Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Babka lancetowata - właściwości i zastosowanie 0
Babka lancetowata - właściwości i zastosowanie

Babka lancetowata - właściwości i zastosowanie

Babkę lancetowatą można ujrzeć w całej Polsce. To niezwykle cenna roślina, której dobroczynne właściwości lecznicze znane są już od czasów starożytnych. Najczęściej z liści babki lancetowatej produkuje się syrop, jednak roślina ta ma także szersze zastosowanie. Czym więc jest babka lancetowata, jakie są jej właściwości i w jakich schorzeniach pomoże? Gdzie zbierać liście babki lancetowatej, jak wykonać syrop, i czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania rośliny?

Czym jest babka lancetowata?

Babka lancetowata to bylina z rodziny babkowatych, która rośnie zwykle dziko - na łąkach, polach, i w przydomowych ogrodach. Jej minimalne potrzeby pielęgnacyjne sprawiły, że babka lancetowata rozprzestrzeniła się na niemalże całą Europę, Afrykę, Azję i Amerykę. Wiele osób postanawia posadzić babkę w celu udekorowania swojego ogrodu, jednak roślina posiada także wiele cennych dla zdrowia właściwości.

Babka lancetowata kwitnie od połowy wiosny aż do końca jesieni. Wyróżniają ją charakterystyczne, wąskie liście, a w czasie kwitnienia nie sposób nie zauważyć sięgających 40 cm wysokości białych kwiatów. Bylina istnieje od ponad 4000 lat i szacuje się, że już wtedy doceniono jej niezwykłe właściwości. Wówczas babka znalazła swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia - od medycyny, przez kosmetologię, po kucharstwo.

[product id="8779"]

Właściwości babki lancetowatej

Zawarte w babce lancetowatej składniki aktywne sprawiają, że roślina ta stała się coraz częściej uprawianą w przydomowych ogrodach. Liczne badania wykazują, że babka ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe, a także przeciwkrwotoczne. Poza łagodzeniem stanów zapalnych roślina ta uszczelnia naczynia krwionośne i wzmaga krzepliwość krwi, dzięki czemu stosuje się ją przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach. Ponadto babka jest rośliną moczopędną i oczyszczającą.

Babka lancetowata zawiera w swoim składzie liczne kwasy organiczne i nienasycone kwasy tłuszczowe, które spowalniają procesy starzenia i wykazują działanie przeciwutleniające. Ponadto w roślinie można znaleźć pektyny i polisacharydy, które w kontakcie z wodą wytwarzają śluz. To z kolei działa łagodząco i przeciwzapalnie, co wspomaga gojenie ran lub odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Co więcej, substancje te działają bakteriostatycznie, co sprawia, że nie dopuszczają do zaistnienia infekcji skórnych.

Ponadto babka zawiera w sobie mnóstwo antyoksydantów, które działają przeciwstarzeniowo i naprawiają uszkodzone komórki. Zawarte w roślinie tzw. garbniki działają ściągająco i obkurczają naczynia krwionośne, co z kolei zmniejsza obrzęk chorych tkanek. W babce znajdują się także liczne składniki mineralne - krzem i cynk, a także witaminy K i C.

babka lancetowata

Zastosowanie babki lancetowatej

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu babka lancetowata była nieodłącznym elementem każdego domu. Wówczas roślinę wykorzystywano w medycynie naturalnej jako okłady na rany i obrzęki, a także przy łagodzeniu dolegliwości żołądkowych. Składniki zawarte w babce wspomagają regenerację naskórka i tkanek oraz ułatwiają prace trawienne organizmu. W dzisiejszych czasach babka lancetowata wykorzystywana jest już nie tylko przy skaleczeniach i problemach żołądkowych, ale także w wielu innych sytuacjach.

Infekcje dróg oddechowych

Dzięki zawartym w roślinie substancjom śluzotwórczym babka lancetowata jest doskonałym lekarstwem w przypadku zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. Ponadto babka łagodzi stan zapalny oskrzeli i zmniejsza ich obrzęk, co ułatwia drożne oddychanie. Warto dodać, że syropy i napary z babki lancetowatej często polecane są w przypadku tzw. kaszlu palacza lub przewlekłej chrypki.

Problemy dermatologiczne i z kondycją cery

Wyciągi z babki lancetowatej często można ujrzeć w składach kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Jej działanie łagodzące i antyseptyczne wspomaga regenerację uszkodzonego naskórka, przy okazji go nawilżając. Babka lancetowata jest polecana w przypadku pokrzywki, wystąpienia infekcji skórnych, czy wysypek. Roślina wpłynie na zmniejszenie obrzęku i złagodzenie świądu.

Ponadto dla polepszenia kondycji cery można samodzielnie przygotować tonik z liści babki, który świetnie sprawdza się przy trądziku. Co więcej, warto wykonać maseczkę i napar z babki, co pomoże zwalczyć wypryski. Okłady z liści babki doskonale sprawdzą się w przypadku poparzenia słonecznego, zaś odwar z rośliny to popularny, naturalny lek w przypadku nadmiernego łupieżu.

Warto dodać, że napar z liści babki lancetowatej to zbawienne rozwiązanie w przypadku zapalenia spojówek. Wystarczy przecierać powieki wacikiem nasączonym naparem, a dolegliwości powinny szybko minąć. Co więcej, sparzone i zmiażdżone liście babki to także świetny okład na zmęczone i przesuszone oczy.

Problemy żołądkowe

Jak wcześniej wspomniano, babka lancetowata ma pozytywny wpływ na pracę organizmu. Pijąc herbatę z liści babki, można szybko pobudzić pracę jelit i pozbyć się zaparć. Ponadto śluz wydzielany przez roślinę chroni narządy wewnętrzne przed szkodliwym działaniem soków żołądkowych. Z kolei sok z babki lancetowatej jest polecany dla osób o obniżonej odporności i szybko „łapiących” przeziębienia. Wystarczy dodać łyżeczkę przetworu do herbaty, aby pobudzić wydzielanie przeciwciał.

Ugryzienia i skaleczenia

Kiedyś okład ze świeżych liści babki doskonale sprawdzał się w przypadku ugryzień przez skorpiony lub węże. Z czasem jednak naturalny opatrunek zaczęto stosować także w przypadku użądleń przez owady lub komary. Babka złagodzi obrzęk i uczucie swędzenia, szybciej usuwając z organizmu toksyny. Ponadto całe lub zmiażdżone liście babki można stosować na trudno gojące się rany i skaleczenia.

babka lancetowata

Gdzie zbierać babkę lancetowatą?

Liście babki lancetowatej najlepiej jest zbierać z dala od zatłoczonych miast i ulic. Warto wybrać łąki lub parki położone dalej od zamieszkałych okolic. Zbiorów najlepiej dokonywać od maja do września i warto wybierać silnie unerwione liście, które następnie należy ususzyć lub wykonać z nich przetwory. Mniejsze liście będą doskonałym dodatkiem do sałatek, jednak należy je spożywać niedługo po zbiorach, gdyż szybko czernieją i tracą swoje właściwości. Ususzone liście należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby roślina nie traciła swoich dobroczynnych cech.

Przepisy na wyroby z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej

Aby wykonać syrop, który najczęściej stosuje się w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, należy dokładnie umyć i zblendować kilka świeżych liści rośliny. Następnie liście należy zalać wodą w proporcji 1:1. Kolejno należy dodać po 250 gramów cukru i miodu, i całość umieścić na palniku. Syrop powinien się gotować aż do zgęstnienia. Ostudzony należy przechowywać w lodówce i zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

Napar z babki lancetowatej

Napar z liści babki można stosować w wielu sytuacjach, od okładów na zmęczone oczy, podrażnione ciało, skaleczenia, po płukanie gardła w przypadku infekcji. Aby przygotować napar, należy zalać świeże lub ususzone liście rośliny wodą i zagotować. Następnie należy odstawić garnek na 15 minut. Po tym czasie napar powinien być gotowy do użycia.

Okład z babki lancetowatej

Do okładów z babki należy wykorzystać świeże, umyte liście. W zależności od potrzeb można umieścić je tylko w miejscu rany lub obrzęku, lub na całym ciele. Miejsce, na którym umieszczony zostanie liść, warto owinąć bandażem na 8 godzin, aby zwiększyć działanie rośliny.

Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej

Babka lancetowata jest rośliną względnie bezpieczną, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Przede wszystkim nie zaleca się zażywania wyrobów z babki przez dzieci do 12 roku życia ze względu na ich delikatny układ trawienny. Ponadto babki nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Podsumowanie

Babka lancetowata to niezwykle cenna i łatwo dostępna roślina, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jej właściwości znane są od tysięcy lat, a w dzisiejszych czasach wyciągi z babki dodaje się do syropów na kaszel, kremów, czy kosmetyków do pielęgnacji cery. Przed stosowaniem babki warto jednak sprawdzić, czy organizm nie wykazuje reakcji alergicznej na roślinę.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium