Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Mleko do kawy 0
Mleko do kawy

Mleko do kawy

Kawa z dodatkiem mleka to obecnie jeden z najchętniej pijanych napojów przez Polaków. Mleko łagodzi smak kawy i dodaje jej lekkiej słodyczy, co jest ogromną zaletą dla osób uwielbiających delikatne i słodkawe aromaty. Jakie są rodzaje mleka do kawy, jakie wyróżniamy zamienniki mleka krowiego i jak spienić mleko do kawy w warunkach domowych?

Kawa z mlekiem - jaki rodzaj mleka wybrać?

Czarna kawa cechuje się dużą kwasowością i wpływa podrażniająco na błonę śluzową żołądka, często powodując jego ból. Dodatek mleka pozwala złagodzić działanie kawy, jednocześnie neutralizując jej kwaśny odczyn. Według baristów najlepsze mleko do kawy zawiera wysoką zawartość białka i tłuszczu (od 3 do 4%). Zbyt mało tłuszczu może powodować szybkie opadanie pianki lub całkowite jej niepowstawanie, z kolei zbyt duża jego zawartość może zmienić smak kawy. Jakie wyróżniamy rodzaje mleka do kawy?

Mleko krowie

Oczywiście najczęściej wybieranym dodatkiem do kawy jest mleko krowie, które zawiera cenny wapń, potrzebny do ochrony przed próchnicą lub osteoporozą. Najlepsze będzie mleko o zawartości tłuszczu od 3,2%, co pozwoli na osiągnięcie przyjemnej, utrzymującej się na powierzchni kawy pianki, jednocześnie delikatnie osładzającej smak kawy. Niejednokrotnie jednak wiele osób musi zrezygnować z picia mleka krowiego, czego przyczyną jest uczulenie na laktozę lub kwestie osobiste, np. weganizm. Jakie są więc roślinne zamienniki mleka krowiego?

zamienniki mleka krowiego

Mleko roślinne - kokosowe

Mleko kokosowe wpływa nieco na zmianę smaku kawy i będzie ono odpowiednie dla fanów kokosa. Warto zaznaczyć, że mleko kokosowe zawiera sporo tłuszczu, dzięki czemu przede wszystkim jest ono bardzo zdrowe i sycące, a jednocześnie doskonale nadaje się do spieniania, tworząc zwartą piankę. Mleko z kokosów jest dość wodniste, dlatego podczas przygotowywania kawy warto dodać mleko zagęszczane w puszce, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Mleko sojowe

Mleko sojowe to popularny zamiennik tradycyjnego mleka ze względu na wysoki poziom białka i porównywalny z mlekiem krowim poziom tłuszczu. Mleczna pianka powstająca z mleka sojowego jest więc zbliżona strukturą do tej powstałej z mleka zwierzęcego, ale jej smak jest dość specyficzny, często nazywany kredowym. Często konsumenci obawiają się, że soja może być modyfikowana genetycznie, jednak potwierdzono, że dotychczasowe wyroby sojowe dostępne w Polsce nie były wytwarzane z roślin GMO.

Mleko owsiane

Zaletą mleka owsianego jest jego neutralny smak, przypominający w dużym stopniu mleko krowie. Jak sama nazwa mówi, mleko owsiane pozyskuje się z płatków owsianych. Ze względu na niską zawartość tłuszczu mleko sojowe jest dość rozwodnione i ciężko się spienia, jednak mimo to jest to wciąż jeden z najczęściej wybieranych zamienników produktów zwierzęcego pochodzenia.

mleko do kawy

Mleko ryżowe

Tak jak w przypadku poprzednika, mleko z ryżu nie nadaje się do tworzenia pianki, jednak doskonale zastępuje mleko odzwierzęce, gdyż jest bardzo delikatne w smaku. Co więcej, ryżowe mleko jest świetną alternatywą dla osób uczulonych na bakalie.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe cechuje przyjemny, słodkawy smak z nutką orzechów. Ta odmiana mleka roślinnego nie posiada dużej zawartości tłuszczu, dlatego raczej niemożliwym jest spienienie go. Mimo to mleko z migdałów cieszy się dużą popularnością, nie tylko ze względu na smak, ale także ze względu na możliwość przygotowania go samodzielnie w domu. Wystarczą tylko odrobina wody i orzechy.

[product id="7257, 2734, 5314"]

Jak spienić mleko do kawy w domu?

Spienione mleko nadaje kawie lekkości i ciekawego wyglądu. Wbrew pozorom sztuka spieniania mleka wcale nie jest trudna. Istnieje kilka sposobów na samodzielne spienienie mleka. Najprostszym z nich jest wykorzystanie ekspresu, który zazwyczaj wyposażony jest w specjalną dyszę, która wypuszczając pod ciśnieniem gorącą parę wodną, zamienia mleko w piankę. Ważne, aby do spieniania w ekspresie przygotować tłuste mleko, najlepiej wyjęte prosto z lodówki.

Innym sposobem jest spienienie mleka przy pomocy tzw. spieniacza elektrycznego. To małe urządzenie, które energicznie obraca się, jednocześnie tworząc mleczną piankę.

jak spienić mleko w domu

Kolejnym sposobem jest spienianie w słoiku. Wlej zimne mleko do naczynia i dodaj do niego trochę cukru. Następnie zakręć słoik i energicznie potrząsaj, aż powstanie pianka. Następnie podgrzej mleko np. w mikrofali i po podgrzaniu ponownie potrząsaj słoikiem. Choć zabieg trwa dość długo, efekty są zadowalające.

Pamiętaj, że każde mleko roślinne cechuje się innymi właściwościami, dlatego pianka może powstawać w niektórych przypadkach szybciej lub wolniej. Warto zaznaczyć, że przy samodzielnym spienianiu mleka ważna jest jego temperatura, która powinna wynosić 70-80°C.

Rodzaje kaw z mlekiem

  • Espresso Macchiato - Pojedyncze lub podwójne espresso z „plamką” z mleka.
  • Cappuccino - Filiżanka cappuccino to zazwyczaj 150 ml napoju. Podstawą jest pojedyncze espresso dopełnione mleczną pianką, często tworzącą tzw. latte art.
  • Caffe Latte - Kawa na bazie espresso z dużą ilością mleka.

Podsumowanie

Mleka roślinne to doskonałe zamienniki mleka odzwierzęcego. Zanim przygotujesz kawę z wybranym mlekiem roślinnym, sprawdź, czy będzie Ci ono odpowiadać smakowo, gdyż każde z nich zawiera inne składniki nadające smak całemu napojowi.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium