Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Musztarda - czym jest i dlaczego ją tak bardzo lubimy? 0
Musztarda - czym jest i dlaczego ją tak bardzo lubimy?

Musztarda - czym jest i dlaczego ją tak bardzo lubimy?

Musztarda jest jednym z chętniej wybieranych dodatków do dań. Wykorzystujemy ją do podkreślenia smaku mięsa lub używamy jej do codziennych, kolorowych kanapek. Na co dzień jednak nie zastanawiamy się, z czego powstaje musztarda, jaka jest jej historia i jakie są jej właściwości prozdrowotne. Te i inne informacje o musztardzie przybliżymy właśnie w dzisiejszym wpisie. Zachęcamy do przeczytania!

Z czego powstaje musztarda?

Do produkcji musztardy wykorzystuje się nasiona gorczycy brązowej lub białej. Po zebraniu nasion konieczne jest ich przesortowanie, a także dokładne mycie pod wodą i osuszenie. Co ciekawe, do wyprodukowania standardowego słoika musztardy potrzebne jest około 1000 nasion gorczycy. Kolejnym krokiem jest wymoczenie ziarenek w winie lub occie, a następnie ich zmiażdżenie i kruszenie. Zwykle odbywa się to przy użyciu specjalnych maszyn.

Gdy nasiona są już podzielone na mniejsze części, przepuszcza się je przez sita, co umożliwia otrzymanie sypkiej konsystencji, niezbędnej do wyprodukowania musztardy. Następnie przesianą gorczycę miesza się z innymi składnikami, w zależności od przepisu producenta. Może to być ocet, przyprawy, miód lub wino i biała woda. Zmieszaną pastę podgrzewa się, a po jej ostygnięciu musztarda umieszczana jest we wcześniej przygotowanych słoiczkach.

[product id="3381, 6906, 9377"]

Historia musztardy

Co ciekawe, początkowo nasiona gorczycy były wykorzystywane do zmieniania nieprzyjemnego smaku zepsutych lub nieświeżych potraw. Tak jak inne rośliny przyprawowe, ziarna gorczycy były także użytkowane do przygotowywania lekarstw. W starożytnym Egipcie zaś gorczycę żuło się w celu polepszenia smaku dań mięsnych. Za prekursora jedzenia musztardy uważa się jednak Pliniusza Starszego, który jako pierwszy zmieszał pokruszoną gorczycę z octem.

Około 300 lat później pochodzący z Rzymu Paladius dodał do przygotowanej przez Pliniusza receptury nieco oleju i miodu, otrzymując musztardę mniej intensywną w smaku. Popularność wyrabiania musztardy rosła powoli, jednak już w XIII wieku powstał zawód musztardnika. Wówczas królowie i szlachcice zatrudniali na swoje dwory mężczyzn, których zadaniem było produkowanie jak najlepszej musztardy.

Prawdziwym fanem musztardowego smaku był sam papież Klemens VII, który to wykorzystywał musztardę niemalże do każdej potrawy. Poza daniami obiadowymi Klemens VII zjadał z musztardą także ciasta i lody. Wówczas postanowiono urozmaicać dostępne receptury i zaczęto do nich dodawać wiele innych, ciekawych składników, m.in. wanilię, owoce i kwiaty.

rodzaje musztardy

Rodzaje musztardy

Wiele lat produkcji musztardy sprawiło, że na rynku pojawiło się całe mnóstwo rodzajów tego dodatku. Do najpopularniejszych, dostępnych w naszych sklepach należą:

  • Musztarda stołowa - To popularna musztarda, która cechuje się jasnym odcieniem i stosunkowo łagodnym smakiem.
  • Musztarda dijon - Powstaje z nasion gorczycy i białego wina. Jej nazwa wzięła się od francuskiego miasta Dijon, w którym początkowo była produkowana. Charakteryzuje się słonym i ostrym smakiem.
  • Musztarda chrzanowa - Wyróżnia ją intensywny smak chrzanu i jasny kolor. Może być zarówno lekko pikantna, jak i bardzo ostra.
  • Musztarda francuska - To musztarda, która zawiera całe nasiona gorczycy i wyróżnia się delikatnie słodkawym posmakiem. W jej skład wchodzi zarówno gorczyca biała, jak i ciemna, a całość połączona jest winem i octem winnym.
  • Musztarda sarepska - Ten rodzaj musztardy powstaje z gorczycy sarepskiej i ciemnej, wymieszanych z octem spirytusowym. Wyróżnia ją ostry smak i charakterystyczny, spirytusowy zapach.
  • Musztarda delikatesowa - Jest łagodna w smaku i ma niezwykle kremową konsystencję, dzięki czemu nadaje się do wielu dań.
  • Musztarda rosyjska - To bardzo ostra musztarda, która powstaje z czarnej gorczycy.
  • Musztarda kremska - Powstaje z nasion białej gorczycy. Jest delikatna i nieco słodkawa w smaku.
  • Musztarda pieprzowa - To pikantna musztarda z dodatkiem marynowanych ziaren pieprzu.

Musztarda i jej właściwości zdrowotne

Musztarda produkowana bez sztucznych dodatków to prawdziwe źródło witamin i cennych dla zdrowia składników. Ze względu na wysoką zawartość gorczycy, musztarda działa m.in. przeciwbakteryjnie oraz może polepszyć trawienie. Ponadto składnik ten może obniżać ciśnienie krwi i wzmacniać układ odpornościowy. Co więcej, dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, musztarda może obniżać ryzyko zawału serca oraz regulować poziom cholesterolu HDL.

Do czego wykorzystywać musztardę?

W zależności od rodzaju musztardy, ten dodatek wykorzystuje się w wielu potrawach. Musztarda stołowa to świetne uzupełnienie kanapek i sałatek warzywnych. Musztarda dijon z kolei doskonale sprawdzi się jako dodatek do pieczeni i serów. Musztarda chrzanowa najczęściej zjadana jest w połączeniu z potrawami z grilla lub z ugotowanymi jajami. Z kolei musztarda francuska ze względu na jej walory smakowe i wizualne to wręcz nieodłączny element przy smażeniu i pieczeniu potraw.

Musztardę sarepską najczęściej wykorzystuje się jako dodatek do wędlin i serów, musztardę rosyjską zaś dodaje się do pieczonych i smażonych mięs, w celu dodania im ostrości. Musztardy delikatesowa, kremska i stołowa to uniwersalny dodatek do sałatek, sosów i kanapek.

Musztarda - cenny element Twojej kuchni

Choć początkowo musztarda nie była bardzo popularna, aktualnie w sklepach można znaleźć całe mnóstwo ciekawych w smaku rodzajów musztardy. Ze względu na różnorodne walory smakowe, musztarda stała się wręcz nieodłącznym produktem w każdej kuchni. To doskonały dodatek do dań mięsnych, serów, wędlin, czy sałatek warzywnych. Co więcej, musztarda cechuje się wieloma cennymi dla zdrowia właściwościami. Warto więc wykorzystywać ją na co dzień podczas gotowania i przyrządzania potraw.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium