Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Tofu - Co to jest? Jak jeść? Jakie posiada właściwości, skład i zastosowanie? 0
Tofu - Co to jest? Jak jeść? Jakie posiada właściwości, skład i zastosowanie?

Co to jest tofu?

Tofu (ch. 豆腐 dòufǔ, jap. 豆腐 tōfu) to wysokobiałkowy serek sojowy produkowany z mleka sojowego. Otrzymywany jest w procesie koagulacji mleka sojowego. Oryginalnie pochodzi z Chin. Tłumacząc etymologię nazwy z języka chińskiego oznacza ona „fasolę” (豆dòu) ‘fermentowaną (腐 fu) jako iż jest ona produkowana ze sfermentowanych ziaren soi.

Tofu zyskało również olbrzymią popularność w krajach azjatyckich, gdzie stanowi podstawę licznych dań kuchni indyjskiej, tajskiej oraz wietnamskiej. Tofu jest produktem niezwykle zdrowym, ponieważ jest niskokaloryczne i obfituje w liczne witaminy i minerały. Dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym często stanowi jeden z głównych składników nie tylko diet wegańskich, ale też diet odchudzających i redukcyjnych.

Jak powstaje tofu?

Tofu powstaje w procesie koagulacji mleka sojowego przy użyciu soku cytrynowego, soli, chlorku magnezu, chlorku wapnia bądź siarczku magnezu. Po dodaniu koagulatu powstaje blok sera w procesie ścinania się białka zawartego w mleku sojowym, a następnie dochodzi do oddzielenia zsiadłego mleka od serwatki. Powstałą białą masę odsącza się i naciska, aby powstały czyste, naturalne „bloki” tofu. Następnie powstałe bloczki sera są dzielone na mniejsze i pakowane hermetycznie celem stworzenia gotowego produktu, który możemy zdjąć z półki w sklepie aby oddać się jego konsumpcji w domowej atmosferze lub z rodziną bądź przyjaciółmi tworząc kulinarne inspiracje wprost z Dalekiego Wschodu.

Jak smakuje tofu?

Tofu posiada delikatny i subtelny smak i zapach , który idealnie łączy się z innymi aromatami – od łagodnych po te bardziej pikantne i wyraziste. Na rynku dostępne jest kilka odmian smakowych tofu: naturalne, marnowane, wędzone, z dodatkiem wybranych ziół czy składników takich jak czosnek, chilli, a także silken tofu. Odmiany te różnią się smakiem. Najbardziej neutralne jest Tofu Naturalne, służące często za bazę dalszych inspiracji kulinarnych. Tofu wędzone ma charakter bardziej wyrazisty, a jego zapach potrafi być faktycznie intensywny. Często producenci urozmaicają ziołami smak tofu, tak aby nabrało wyrazistego aromatu i stanowiło wyrazisty dodatek do sałatek, zup, deserów, sosów i past. W diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej tofu wykorzystywane jest jako zamiennik sera oraz mięsa, szczególnie w potrawach kuchni azjatyckiej i greckiej. Można z niego przyrządzić zarówno tradycyjne kotlety jak i chrupiące nuggetsy.

Ocenia się, iż 30-50% zawartości soi stanowi pełnowartościowe białko – korzystne pod względem składu aminokwasów egzogennych, czyli takich które które w pełni zaspokajają nasze zapotrzebowanie na białko. Ta informacja jest szczególnie ważna dla wegetarian i właśnie z tego powodu soja stała się powszechnie używana w kuchni bezmięsnej. Ponadto Tofu zawiera ponadto wysokiej jakości tłuszcze roślinne oraz stanowi cenne źródło wapnia, magnezu i fosforu. 

Właściwości tofu

W aspekcie wartości odżywczych wykazują one nieznaczne zróżnicowanie w zależności od rodzaju twarożka sojowego. Możemy jednak przybliżyć wartości odżywcze opierając się na wyrobach marek Naturavena oraz Symbio, które oferujemy w naszym sklepie. Wartości odżywcze w naszym artykule podamy na przykładzie Tofu w wariancie naturalnym, prezentują się one następująco:

Tofu Naturalne kostka 250g – Naturavena (Kod EAN: 5902367405236)

Wartości odżywcze w 100g

Wartość energetyczna

601 kJ / 114 kcal

Tłuszcz

8,5 g

w tym kwasy tłuszczowe nasycone

1,4 g

Węglowodany

0,8 g

w tym cukry

0,4 g

Białko

15,6 g

Sól

0,8 g

Tofu Naturalne BIO 200g - Symbio (Kod EAN: 5903874568667)

Wartości odżywcze w 100g

Wartość energetyczna

559 kJ /134 kcal 

Tłuszcz

6,9 g

w tym kwasy tłuszczowe nasycone

1,1 g

Węglowodany

1,4 g

w tym cukry

1,4 g

Białko

16 g

Sól

0,9 g

Jak dostrzegamy powyżej przybliżone wartości odżywcze w 100g – czyli połowie standardowej kostki tofu – to zawiera około 124 kcal, 7,7g tłuszczu, 15,8g białka, 1,1g węglowodanów oraz 0,8g soli. Porcja ta zaspokaja około 40% dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo.

Poruszając kwestię prozdrowotnych walorów Tofu warto podkreślić, iż stanowi ono nieocenione źródło białka (pół szklanki o pojemności 200 ml tofu zawiera około 10g białka roślinnego). Jest również prawdziwą kopalnią roślinnych tłuszczów nienasyconych, przy czym pozbawione jest cholesterolu oraz posiada właściwości lekko alkalizujące (nie zakwasza organizmu). Tofu obfituje w znaczne ilości wapnia, magnezu, fosforu, witaminy E, K oraz tych z grupy B, a także fitohormony, które zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.Ponadto, jest ono bogate w izoflawony, w tym genisteinę i daidzeinę, które wywierają korzystny wpływ na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu, w tym pozytywnie wpływają na stan naszej cery, włosów oraz kości zapobiegając osteoporozie. Zastąpienie białek pochodzenia zwierzęcego aminokwasami i minerałami zawartymi w soi sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu LDL we krwi, a ponadto redukuje ryzyko wystąpienia miażdżycy czy nadciśnienia. Liczne badania wskazują, iż zwiększona konsumpcja pokarmów pochodzenia roślinnego, takich jak tofu, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca, a także pozytywnie wpływa na kondycję cery i włosów, poziom energii oraz obniżenie masy ciała.

Delikatesy z Natury - Tofu - co to jest - jak jesc - wlasciwosci - sklad - zastosowanie

Zastosowanie tofu

Tofu występuje w licznych odmianach, jednak w naszym kraju najczęściej spotykane są dwie jego odmiany: naturalne i wędzone. Większą różnorodność odnajdziemy w sklepach ze zdrową żywnością – nasz sklep „Delikatesy z Natury” oferuje różne warianty smakowe w szerokim spektrum gramatur w wersji ekologicznej oraz konwencjonalnej.

Wyróżnia się:

  • tofu naturalne – świeże, czyste tofu o średnim stopniu twardości, stanowi uniwersalny składnik obiadów, sałatek i deserów;
  • tofu wędzone - wyróżnia się przyjemnym wędzonym, lekko słonawym smakiem i doskonale komponuje się z kaszami, makaronami oraz zupami,
  • tofu marynowane - jest pełnym walorów smakowych produktem, który doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek oraz przystawek,
  • tofu z dodatkiem ziół lub składników takich jak czosnek, papryczka chill.
  • silken tofu - tofu jedwabiste o gładkiej i jedwabistej konsystencji, które sprawdza się w kremach, masach, serach, lodach oraz sernikach.

Tofu zachwyca swoim szerokim spektrum zastosowań kulinarnych. Stanowi doskonały składnik kanapek, sosów, potraw kuchni meksykańskiej np. tortilli oraz buritto. Tofu tradycyjne po uprzednim zamarynowaniu w oliwie z przyprawami to smaczny dodatek do pizzy. Smakowe tofu możemy natomiast wykorzystać do tworzenia past. Wędzone tofu idealnie sprawdzi się jako składnik zup, żurku i różnorodnych zapiekanek. Na bazie tofu możemy również zrobić wegańskie kotlety, a także uzupełnić potrawy curry. Wspaniałym daniem jest również tofucznica czyli wegańska wersja jajecznicy oraz tofucznik (tofurnik) czyli wegański sernik. Tofu świetnie nadaje się do smażenia oraz jako dodatek do warzywnych zapiekanek. Jest to składnik z którego można przygotować zarówno śniadanie, jak i obiad czy deser.

Przykładowy przepis z wykorzystaniem Tofu Naturalnego:

Pasta kanapkowa z naturalnego sera Tofu i greckich oliwek „Kalamata”

Składniki:

Przygotowanie:

Umieść Ser Tofu w blenderze, dodaj łyżkę Sosu Tamari, a następnie i zmiksuj. Rozgrzej na patelni Masło Klarowane Ghee lub Olej Kokosowy, dodaj pokrojoną cebulę a następnie smaż od 2 do 3 minut. W następnym kroku dodaj czosnek, pieprz, sól oraz oliwki „Kalamata”, smaż przez kolejne 7-8 minut. Na koniec dodaj 1 płaską łyżkę Oleju Sezamowego i smaż potrawę przez dalsze 4-5 minut. Przenieś usmażone oliwki z cebulą umieszczając je w blenderze z serem tofu, następnie dokładnie zmiksuj. Powstałą zmiksowaną masę przenieś do miski i dokładnie wymieszaj dodając uprzednio 4 łyżki ziaren słonecznika.

Καλή όρεξη (Kalí órexi) / Smacznego!

Pasta kanapkowa z naturalnego sera Tofu i greckich oliwek „Kalamata” doskonale nadaje się do smarowania pieczywa, przede wszystkim tradycyjnego greckiego chleba Pita. Idealnie komponuje się również z pomidorem, ogórkiem oraz innymi dodatkami w tym tradycyjnymi greckimi przekąskami Mezedes. Pastę można też wykorzystać jako bazę do makaronu, kasz oraz wykwintnych potraw kuchni greckiej takich jak Gemista (Warzywa faszerowane ryżem) czy Dolmades (Gołąbki w liściach winogron).

GMO – Soja zmodyfikowana genetycznie

Wokół soi istnieją liczne kontrowersje związane z produkowaniem zmodyfikowanej genetycznie wersji tego produktu. Badania produktów GMO są niejednoznaczne. Aktualnie nie ma jednoznacznych wyników badań mówiących o negatywnym wpływie na zdrowie, a wielu naukowców twierdzi, iż w modyfikacja genetyczna stanowi przyszłość dla alergików oraz wyżywienia naszej planety. Większość soi modyfikowanej genetycznie przeznaczonej jest do paszy dla zwierząt, dlatego spożywając ich mięso pobieramy ten rodzaj soi. Tymczasem produkty z zastosowaniem soi GMO powyżej 1g muszą mieć taką informację na opakowaniu. Jeżeli ktoś obawia się soi GMO warto kupować produkty ekologiczne lub te, na opakowaniu których producent podkreśla brak zastosowania GMO.

Wybierając tofu warto zwrócić uwagę czy jest wyprodukowane z soi modyfikowanej. Najlepiej wybierać marki organiczne, produkty BIO nie zawierające GMO. Takie produkty często posiadają certyfikat GMO Free. Warto wybierać również tofu, które ma krótką listę składników: soja, woda, koagulant oraz ewentualnie przyprawy ale przede wszystkim zadbać o jakość i właściwe zbilansowanie całej naszej diety i ograniczenie bardziej szkodliwego cukru, soli oraz dodatków do żywności.

[product id="13466, 7949, 7950"]

Przeciwwskazania w stosowaniu

Badania wskazują, iż spożywanie tofu jest bezpieczne a sam produkt stanowi wartościowe źródło białka. Niemniej jednak wchodząca w skład Tofu soja może powodować uczulenia, stąd też alergicy powinni stosować je z rozwagą i ostrożnie. Ponadto stosowane w nadmiarze Tofu - podobnie jak inne produkty sojowe - może wykazywać niekorzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Optymalne wydaje się zatem stosowanie produktów sojowych w umiarkowanych dawkach.Istnieją grupy, który jednak ze względu na możliwość podwyższenia ryzyka powinny unikać spożycia tofu w większych ilościach:

  • Alergie: alergia na soje wyklucza możliwość wprowadzenia go do diety
  • Choroby tarczycy: ze względu na zawartość goitrogenów niektórzy specjaliści zalecają osobom ze słabą czynnością tarczycy unikanie tofu. Istnieją badania wskazujące, iż regularne spożywanie produktów sojowych może doprowadzić do powiększenia tarczycy.
  • Osoby starsze: tofu może przyspieszać demencję. Wszystko to dzieje się za sprawą fitoestrgenów, które pomimo posiadania licznych zalet, w tym wypadku mogą wykazywać szkodliwy wpływ na organizm.

Te produkty kupisz w naszym sklepie:

  1. Pesto bazyliowe z tofu wegańskie BIO 130g - Alce Nero
  2. Pasta z tofu pomidorowa BIO 185g - Naturavena
  3. Tofu naturalne kostka 250g - Naturavena
  4. Tofu czosnkowe kostka 250g - Naturavena
  5. Tofu ziołowe kostka 250g - Naturavena
  6. Tofu z czarnuszką kostka 250g - Naturavena
  7. Tofu curry z kokosem 440g - Vega Up
  8. Tofu Naturalne BIO 200g - Symbio
  9. Tofu z Bazylią BIO 200g - Symbio
  10. Tofu z Czosnkiem Niedźwiedzim BIO 200g - Symbio
  11. Tofu z Chili BIO 200g - Symbio
  12. Pasta z tofu z czarnuszką Bio 185g - Naturavena
  13. Pasta z tofu z kminem rzymskim Bio 185g - Naturavena

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium