Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Cynamon cejloński - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania 0
Cynamon cejloński - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Cynamon cejloński

Cynamon jest jedną z najczęściej stosowanych w kuchni przypraw. Jej wspaniały aromat idealnie dopełnia smak jabłek, gruszek czy śliwek. Dodajemy go do tradycyjnej szarlotki, kompotów, naleśników, a nawet kawy. Ale ma on o wiele więcej zastosowań kulinarnych. Co więcej - przyprawa ta nie tylko podkreśla smak deserów i napojów, ale ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Jakie są więc właściwości zdrowotne cynamonu i dlaczego warto stosować go w swojej codziennej diecie? Do jakich potraw i w jaki sposób można go używać? I wreszcie - jak wybrać najlepszy produkt? Czy rzeczywiście wybór cynamonu cejlońskiego jest tak nieoczywisty? Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat tej przyprawy.

Właściwości cynamonu

Cynamon cejloński wywodzi się z dwóch słonecznych wysp - Cejlonu i Madagaskaru. Pozyskiwany jest z kory cynamonowca cejlońskiego - wiecznie zielonego drzewa osiągającego 10 metrów wysokości. Aby otrzymać aromatyczną przyprawę, zdejmuje się korę z gałęzi cynamonowca, suszy ją w słońcu aż uzyska charakterystyczny brązowo - rdzawy kolor, a jej krawędzie zwiną się wzdłuż, tworząc podwójny rulon. Z tak przygotowanej kory można zrobić bardzo drobny proszek lub pociąć ją na kilkucentymetrowe kawałki.

Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku kupić można również inny rodzaj cynamonu - cassia. Jest on łatwiej dostępny w sprzedaży i tańszy. Jak to jednak zwykle bywa, wraz z niższą ceną oferowana jest nam niższa jakość produktu. Tak samo jest również w tym przypadku - cassia ma nie tylko mniej szlachetny smak i aromat, ale w dodatku cechuje się wyższą zawartością kumaryny. Dlaczego to takie istotne - opowiemy za chwilę.

Regularne spożywanie cynamonu cejlońskiego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a to za sprawą zawartych w nim składników. Warto wspomnieć, chociażby o wapniu, magnezie, żelazie, fosforze i potasie, ale również błonniku pokarmowym, który wspomaga funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Na tym jednak nie koniec. Cynamon cejloński ma silne właściwości lecznicze i powinny go codziennie spożywać osoby, które chcą:

  • pozbyć się zbędnych kilogramów - cynamon cejloński i zawarte w nim składniki przyspiesza przemianę materii, a więc również proces spalania tkanki tłuszczowej. I choć nie zastąpi diety i ćwiczeń, to na pewno przyspieszy i wzmocni ich efekty;
  • obniżyć poziom cukru we krwi - warto polecać go osobom zmagającym się ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, a nawet tym cierpiącym na cukrzycę. Cynamon cejloński pomoże sobie poradzić z tym problemem skutecznie i bez ryzyka skutków ubocznych, nie wchodzi w żadne reakcje z lekami regulującymi poziom cukru;
  • uniknąć zachorowania na miażdżycę - cynamon cejloński pomaga również obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a tym samym uniknąć ryzyka odkładania się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych;
  • uniknąć nowotworów - zawarty w cynamonie aldehyd cynamonowy obniża ryzyko zachorowania na różne nowotwory - raka szyjki macicy, jelita grubego, chłoniaka i czerniaka. Badania nad tą właściwością prowadzili na zwierzętach naukowcy koreańscy i ostatecznie potwierdzili antynowotworowe właściwości cynamonu cejlońskiego;
  • mieć świeży oddech - aldehyd cynamonowy ma silne działanie bakteriobójcze i unicestwia nawet tak oporne na antybiotyki bakterie jak Escherichia coli oraz Streptococcus mutans. Ten drugi gatunek prowadzi do zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej, które powodują ból, owrzodzenia błony śluzowej i nieświeży oddech. Płukanka z kilku kropli olejki lub łyżeczki przyprawy zmieszanej z wodą skutecznie usunie problem;
  • poprawić trawienie - olejek cynamonowy jest świetnym sposobem na niestrawność, uwolnienie żółci, odkwaszenie organizmu oraz biegunkę i poranne mdłości kobiet ciężarnych;
  • wyleczyć infekcje układu oddechowego - jeśli jesteście przeziębieni, macie katar i kaszel oraz śluz w oskrzelach, pomoże Wam właśnie cynamon cejloński. Właściwości rozluźniające wydzielinę dróg oddechowych ułatwią jej odkrztuszenie i skuteczne usunięcie.

To nie wszystkie właściwości lecznicze cynamonu cejlońskiego, ale z pewnością te ważniejsze. Kory cynamonowca cejlońskiego używa się również do odstraszania uciążliwych komarów oraz łagodzenia skutków ich ukąszeń.

Pamiętać należy, że taka ilość substancji aktywnych zawartych w cynamonie sprawia, że jego właściwości są bardzo silne. Czy można więc spożywać cynamon w ciąży lub podawać go małym dzieciom? Tak, przyprawa dodawana w niewielkich ilościach do potraw i napojów na pewno nikomu nie zaszkodzi. Zdecydowanie należy jednak uważać z olejkiem cynamonowym, w którym związki aktywne są bardzo skoncentrowane.

Wiemy już, jak działa na nasz organizm cynamon. Właściwości zdrowotne tej przyprawy znane i wykorzystywane są od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie. Sprawdźmy teraz, z jakimi smakami warto łączyć cynamon w kuchni i jak go stosować, aby wydobyć pełnię jego aromatu oraz dlaczego warto na półkach sklepów szukać prawdziwego cynamonu z Cejlonu, a nie tańszego odpowiednika z Chin.

bułeczki cynamonowe

Zastosowanie

Jak już wspominaliśmy, cynamon cejloński idealnie sprawdza się jako dodatek do słodkich deserów oraz napojów owocowych, kawy i czekolady. Kiedy myślimy o tej przyprawie i jej roli w kuchni, wyobrażamy sobie jeszcze gorącą szarlotkę i babciny kompot z jabłek, orzeźwiający i słodki. Rzadko jednak przyprawa ta kojarzy nam się z innymi potrawami, choć możliwości jej wykorzystania są imponujące. Oto więc mniej oczywiste pomysły na cynamon w kuchni.

Naleśniki i racuszki - dodaj odrobiny cynamonu do ciasta naleśnikowego lub na racuchy drożdżowe. Zamiast cukru użyj łyżki miodu, a deser będzie nie tylko pyszny, ale także zdrowy. Nie zapomnij o jabłkach pokrojonych w cieniutkie plasterki. Jeśli zamierzasz przygotować naleśniki, usmaż jabłka z cynamonem dokładnie tak samo, jak na szarlotkę.

Gruszka pieczona - pokrój gruszki wzdłuż w ćwiartki, posmaruj odrobiną oleju kokosowego i posyp cynamonem zmieszanym z brązowym cukrem w proporcji  1:2. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz około 20 minut. Jeśli deser będą jadły tylko osoby dorosłe, warto dodać do cynamonu również odrobinę pieprzu cayenne. Podawać z serkiem ricotta lub mascarpone i owocami.

Pieczone mięsa - cynamon to wspaniała przyprawa nie tylko do owoców i słodkich wypieków, ale również do dziczyzny, kaczki oraz gęsiny, a nawet wieprzowiny, karkówki czy drobiu. Aby  podkreślić smak mięs, warto przygotować marynatę - do oleju lub oliwy dodać nieco cynamonu, anyżu, kardamonu, pieprzu i soli. Nacieramy dokładnie mięso i odstawiamy do lodówki na 24 godziny.

Jaki cynamon kupić i gdzie go szukać?

Aby jednak móc odczuć w pełni smak i działanie prozdrowotne, musimy kupować wyłącznie oryginalny, prawdziwy cynamon cejloński. Właściwości chińskiej cassji są bowiem tylko jego marną namiastką. Ale jak je odróżnić? To wbrew pozorom całkiem proste, ponieważ cynamon wyróżnia się już na pierwszy rzut oka zarówno kolorem, zapachem, jak i kształtem.

 cynamon cejloński chińska cassia

na grafikach cynamon cejloński i chińska chassia - różnice widać gołym okiem

Cynamon cejloński ma inny kolor niż cassia. Podczas gdy chińska podróbka ma brązowo - rdzawy odcień, oryginalny cynamon jest jasnobrązowy bez odcieni czerwieni. Wyraźnie też różni się strukturą - laska kasji jest twarda i składa się z jednego, grubego i zwiniętego płata. Natomiast w przekroju cynamonu zauważymy wiele ułożonych równolegle do siebie cienkich listków. Są one bardzo kruche i łatwo jest połamać je w palcach.

Cassia chińska ma mocny, bardzo intensywny zapach. Cynamon cejloński jest szlachetniejszy - jego aromat i smak są łagodniejsze. Ta cecha wynika z zawartości kumaryny, której cassia ma znacznie więcej niż cynamon cejloński, a która to substancja ma potężny i dobrze udokumentowany wpływ na ludzki organizm.

Działanie kumaryny podawanej w niewielkich ilościach jest pozytywne - pośrednio działa przeciwzakrzepowo, zwalcza komórki nowotworowe, usuwa stany zapalne w organizmie, ma działanie bakterio - i grzybobójcze. Ale w większych ilościach działa toksycznie na wątrobę, dlatego też lepszym wyborem jest oryginalny cynamon z Cejlonu, który zawiera jej niewielkie ilości.

Gdzie kupić oryginalny cynamon? Na pewno nie znajdziemy go w hipermarketach czy osiedlowych sklepikach. Trzeba szukać go w stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością albo też w sklepach internetowych prowadzących sprzedaż przypraw. Warto również wybierać cynamon w postaci całej laski. Tylko wtedy mają Państwo pewność, że kupiony cynamon jest oryginalny i ma udokumentowane pochodzenie.

Cynamon jest przyprawą, której w żadnej kuchni nie może zabraknąć. Nawet jeśli nie jesteś wielkim miłośnikiem słodkich wypieków, znajdziesz dla niego zastosowanie. Pamiętaj jednak, aby wybierać wyłącznie oryginalny cynamon z Cejlonu - tylko taki prawdziwie zachwyca smakiem i aromatem.

KUP W NASZYM SKLEPIE

      


Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium