Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie 0
Olejki eteryczne - właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne

Naturalne olejki eteryczne służą ludziom od tysięcy lat. Już w starożytności destylowano olejki i używano ich zarówno do pielęgnacji ciała, jak i zabiegów leczniczych. Dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło.

Co to jest olejek eteryczny? 

Te niezwykłe substancje pozyskiwane są z różnych części roślin: kory, liści, kwiatów, korzeni. Na całym świecie wyróżnia się około 2000 roślin olejkodajnych.

Istnieje kilka metod uzyskiwania olejków, a najpopularniejsza z nich to destylacja parowa. Warto wspomnieć, iż poszczególne olejki eteryczne różnią się od siebie nie tylko zapachem, ale przede wszystkim składem chemicznym, zastosowaniem i właściwościami.

Olejki eteryczne mogą przenikać do organizmu poprzez skórę lub płuca. Nie są odkładane w ludzkim organizmie, ale z niego wydalane.

Ciekawostką jest, że istnieje dział medycyny naturalnej, który zajmuje się zastosowaniem i właściwościami olejków - aromaterapia.

Rodzaje i zastosowanie olejków eterycznych 

Obecnie olejki eteryczne naturalne są stosowane w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych różnego typu, jako składnik perfum, kosmetyków i leków.

Ogólnie dostępne olejki można z powodzeniem stosować w warunkach domowych, należy jednak ściśle przestrzegać zasad ostrożności. Po pierwsze nie należy aplikować ich bezpośrednio na skórę. Po drugie nie można przyjmować ich doustnie. Niektóre olejki ze względu na swój skład nie nadają się dla dzieci, kobiet w ciąży, czy osób cierpiących na różnego typu choroby jak np. epilepsja. Każdy olejek eteryczny jest mocno skondensowany, w związku z czym nie należy przekraczać wskazanej dawki. Zawsze przed zastosowaniem należy zapoznać się z dołączoną ulotką informacyjną.

Olejki eteryczne - możliwości stosowania: 

  • aromatyzacja powietrza - olejek eteryczny z powodzeniem stosowany może być do aromatyzacji pomieszczeń. Dodany do kominka zapachowego lub nawilżacza powierza skutecznie napełnia pomieszczenie przyjemnym zapachem.
  • inhalacje - przy infekcjach górnych dróg oddechowych wskazane są inhalacje z odpowiednich olejków eterycznych. Taki zabieg jest skuteczny zarówno przy zastosowaniu specjalnych inhalatorów, jak i tradycyjnych domowych zabiegów, polegających na wdychaniu oparów z gorącej wody i olejku pod ręcznikiem, czy kocem.
  • sauny - olejek eteryczny to idealne uzupełnienie zabiegów w saunie. Para z olejkiem pomaga udrożnić górne drogi oddechowe i oczyszcza ciało.
  • kąpiele - to chyba najczęstsza metoda stosowania olejków do pielęgnacji i odprężenia. Zastosowanie produktu do kąpieli powoduje dostanie się go do organizmu przez wdychanie, a także przez skórę. Warto pamiętać, aby podczas używania do kąpieli naturalnych olejków eterycznych, unikać pieniących się płynów.
  • kompresy - gorące pomagają na bóle mięśniowe, reumatyczne, czy artretyczne. Zimne kompresy można stosować przy bólach głowy, czy urazach ścięgien i stawów.
  • płukanki - odnoszą się do jamy ustnej i gardła. Jeśli mamy problemy z infekcjami w obrębie jamy ustnej lub gardła, warto stosować płukanki z dodatkiem olejków eterycznych.
  • masaże - masaż aromaterapeutyczny odpręża i regeneruje organizm. Mieszaninę olejku eterycznego z olejami roślinnymi należy delikatnie wcierać w skórę. Taki masaż odpręża, pozwala wchłonąć się olejkowi przez skórę, a także przez wdychanie.
  • wytwarzanie domowych kosmetyków - olejki eteryczne nie mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, ale stanowią doskonały składnik domowych kosmetyków. Z użyciem olejków można we własnym zakresie wyprodukować balsam lub masło do ciała, kąpiele do stóp, maseczki na twarz i ciało, krem do twarzy, olejki do masażu, włosów, pod prysznic i inne według swoich upodobań.

Istnieje bardzo wiele różnego rodzaju olejków eterycznych o ogromnym wachlarzu zastosowania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich:

Ma największe spectrum zastosowania spośród wszystkich olejków eterycznych. Jego działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe wspomaga leczenie trądziku, czy łuszczycy. Przyspiesza gojenie się oparzeń. Koi bóle różnego pochodzenia (mięśniowe, menstruacyjne, czy reumatyczne). Działa uspokajająco i relaksacyjne. Polecany dla osób cierpiących na bezsenność.

Ma działanie przeciwbólowe, dzięki zawartości mentolu daje wrażenie chłodzenia skóry. Często wykorzystywany do inhalacji. Idealny do domowej aromaterapii w kominkach i odświeżaczach. Doskonale łagodzi bóle głowy.

Właściwości olejków rozmarynowych poprawiają koncentrację, łagodzą dolegliwości związane z infekcją górnych dróg oddechowych. Produkt wykazuje działanie ściągające, regenerujące i rozgrzewające. Olejek rozmarynowy uważany jest za afrodyzjak.

Stosowany na skórę rozjaśnia ją, wygładza i oczyszcza. Ma pozytywny wpływ na niwelowanie blizn skóry, wspomaga leczenie trądziku, zapobiega zmarszczkom. Jego zapach odstresowuje, relaksuje i koi nerwy. Stosowany do kąpieli, pomaga pozbyć się obrzęku stóp.

Idealny do inhalacji w przypadku wystąpienia kataru i przeziębienia. Odkaża i oczyszcza. Stosowany do masażu pomaga pozbyć się napięcia mięśni, łagodzi stany zapalne. To jeden z najsilniejszych olejków.

Wykazuje silne działanie bakteriobójcze i tonizujące, dlatego często stosowany jest w kosmetykach na trądzik. Zapobiega starzeniu się skóry. Dzięki swoim właściwościom olejek ten może być stosowany jako środek przeciwbólowy i uspokajający. Stosowany na stany zapalne jamy ustnej skutecznie pomaga w ich leczeniu.

Ma najsilniejsze działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze spośród wszystkich olejków. Olejki eteryczne z drzewa herbacianego w aromaterapii pomagają zwalczyć przeziębienie, czy grypę. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego łagodzi skutki ukąszeń przez owady i pomaga w walce z grzybicą.

Doskonale sprawdzi się przy stanach lękowych, depresyjnych. Redukuje stres. Skutecznie wpływa na bezsenność. Łagodzi bóle głowy również o podłożu migrenowym.

  • olejek z mięty pieprzowej

Łagodzi dolegliwości dyspeptyczne, skutki przeziębienia, poprawia złe samopoczucie. Skutecznie niweluje bóle głowy i różnego pochodzenia bóle mięśniowe.

  • olejek cyprysowy

Działa uspokajająco, przeciwbólowo, moczopędnie. Wzmacnia koncentrację. Pomaga pozbyć się brzydkich zapachów.

To tylko niektóre cenne właściwości, jakie wykazują olejki eteryczne. Obojętnie, czy stosowane są w aromaterapii, czy do masażu lub kąpieli, przynoszą ulgę oraz wspierają leczenie wielu dolegliwości.

Gdzie kupić olejki eteryczne? 

Olejki eteryczne można znaleźć w Delikatesach z Natury. Bogaty wybór, jaki oferujemy, pozwala wybrać olejek najwłaściwszy dla swoich potrzeb. Nasze produkty są naturalne i w pełni bezpieczne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie? 

Nabywając olejki eteryczne, należy pamiętać, aby na opakowaniu wyszczególniony był tylko jeden składnik, gdyż praktycznie żaden producent nie podaje wszystkich związków, jakie zawiera dany olejek.

Zawsze przed użyciem bezwzględnie należy zapoznać się z informacjami, jakie zawiera dołączona ulotka.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium