Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Ashwagandha - czym jest, jak działa, jak jej używać? 0
Ashwagandha - czym jest, jak działa, jak jej używać?

Ashwagandha - czym jest, jak działa, jak jej używać?

Ashwagandha (Withania somnifera) jest rośliną od tysięcy lat znaną i stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej. Znana również jako witania ospała, śpioszyn lekarski lub żeń-szeń indyjski, dopiero od kilku lat popularna jest również w Polsce. Ma właściwości antystresowe, wspomagające płodność u mężczyzn, działa przeciwzapalnie - korzyści ze stosowania korzenia witanii ospałej jest bardzo wiele.

Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie udowodnione skutki zdrowotne może przynieść Ci indyjski żeń-szeń, w jaki sposób działa na organizm ludzki oraz jak go stosować. Oto więc przystępne kompendium wiedzy na temat ashwagandhy - zapraszamy do lektury.

Ashwagandha - jedna z najważniejszych roślin w ajurwedzie

Korzeń witanii jest jednym ze specyfików najczęściej stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. Roślina należy do rodziny psiankowatych, jest więc bliskim kuzynem tak dobrze nam znanych ziemniaków i pomidorów. W celach leczniczych używany jest przede wszystkim sproszkowany korzeń ashwagandhy lub też wyciąg bądź ekstrakt z niego, ale w medycynie indyjskiej używa się także liści i owoców żeń-szenia indyjskiego.

Także medycyna konwencjonalna czerpie z bogactw świata roślinnego, a ashwagandha jest jednym z tych suplementów diety, które są polecane przez lekarzy na szereg przypadłości.

Jakie działanie ma ashwagandha?

Bogaty skład Withania somnifera sprawia, że ma ona wszechstronny i dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyjmujących ją osób. Do związków, które zapewniają działanie prozdrowotne ashwagandhy, należą:

  • witanolidy - występują w zielonej części rośliny. Zawartość witanolidów zapewnia działanie przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne oraz wspiera organizm w walce z infekcjami; 
  • glikowitanolidy - te znajdziemy w korzeniu rośliny. Zapewniają one właściwości adaptogenne produktu, czyli pomagają się mu dostosować do trudnych warunków zewnętrznych, łagodząc szkodliwy wpływ różnorodnych stresorów;
  • witanozydy - podnoszą odporność na stres i poprawiają psychiczną kondycję organizmu;
  • saponiny- działają przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, moczopędnie, pomagają usuwać z organizmu toksyny;
  • alkaloidy - mają bardzo szerokie spektrum działania, od przeciwnowotworowego i przeciwbakteryjnego po antydepresyjne 

Właściwości ashwagandhy

Badania wykazały, że żeń-szeń indyjski może stanowić źródło zdrowia i witalności oraz pomóc nam uporać się z wieloma już nękającymi nas kłopotami zdrowotnymi. Witania ospała stała się słynna przede wszystkim dzięki temu, że dodaje sił witalnych, poprawia kondycję umysłu i ciała - poleca się ją więc osobom żyjącym aktywnie, w ciągłym biegu i napięciu. Ale nie tylko - jej moc jest o wiele większa.

Układ nerwowy

Ashwagandha wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Regularnie przyjmowana, poprawia zdolność koncentracji i przyswajania nowych informacji. Warto więc przyjmować ją w okresie zwiększonego wysiłku intelektualnego.

Withania somnifera okazuje się mieć także działanie kojące i łagodzące stany napięcia i niepokoju czy nawet lęków będących następstwem nadmiernego stresu. Ashwagandha, jak już wspomnieliśmy, wykazuje także działanie przeciwdepresyjne.

Nie można zapominać również o tym, że przyjmowanie ashwagandhy znacząco poprawia jakość snu. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą glikowitanolidów odpowiedzialnych za redukcję stresu i poziomu kortyzolu we krwi. Stajemy się spokojniejsi i wyciszeni, a więc łatwiej zasypiamy i lepiej śpimy.

Opublikowane przez National Brain Research Center w 2013 r. badania dowodzą, że witania ospała wykazuje dużą skuteczność w spowalnianiu postępów choroby Alzheimera. Na razie obiektami doświadczalnymi były wprawdzie szczury, ale zaobserwowano u nich spowolnienie następowania zmian chorobowych aż o około 50%, co daje nadzieję na podobne wyniki badań u ludzi. 

Układ krwionośny

Z wysokim poziomem "złego" cholesterolu zmaga się coraz więcej, i to coraz młodszych, osób. Indyjski żeń-szeń także ten problem może skutecznie zlikwidować. Równocześnie podnosi on poziom cholesterolu HDL, który w ludzkim organizmie pełni istotne funkcje, przede wszystkim chroniąc go przed miażdżycą.

Po ashwagandhę warto sięgnąć więc przede wszystkim wtedy, gdy cierpimy na zaburzenia krążenia, choroby naczyniowe mózgu, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę czy wreszcie nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Pamiętajmy jednak, aby zawsze skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Ashwagandha a wydolność fizyczna

Liczne badania dowodzą, że jednym z wielu pozytywnych skutków zażywania ashwagandhy jest podniesienie wydolności fizycznej. Regularne przyjmowanie tego suplementu diety zapewnia sportowcom szybszy przyrost masy mięśniowej, ale również pomaga osiągnąć wyższą wydolność tlenową, czyli przyswajać większe ilości tlenu przez komórki.

Przyjmujący ashwagandhę mężczyźni mogą liczyć także na zwiększoną produkcję testosteronu oraz obniżenie stężenia kinazy kreatynowej w osoczu krwi - a to wskazuje na zdolność do szybszej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym.


Kup w naszym sklepie

[product id="12576, 13276"]


 

Ashwagandha a libido i płodność u mężczyzn

Podniesiony poziom testosteronu we krwi oznacza nie tylko większą wydolność fizyczną u osób uprawiających sport, ale także podniesienie libido. Działanie ashwagandhy na męskie komórki rozrodcze także jest bardzo wyraźne - plemniki u zażywających ją mężczyzn stają się bardziej ruchliwe, co z kolei sprawia, że łatwiej dochodzi do zapłodnienia.

Ashwagandha jako przeciwutleniacz

Ashwagandha znana jest także ze swoich właściwości antyoksydacyjnych - ma zdolność do wyłapywania z organizmu wolnych rodników, które są jedną z przyczyn zarówno szybszych procesów starzenia się, jak i różnorodnych chorób. Jedną z nich są nowotwory.

Badacze wciąż sprawdzają, czy ashwagandha może stanowić sposób na zapobieganie rozwojowi lub nawet hamowanie wzrostu komórek nowotworowych. Z pewnością jednak warto używać ashwagandhy każdego dnia, także dzięki jej działaniu ochronnemu na komórki wątroby oraz zdolności do obniżania poziomu cukru we krwi.

Jak zażywać i dawkować ashwagandhę?

Ashwagandha może być zażywana w formie sproszkowanej, kapsułek lub tabletek, a także jako płynny ekstrakt. W każdym przypadku należy dawkować ją, kierując się informacjami podanymi na etykiecie przez producenta.

Warto również pamiętać, że nie każdy może przyjmować ten suplement diety. Sproszkowanego korzenia czy innych produktów sporządzonych z tej rośliny nie powinny stosować kobiety w ciąży - ciąża jest absolutnym przeciwwskazaniem. 

Należy także zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leków o działaniu nasennym i uspokajającym, na nadciśnienie i cukrzycę. Ashwagandha powinna być również bardzo ostrożnie przyjmowana przez osoby cierpiące na wrzody żołądka.

Skutki uboczne występują rzadko, ale jak w przypadku każdego innego suplementu, mogą niekiedy wystąpić. Wśród tych, które wywołać może ashwagandha, obserwuje się m.in. swędzenie i przebarwienie skóry, nudności oraz wymioty.

Ashwagandha - korzeń witanii ospałej - wydaje się być skutecznym remedium na wiele uciążliwych, a nawet groźnych dla zdrowia i życia, schorzeń. Warto więc przyjmować suplementy z niej, jeśli oczywiście nie mamy żadnych przeciwwskazań, a tych jest bardzo niewiele.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium