie kolorytu skóry, a także złagodzenie przykrych skutków opalania!

zastosowanie rumianku w pielęgnacji

Przeciwwskazania do stosowania rumianku

Stosowanie rumianku raczej jest bezpieczne i nie niesie za sobą skutków ubocznych. Polecany jest również dla dzieci i kobiet w ciąży. Jednak w niewielkiej ilości przypadków może wywołać reakcję uczuleniową.

W przypadku alergii na którykolwiek ze składników rumianku bądź jeśli podczas stosowania wystąpiły jakiekolwiek działania niepożądane, należy natychmiast zakończyć kurację i skontaktować się z lekarzem.

Pamiętaj, że zioła nie zastąpią odpowiednich leków, a jedynie stanowią uzupełnienie kuracji.

Jak stosować zioła?

Napary z roślin leczniczych można używać zarówno zewnętrznie, w formie okładów, kąpieli czy płukanek, jak i wewnętrznie jako herbaty lub przyprawy.

Napar z rumianku - przygotowanie

Do przygotowania naparu możemy użyć zarówno herbatki w torebkach, jak i sypkiego suszu z koszyczków rumianku. Wystarczy do szklanki wrzącej wody wsypać dwie łyżeczki suszonego rumianku lub włożyć 1-2 torebek i pozostawić pod przykryciem. Optymalny czas potrzebny na zaparzenie to około 15 minut. Po ich upływie możemy swobodnie stosować napar do picia lub okładów.

Rumianku możemy używać także do aromatyzujących kąpieli. Wystarczy do gorącej wody w wannie wrzucić garść suszu, bądź wlać kilka kropel olejku eterycznego. Tak przygotowana kąpiel pomoże się zrelaksować i zapewni spokojny sen.

Gdzie znaleźć rumianek

Jakościowe zioła znajdziemy w aptekach i dobrych sklepach zielarskich. Najcenniejsza jest herbata z koszyczków rumianku. Podczas zakupów należy pamiętać, aby zwracać uwagę na jakość. Pierwszy lepszy produkt może nie posiadać odpowiednich właściwości.

Samodzielny zbiór i suszenie

Osoby, które lubią przebywać na łonie natury, mogą spróbować zebrać rumianek samodzielnie. Aby odróżnić go od innych, podobnych kwiatów, trzeba pamiętać, że kwiaty rumianku mają charakterystyczny, delikatny zapach, a ich koszyczki w środku są puste. Znajdziemy go właściwie w całej Polsce. Najlepiej zbierać go po południu w słoneczne, ciepłe dni.

Należy pamiętać, aby zbierać zioła z dala od ulic i innych źródeł zanieczyszczeń. W przypadku rumianku najbardziej wartościowe są jego kwiaty, które po zebraniu i dokładnym wysuszeniu można użyć do przygotowania domowych kosmetyków i leczniczej herbatki.

rumianek pospolity

Czy warto stosować rumianek?

Roślina ta zawiera tak wiele dobroczynnych właściwości, że z pewnością warto ją regularnie stosować. Leczy zapalenia, koi podrażnienia, uspokaja i rozluźnia, a ponadto jest przyjemny w smaku i zapachu. To wręcz panaceum na rozmaite problemy wewnętrzne i zewnętrzne. A to wszystko kryje się w niepozornym rumianku, znanym i stosowanym od setek lat.

Jeśli posiadasz którykolwiek z wyżej wymienionych problemów bądź po prostu chcesz naturalnie wspomóc swój organizm, nie wahaj się i wypróbuj rumianek na własnej skórze!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium