Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28
Witarianizm - czym jest? Na czym polega? 0
Witarianizm - czym jest? Na czym polega?

Witarianizm -  czym jest? Na czym polega?

Nie od dziś wiadomo, że najzdrowsze są produkty naturalne, nieprzetworzone. Zawierają w sobie mnóstwo wartościowych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ostatnimi czasy szczególną popularnością cieszy się dieta witariańska. Ten sposób odżywiania polega na wykluczeniu z jadłospisu produktów poddawanych obróbce termicznej. Witarianie jedzą wyłącznie pokarmy surowe - głównie warzywa i owoce. Dieta ta znajduje zarówno grono zwolenników, jak i przeciwników. Na czym dokładnie polega witarianizm? Czy faktycznie jest zdrowy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Witarianizm - co to jest?

Jeszcze do niedawna to dieta wegańska była uznawana za jedną z najbardziej radykalnych diet, ponieważ polega na wykluczeniu z diety nie tylko mięsa, ale również produktów pochodzenia zwierzęcego. Jak się okazuje, witarianizm to jeszcze bardziej niestandardowy sposób żywienia. Wyklucza spożywanie produktów poddanych obróbce termicznej (niektóre warianty diety dopuszczają pogrzanie jedzenia do 42 stopni Celsjusza). Podstawą witarianizmu są więc produkty roślinne. Spożywa się je na surowo, co ma na celu zachowanie jak największej ilości witamin oraz składników mineralnych. 

Odmiany diety witariańskiej

Dieta witariańska jest niezwykle restrykcyjna i wymagająca. Mimo to często stosuje się ją w celu poprawy samopoczucia i zdrowia. Warto wiedzieć, że istnieje kilka odmian witarianizmu, które wprowadzają jeszcze bardziej radykalne ograniczenia co do spożywania niektórych produktów spożywczych. Najczęściej, choć nie zawsze, witarianizm łączony jest z wegetarianizmem lub weganizmem.

Witarianizm wegański polega na wykluczeniu z diety mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc mleka, przetworów mlecznych, serów, jaj, miodu oraz żelatyny. Osoby praktykujące witarianizm wegański, swoje codzienne menu opierają o produkty roślinne. Jedzą głównie surowe owoce, warzywa, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy i grzyby.

Do witarianizmu wegańskiego zaliczamy również frutarianizm. Dieta frutariańska dopuszcza jedzenie tylko i wyłącznie surowych owoców. W niektórych wariantach dopuszczalne jest spożywanie orzechów, nasion oraz pestek. Z jadłospisu należy wykluczyć warzywa, grzyby, kiełki roślin oraz oczywiście produkty odzwierzęce. Żywność nie może być poddawana obróbce termicznej. Warto dodać, że najbardziej radykalni frutarianie nie spożywają owoców, które musieliby sami zerwać z drzewa. Jedzą tylko te, które dojrzeją i same spadną na ziemię.

Kolejną odmianą witarianizmu jest juicetarianizm. Ten sposób odżywiania bazuje wyłącznie na świeżo wyciskanych sokach z warzyw i owoców. Można przygotować je za pomocą specjalnej wyciskarki bądź blendera. Choć soki owocowo-warzywne są bardzo zdrowe i sycące, raczej nie jest to dobry sposób na codzienne odżywianie. Takie napoje nie są w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Stosując dietę opierającą się o soki szybko można nabawić się niedoborów, które są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia.

Najbardziej radykalna odmiana witarianizmu to niewątpliwie sprautarianizm. Polega na żywieniu się kiełkami warzyw, owoców i zbóż. Niedozwolone jest spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz częściowo roślinnego. Długotrwałe stosowanie diety sprautariańskiej może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Na świecie nie zebrała ona jednak szerokiego grona zwolenników.

Witarianizm wegetariański zakłada rezygnację z mięsa. W przeciwieństwie do witarianizmu wegańskiego i jego odmian, dopuszczalne jest spożywanie mleka i przetworów mlecznych. Produkty te nie mogą być przetworzone. Najlepiej, gdy nabiał pochodzi bezpośrednio z gospodarstw lub lokalnych mlekomatów. W diecie witariańskiej połączonej z wegetarianizmem dozwolone jest również jedzenie jajek.

owoce

Co jeść na diecie witariańskiej?

Witarianizm, inaczej nazywany surową dietą lub raw food diet, zdobywa coraz większą grupę zwolenników w różnych zakątkach świata. Wydawać by się mogło, że ten sposób odżywiania jest dość okrojony. Jak się okazuje, posiłki na diecie witariańskiej potrafią być smaczne i urozmaicone. Co zatem jedzą witarianie? Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, bazą jadłospisu osób praktykujących ten sposób odżywiania są świeże owoce i warzywa. Można z nich przygotować wiele wyśmienitych dań oraz sałatek. Witarianie wcale nie muszą spożywać owoców i warzyw w oryginalnej postaci. Dopuszczalne jest jedzenie suszonej żywności, np. pomidorów, marchwi, pietruszki, jabłek, gruszek, śliwek i wielu innych. Osoby praktykujące witarianizm często przygotowują koktajle, gęste soki czy przeciery owocowe, które oprócz tego, że pysznie smakują, zawierają moc cennych witamin i minerałów.

[product id="2853, 2756, 12760"]

Witarianie jedzą także orzechy, nasiona roślin strączkowych, pestki . Tego typu produkty mogą być spożywane na surowo lub po uprzednim zalaniu zimną wodą (nasiona pęcznieją i zmieniają konsystencję, co ułatwia wykonywanie przyrządzanie rozmaitych past). Na talerzu witarianina nie zabraknie też glonów i wodorostów, które są źródłem wielu wartościowych mikro i makroelementów. Kolejnym produktem są niektóre odmiany grzybów. Dieta roślinna uwzględnia również oleje tłoczone na zimno. Część witarian je także niepasteryzowany miód. Zwolennicy witarianizmu nie piją także napojów typu herbata, czy kawa. Zamiast tego wybierają czystą wodę źródlaną.

[product id="2618, 4735, 5931"]

Witarianizm - jak zacząć?

Podstawą witarianizmu są surowe warzywa i owoce. Większość posiłków spożywana jest na zimno. Zmiana sposobu odżywiania na bardziej radykalny z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak jest to możliwe do zrealizowania. Kluczowe jest pozytywne nastawienie i motywacja do zmiany dotychczasowego sposobu odżywiania. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zasady diety witariańskiej oraz czy jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia.

Nie da się ukryć, iż surowa dieta wymaga wielu wyrzeczeń. Nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę, gdyż może to skutkować dużym szokiem dla naszego organizmu. Zdecydowanie lepiej stopniowo wdrażać zmiany w jadłospisie - jest to bezpieczniejsze dla układu pokarmowego. Chęć przejścia na dietę witariańską warto skonsultować ze specjalistą. W obecnych czasach nie brakuje lekarzy dietetyków, którzy służą fachowym doradztwem w tej dziedzinie.

warzywa i owoce

Dla kogo dieta witariańska?

Dieta witariańska jest odpowiednia dla zdrowych, dorosłych ludzi, ponieważ zwykle nie mają oni przeciwwskazań do spożywania surowych produktów. Jednak należy pamiętać, że nie jest to dobry sposób odżywiania się przez dłuższy okres czasu. Tak, jak zostało wspomniane, dieta witariańska może być stosowana w leczeniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Decyzję o wdrożeniu takiej diety powinien zawsze podjąć lekarz wraz z dietetykiem na podstawie przeprowadzonych badań. Dieta witariańska to też dobry sposób na oczyszczenie organizmu, szczególnie latem, gdy nasz organizm nie potrzebuje dużej ilości rozgrzewających posiłków.

Surowe jedzenie odradza się osobom osłabionym w wyniku rozmaitych chorób oraz po przebytej chemioterapii. Ten styl odżywiania nie powinien być także stosowany u dzieci, ponieważ może powodować niedobory żelaza, wapnia, witaminy B12 i wielu innych pierwiastków, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Dlaczego warto przejść na witarianizm?

Wiele osób dostrzega zalety surowej diety. Nic dziwnego, że ten sposób odżywiania cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Oto najważniejsze cechy:

 • Dieta raw food pomaga usunąć z organizmu złogi i toksyny.
 • Surowa dieta wspomaga proces odchudzania.
 • Naturalne jedzenie jest zdrowsze, ponieważ nie jest poddawane obróbce termicznej, w wyniku której wytwarzają się szkodliwe związki.
 • Surowe produkty zachowują najwięcej wartości odżywczych.
 • Jedzenie wskazane na surowej diecie pozwala zachować równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
 • Dieta roślinna chroni przed różnymi chorobami (np. cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz nowotworem)
 • Raw food diet jest lekkostrawna i oczyszczająca - pomaga w zwalczaniu niektórych objawów chorobowych.

Wady diety witariańskiej

 • Dieta witariańska jest dość radykalna, przez co nie jest korzystna dla każdego człowieka.
 • Niewłaściwie dobrana surowa dieta może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
 • W witarianizmie połączonym z wegetarianizmem istnieje ryzyko zakażenia bakterią salmonelli.
 • Dieta raw food może powodować niedobory, które są wyniszczające dla organizmu.

świeże truskawki

Podsumowanie

Witarianizm to sposób odżywiania nawiązujący do pradawnych czasów. Przed wynalezieniem ognia ludzie posilali się przede wszystkim surowymi plonami roślin. Dieta witariańska oparta jest na produktach roślinnych. W menu zwolenników tego stylu życia znajdziemy warzywa, owoce, nasiona niektórych roślin strączkowych, pestki, a także glony i grzyby. Istnieje wiele wariantów witarianizmu, jednak na ogół zabronione jest spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych. Ponadto witarianie rezygnują z obróbki termicznej, gdyż ich zdaniem wysoka temperatura sprawia, że żywność traci najcenniejsze składniki odżywcze. Wówczas są to już produkty przetworzone. Surowa dieta nie jest zalecana dla każdego. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto najpierw zasięgnąć porady specjalisty.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium