Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Skrobia ziemniaczana - właściwości i zastosowanie 0
Skrobia ziemniaczana - właściwości i zastosowanie

Skrobia ziemniaczana

Skrobia ziemniaczana i mąka ziemniaczana to nazwy produktów spożywczych, które bywają używane zamiennie. A jednak nie są tym samym - zupełnie inaczej wygląda nie tylko sam proces ich produkcji, ale mają także różne zastosowanie i właściwości. W tym artykule opowiemy Wam dokładnie i ze szczegółami czym jest skrobia, jak się ją wytwarza, jakie ma właściwości i do czego można jej użyć. Musicie bowiem wiedzieć, że znajduje ona zastosowanie nie tylko w naszych kuchniach, ale też w kosmetyce. Jakie? Przekonajcie się.

skrobia ziemniaczana

Czym jest skrobia ziemniaczana?

Skrobia ziemniaczana jest roślinnym polisacharydem, czyli cukrem złożonym, który w komórkach roślinnych pełni rolę zapasów energetycznych. Pełni również rolę głównego węglowodanu w diecie człowieka. Ma postać białego, drobnego proszku przypominającego puder i nie rozpuszcza się w zimnej wodzie. Z gorącą natomiast tworzy charakterystyczny kleik. Porównajmy więc teraz proces produkcji mąki ziemniaczanej i skrobi ziemniaczanej.

Skrobię ziemniaczaną produkuje się z surowych ziemniaków. Proces produkcji rozpoczyna się od rozdrobnienia nieprzetworzonych bulw. Następnie są one intensywnie płukane, co pozwala pozyskać znajdującą się w nich skrobię. W kolejnym etapie jest ona oczyszczana i suszona oraz przesiewana. W ten sposób uzyskujemy biały, matowy, bardzo drobny proszek bez smaku i zapachu, który charakterystycznie chrzęści ściśnięty palcami.

Mąkę ziemniaczaną z kolei pozyskuje się w zupełnie inny sposób. W tym przypadku wykorzystuje się ziemniaki ugotowane w całości, wraz ze skórką. Ziemniaki poddaje się odparowaniu i mieleniu. Mąka ziemniaczana przypomina swoją konsystencją mąkę pszenną, ma delikatny zapach i smak ziemniaków. Jest on jednak na tyle subtelny, że nie zaburza smaku przygotowywanych potraw.

Jak więc widzimy, skrobię i mąkę ziemniaczaną wiele łączy, ale też sporo różni. Nie można więc terminów określających te produkty stosować zamiennie. Co istotne, różne są również ich zastosowania, zarówno kulinarne, jak i kosmetyczne. Dowiedzmy się więc jakie właściwości są charakterystyczne dla skrobi ziemniaczanej.

Właściwości skrobi ziemniaczanej

Zaletą skrobi ziemniaczanej jest nie tylko wszechstronność jej zastosowań, ale również zawarte w niej składniki odżywcze. Każde 100g tego produktu dostarcza organizmowi:

  • - 338 kcal,
  • - 0,1 g tłuszczu,
  • - 83 g węglowodanów,
  • - 0,6 g białka,
  • - 0,4 g błonnika pokarmowego,
  • - witaminy C i B6.

Koniecznie trzeba także wiedzieć, że skrobia nie zawiera glutenu, tak samo jak mączka ziemniaczana. Może więc być stosowana w kuchni osób zmagających się z nietolerancją glutenu lub celiakią.

Jednak do najważniejszych właściwości skrobi ziemniaczanej należy jej zdolność do tworzenia z gorącą wodą tak zwanego kleiku. To dzięki niej właśnie skrobia idealnie sprawdza się jako zagęstnik do zup i sosów, ale również do wyrobu domowego kisielu czy budyniu oraz klusek i ciast, którym nadaje elastyczność. Warto dodawać ją również do domowego chleba bezglutenowego jako zamiennik mąki pszennej.


 

Kup w naszym sklepie

[product id="2843, 12512"]


 

Zastosowanie skrobi w kuchni

Mąka ziemniaczana oraz skrobia kojarzone są przede wszystkim z zastosowaniem kulinarnym i z pewnością prawie każda pani domu posiada w swojej kuchni zarówno jeden, jak i drugi produkt. Wspomnieliśmy już, do czego można je wykorzystać, a teraz podamy Wam konkretne przykłady ich zastosowania.

Kisiel - pyszny, domowy kisiel owocowy jest wyjątkowo łatwy do przygotowania. Wystarczy przygotować około 400 g owoców, na przykład truskawek, do tego 1 i 1/2 szklanki wody, 20 g cukru (można zamienić na miód lub ksylitol) oraz 3 łyżki skrobi ziemniaczanej. 1 szklankę wody zagotować z owocami i cukrem, w pozostałej części rozpuścić skrobię. Dodać tak przygotowany roztwór do wody z owocami, doprowadzić do wrzenia cały czas mieszając. Zdjąć z ognia, gdy całość zgęstnieje. Pyszny domowy podwieczorek gotowy w kilka minut!

Chleb lepiej jest upiec z użyciem mąki ziemniaczanej niż skrobi. Potrzebujesz do tego 80 g mąki ziemniaczanej, 100 g mąki ryżowej lub kukurydzianej oraz 170 g - gryczanej.  Do tego ciepła woda (400 ml), świeże drożdże (20 g), olej kokosowy (3 łyżki stołowe), 1 jajko, sól i cukier (po 1 łyżeczce) oraz proszek do pieczenia (1 1/2 łyżeczki). Przygotuj zaczyn z wody, cukru i drożdży. Kiedy podwoi swoją objętość, dodaj resztę składników (uprzednio wymieszanych) i dobrze wymieszaj. Ciasto przełóż do blaszki wysmarowanej odrobiną oleju, przykryj ściereczką i odstaw na godzinę. Piecz w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez około 40 - 45 minut. Warto umieścić w piekarniku miseczkę z wodą aby chleb nie wyszedł suchy.

Skrobia ziemniaczana jako naturalny kosmetyk

Skrobia ziemniaczana była używana przez nasze babcie nie tylko w kuchni. Przydawała się w wielu różnorodnych codziennych czynnościach i sytuacjach. Używana była w pielęgnacji skóry i włosów niemowląt, dzieci i dorosłych. Odpowiednio przygotowana mąka ziemniaczana może służyć do krochmalenia pościeli i bielizny stołowej, nadając im przyjemną i praktyczną sztywność.

Mąka i skrobia ziemniaczana w pielęgnacji włosów - obydwa te produkty idealnie nadają się do włosów przetłuszczających się oraz zniszczonych i postrzępionych na końcach. Przygotować możecie z nich zarówno płukanki, jak i maski. Aby zrobić maseczkę, należy do 2 łyżek odżywki dodać łyżeczkę mąki ziemniaczanej lub skrobi i dokładnie wymieszać. Nałożyć mieszankę na włosy, szczególnie starannie rozprowadzić ją na końcówkach. Płukankę natomiast zrobisz, dodając do litra przegotowanej i schłodzonej wody jedną płaską łyżeczkę skrobi lub mąki ziemniaczanej. Wymieszaj i wypłucz świeżo umyte włosy.

Tak pielęgnowane włosy już po pierwszym zabiegu są idealnie gładkie i sprężyste. Końcówki stają się miękkie i lśniące, śliskie w dotyku jak satyna. Włosy zyskują również objętość i są bardzo podatne na zabiegi stylizacyjne takie jak prostowanie czy kręcenie. Mąka ziemniaczana z powodzeniem zastąpi więc w Twojej łazience drogie kosmetyki do włosów, równocześnie zapewniając Ci pielęgnację opartą o naturalne składniki pozbawione szkodliwych dodatków.

Mąka i skrobia ziemniaczana w pielęgnacji skóry - skrobia i mąka ziemniaczana mają właściwości antybakteryjne i łagodzące. Świetnie sprawdzają się więc w codziennej pielęgnacji skóry niemowląt, dzieci i dorosłych. Można używać ich w nagłych wypadkach, kiedy na przykład pojawi się odparzenie pieluszkowe, ale także dla zabezpieczenia delikatnej skóry, w czasie każdej zmiany pieluchy. To również remedium na skórę suchą i szorstką, bowiem likwiduje swędzenie. Mąka ziemniaczana pomoże również pozbyć się ciemieniuchy oraz wyprysków na skórze.

dziecko w kąpieli

Warto również nauczyć się robić krochmal - przydaje się w domu do kąpieli osób z problemami skórnymi oraz do pielęgnacji pościeli, obrusów i serwet. Jak go przygotować? 500 ml zimnej wody wymieszaj z dwiema łyżkami mąki lub skrobi. Następnie całość zalej wrzątkiem i energicznie mieszaj, aby nie powstały grudki. W ten sposób otrzymasz śliski, gęsty krochmal. Możesz wlać go do wanny z kąpielą albo użyć do krochmalenia tkanin - stają się wówczas nie tylko sztywne, ale też odporniejsze na przyjmowanie kurzu i wilgoci. Dzięki temu nie rozwijają się w nich bakterie i grzyby, a więc dłużej pozostają świeże.

Mąka ziemniaczana i skrobia to produkty, które każda pani domu powinna posiadać w swojej kuchni. Ilość ich zastosowań jest naprawdę imponująca.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium