Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Sezam właściwości, zastosowanie, wartości odżywcze 0
Sezam właściwości, zastosowanie, wartości odżywcze

Sezam właściwości, zastosowanie, wartości odżywcze

Sezam wykorzystuje się zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Na jego bazie możemy zrobić pyszną chałwę lub pastę tahini. Jest idealnym dodatkiem do wielu potraw, co sprawia, że wzbogaca ich smak. W kosmetyce świetnie sprawdza się m.in. w formie płukanki lekko wybielającej zęby. Z kolei olej sezamowy odżywia skórę i włosy. Sezam mogą również spożywać osoby cierpiące na niektóre choroby. Te niepozorne nasiona wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe. Jakie jeszcze zalety kryją w sobie ziarna sezamu? Sprawdź koniecznie!

Czym jest sezam?

Sezam jest rośliną oleistą, która znana jest człowiekowi od bardzo dawna. Naturalnie występuje w Afryce oraz na subkontynencie indyjskim. Prawdopodobnie z Afryki został przywieziony do Azji. Obecnie uprawiany jest zarówno w rejonach tropikalnych jak i na całym świecie. W Europie możemy go spotkać m.in. w Belgii, Grecji, Turcji czy Francji.

Nasiona sezamu występują pod różną postacią. Znana jest zarówno biała odmiana, brązowa jak i czarna. Sezam ma delikatnie aromatyczny, orzechowy smak i może być spożywany zarówno na surowo jak i po uprażeniu lub wysuszeniu.

Warto również wspomnieć, iż sezam jest bardzo mocno oleistym produktem. Z ziaren sezamu powstaje również olej sezamowy, który stosowany jest zarówno w kuchni jak i w kosmetyce. Sezam często jest obecny w diecie wegańskiej i wegetariańskiej ze względu na szereg właściwości odżywczych i dobrej jakości białko.

Białe i czarne nasiona sezamu 

Czarny sezam jest bardzo aromatyczny i słodki w smaku, ma nieco więcej białka oraz wapnia niż jego jasna odmiana. Dodatkowo używa się go do produkcji leków. Z kolei biały sezam cechuje się dużą zawartością żelaza oraz łagodną, orzechową nutą. Zarówno czarna jak i brązowa odmiana sezamu pozostaje w łuskach. Ze względu na bardzo zbliżone właściwości wszystkich odmian, bez obaw można stosować je zamiennie.

Właściwości zdrowotne i wartości odżywcze

Sezam indyjski w 100 g ma aż 572,9 kcal, a sporządzony z niego olej posiada 884,1 kcal na 100 g produktu, co sprawia, iż ziarna te są wysokokaloryczne i osoby na diecie powinny zachować umiar w jego spożywaniu, co nie oznacza, że należy go całkowicie wyeliminować! Dlaczego warto wprowadzić sezam do swojego menu?

Sezam indyjski, to produkt, który działa moczopędnie, stosuje się go także w przypadku zaparć oraz u osób cierpiących na hemoroidy. Co więcej, z danych i badań przeprowadzonych na komórkach białaczki limfatycznej, wynika, iż sezamoliny (wyciąg z sezamu) są w stanie wywołać śmierć tychże komórek, a olej z sezamu znajduje swoje zastosowanie w walce z czerniakiem, hamując rozwój niepożądanych komórek. Sezam jest w stanie ustrzec nas również przed innymi rodzajami nowotworu.

To jednak nie koniec cudownych właściwości tych nasion. Warto pamiętać także, iż spożywanie od czasu do czasu sezamu wpłynie korzystnie na kondycję naszej skóry, paznokci oraz włosów. Sezam chroni również nasze naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu miażdżycy. Wysoka zawartość magnezu sprawia, iż wspomaga on działanie naszego układu oddechowego, a duża ilość miedzi w ziarnach przyczynia się do złagodzenia bólu i przynosi ulgę osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. Sezam odgrywa też niebagatelną rolę w łączeniu elastyny z kolagenem, a to sprawia, iż naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne, a kości i stawy odporniejsze na urazy.

Na 9 g produktu (łyżka), 1,6 g stanowi białko, 4,47 g tłuszcz, a 1,1 g błonnik. Sezam zawiera również sporo węglowodanów, w tym cukry. Bogaty jest w wiele witamin, m.in. B1, B2, B3, B6, A, E oraz kwas foliowy. To także dobre źródło wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu oraz miedzi i cynku.

Kwasy tłuszczowe stanowią połowę składu sezamu. Zawiera on tłuszcze z grupy omega 3,6 i 9, dlatego też powinien zagościć w jadłospisie każdego, kto chce się zdrowo odżywiać.

Produkt ten ma pozytywne działanie na nasz organizm, dlatego jak najbardziej warto włączyć go do diety. Zawsze, gdy robimy zakupy w sklepie, powinniśmy pomyśleć o sezamie. Posiadając w domu chociaż jedno opakowanie, nie zapomnimy, aby dodawać nawet niewielkie jego ilości do naszych potraw. Cena sezamu to ok. 4 -6 złotych za 100 g.

Pamiętaj, że aby zachować zdrowie, należy stosować dobrze zbilansowaną dietę. Jeżeli jesteś osobą cierpiącą na jakiekolwiek schorzenia, zawsze podstawą leczenia są zalecenia i wytyczne uzyskane od lekarza prowadzącego.

[product id="3428, 2817, 4343, 5108"]

 

Zastosowanie

W kuchni sezam wykorzystuje się m.in. do:

- ozdabiania pieczywa, chałek, drożdżówek, ciastek i słodyczy,
sałatek,
- dań obiadowych, m.in. wegetariańskich,
- dań kuchni azjatyckiej,
- panierki do mięs oraz ryb i marynaty,
- kremowych zup, sosów, sushi,
- koktajli, owsianek, jaglanek,
- do produkcji oleju,
- i wielu innych dań.

Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antywirusowym oraz poprawiającym ukrwienie skóry, sezam znalazł również zastosowanie w kosmetyce, m.in. w:

  • maseczkach wspomagających leczenie trądziku i ograniczających wydzielanie sebum,
  • kompresach na oparzoną skórę i popękaną skórę pięt,
  • pielęgnacji włosów i skóry głowy,
  • peelingach i wielu innych kosmetykach,
  • wykorzystywany jest też w formie płukanki lekko wybielającej zęby i zmniejszającej ilość bakterii w jamie ustnej.

Przepisy na dania z sezamem

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wprowadzić zdrowe produkty, takie jak sezam, do swojej diety. Sprawdź kilka przepisów z użyciem sezamu, które z pewnością zagoszczą na stałe w twoim codziennym jadłospisie, a co więcej, na pewno staną się popularne także wśród twoich znajomych i członków rodziny. Z pewnością zachwycą każdego!

Błyskawiczna fasolka szparagowa z sezamem

Składniki:

  • Fasolka szparagowa zielona świeża - 300 g,
  • ser feta - 100 g,
  • nasiona ulubionej odmiany sezamu - 2 łyżki.

Wskazówka: ważne jest, aby nasiona wcześniej podprażyć. W tym celu rozgrzej dokładnie patelnię, wsyp sezam i praż ok. 2 minuty, ciągle mieszając.

Sposób przygotowania: Fasolkę ugotuj w osolonej wodzie (ok. 10 minut). Fetę pokrój w kosteczkę. Ugotowaną fasolkę przełóż na talerz, dodaj fetę i posyp prażonym sezamem. Gotowe!

Wegetariańskie kotleciki marchewkowe z sezamem

Składniki:

  • 2 średnie marchewki,
  • 150 g kaszy bulgur,
  • 1 średnia cebula pokrojona w piórka,
  • 70 g płatków owsianych,
  • łyżka świeżo posiekanej natki pietruszki,
  • 50 g sezamu,
  • 1 jajko,
  • łyżka mąki ziemniaczanej,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek dobrej jakości.

Przyprawy: papryka słodka, pieprz ziołowy, papryka wędzona, czosnek granulowany, sól, pieprz, curry.

Sposób przygotowania: Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu. Marchewkę zetrzyj na grubych oczkach tarki. Dodaj cebulę, pietruszkę i ugotowaną kaszę. Wbij jajko, dodaj płatki owsiane oraz mąkę ziemniaczaną i przyprawy, wszystko dokładnie wymieszaj. W tym celu możesz użyć blendera. Jeżeli masa jest zbyt rzadka, dodaj niewielką ilość bułki tartej. Formuj kotleciki i posypuj sezamem. Smaż na niewielkiej ilości tłuszczu przez ok. 2-3 minuty na średnim ogniu. Takie kotleciki to świetna podstawa do wegetariańskich burgerów lub jako dodatek do obiadu!

Sałatka z kurczakiem w sezamie

Do przygotowania potrzebujemy:

  • ulubiony mix sałat,
  • 250 g piersi z kurczaka,
  • pomidorki koktajlowe,
  • paprykę czerwoną,
  • pół cebuli pokrojonej w piórka,
  • olej rzepakowy do smażenia,
  • 1 jajko.

Sos: 3 łyżki oliwy z oliwek, pieprz, sól, papryka słodka, pieprz ziołowy, curry.

Panierka do kurczaka: pół szklanki bułki tartej, 1/4 szklanki sezamu, oregano, tymianek, papryka wędzona, czosnek granulowany, sól, pieprz. Wszystko dokładnie mieszamy.

Sposób przygotowania: kurczaka kroimy w paski. Na jednym talerzu roztrzepujemy jajko, na drugi wsypujemy panierkę. Obtaczamy paski kurczaka najpierw w jajku, a następnie w panierce. Smażymy na średnim ogniu do miękkości mięsa. W tym czasie do miseczki przekładamy mix sałat, pomidorki koktajlowe przekrojone na połówki, drobno pokrojoną paprykę i cebulę. Wszystko dokładnie mieszamy z sosem. Podajemy zaraz po przygotowaniu w towarzystwie sezamowych paluszków z kurczaka. Smacznego!

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium