Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
Ziemia okrzemkowa co to jest? 0
Ziemia okrzemkowa co to jest?

Ziemia okrzemkowa czym właściwie jest?

Jest również znana pod nazwą ziemia diatomitowa lub diatomit. Jest to występująca w sposób naturalny miękka osadowa skała. Powstaje najczęściej w zimnych jeziorach i morzach, ze skamieniałych pancerzyków okrzemek (jednokomórkowych glonów), których ściana komórkowa bogata jest w krzemionkę a ściślej ditlenek krzemu. Okrzemkowa ziemia zawiera właśnie skamieniałe szczątki tychże organizmów. Jej kolor może być biały lub żółtawy, łatwo się kruszy. Zastosowanie ziemi okrzemkowej jest bardzo szerokie. Jeśli chodzi o przemysł, ziemię okrzemkową wykorzystuje się jako środek absorbujący np. zapach lub wilgoć, jest odporna na działania ognia i wysokich temperatur, stosuje się ją również jako środek izolacyjny i bakteriobójczy.

Rodzaje ziemi okrzemkowej

Jeśli chodzi o przeznaczenie - istnieją dwa rodzaje ziemi okrzemkowej - spożywcza (przystosowana do kontaktu z żywnością), a także ta przemysłowa. Spożywcza składa się z 33% krzemu, 5% sodu, 19% wapnia, 3% magnezu, 2% żelaza. Może zawierać również nieznaczne ilości miedzi, cyrkonu, tytanu, manganu, boru. Mikropory znajdujące się w cząsteczkach ziemi okrzemkowej charakteryzują się ujemnym ładunkiem elektrycznym, a dzięki temu mogą przyciągać cząsteczki takie jak np. wodę, metale, zanieczyszczenia, lipidy. W walce z pasożytami czy insektami - nie jest konieczne zjadanie przez nich ziemi, ponieważ wyciąga ona lipidy z egzoszkieletu, co w konsekwencji prowadzi do  ich wysuszenia.

Skąd pochodzi?

Ziemię okrzemkową możemy znaleźć w wielu miejscach świata, a także jej niewielkie złoża mieszczą się w Polsce, najczęściej w okolicach Poznania, Birczy, Augustowa, a nawet Łodzi, są to jednak nieduże ilości. Przed zakupem takiej ziemi, należy zwrócić uwagę na jej pochodzenie, które powinno być umieszczone na informacjach od producenta. Ma to bowiem znaczenie, ponieważ miejsce wydobywania ziemi okrzemkowej ma wpływ na to jaką zawartość krzemionki prezentuje. W sklepie z ekologicznymi produktami przeważnie pochodzi ona z przebadanych i certyfikowanych źródeł, znajdujących się w Stanach Zjednoczonych.

W jakich produktach jest ziemia okrzemkowa?

Diatomit znajduje się w wielu produktach, które  na co dzień kupujemy, a także z których korzystamy. Należą do nich:

  • odświeżacze powietrza,
  • preparaty dla psów i kotów, przeciw pchłom,
  • środki stosowane do ochrony roślin,
  • preparaty do eliminacji insektów (pająków, pcheł, kleszczy, karaluchów),
  • produkty czyszczące, ścierne, farby,
  • środki działające przeciwpasożytniczo,
  • filtry wody,
  • produkty do pielęgnacji i czyszczenia skóry (np. peelingi),
  • pasty do zębów,
  • spożywcze produkty np. wino, piwo, klonowy syrop,
  • preparaty przeciwzbrylające

 


 

Kup w naszym sklepie

 


 

Jak ziemia okrzemkowa działa na nasze zdrowie?

Ziemia okrzemkowa działa na nasz  organizm jako naturalny, oczyszczający środek.

  • Jest w stanie pozbyć się wirusów i pasożytów, które mogą być odpowiedzialne za wywołanie stany chorobowe. Miliony pancerzyków okrzemek o naładowaniu ujemnym wyciągną bakterie, toksyny, metale ciężkie, wirusy, pleśń, grzyby. Dokonuje związania z wolnymi rodnikami, zmniejszając jednocześnie ich aktywność, a następnie bierze udział w procesie wydalania z naszego organizmu przez mocz, pot i kał. 
  • Wyeliminowanie wolnych rodników przyczynia się do zwolnienia procesu starzenia się organizmu, a także chroni przed zapadaniem na wiele dolegliwości i chorób.
  • Należy wspomnieć również o tym, że ziemia okrzemkowa nie zabija dobrych bakterii.
  • Oczyszcza okolicę przewodu pokarmowego, jelit - nie powodując uszkodzeń błony śluzowej.
  • Zwiększa aktywność wątroby i przyczynia się do procesu oczyszczania krwi.

Korzyści, jakie płyną z przyjmowania ziemi okrzemkowej to nie tylko wewnętrzne oczyszczenie organizmu, ale również pomoc przy wchłanianiu innych substancji odżywcze, ponieważ uważa się, że kiedy cierpimy na niedobór krzemu, nawet około 70 innych pierwiastków może być w tym czasie nieprzyswajalnych dla organizmu, dlatego też przyjmując ziemię okrzemkową, poprawiamy stopień wchłanialności innych pierwiastków, co z pewnością może przełożyć się na następujące czynniki. Przyjmowanie ziemi okrzemkowej w diecie:

  • poprawia kondycję naszych włosów i paznokci a także stanu skóry,
  • wspomaga poprawną kondycję serca,
  • korzystnie oddziałuje na poziom cholesterolu,
  • uczestniczy w procesie budowy i regeneracji mięśni, kości,
  • wzmacnia naczynia krwionośne,
  • pobudza ruchy perystaltyczne jelit (poprawia rytm wypróżnień),
  • przyspiesza metabolizm,
  • obniża częstość zakażeń występujących w górnych drogach oddechowych,
  • chroni zęby, zapobiega próchnicy.

Jakie stosować kuracje z ziemią okrzemkową?

Ziemia okrzemkowa spożywcza jest najłatwiej dostępna w internetowym sklepie ze zdrową żywnością. Pochodzi z certyfikowanego źródła. Jest dostępna w opakowaniach o różnej pojemności.

Przyjmowanie ziemi okrzemkowej jako suplementu dietu jest kwestią indywidualną, zależną od stanu zdrowia i preferencji, ale najczęściej rekomenduje się, aby ta kuracja zaczynał się od pół łyżeczki dziennie, następnie rozpuszcza się ją w płynie, jaki zaleca do tej czynności producent (najczęściej jest to woda lub koktajl, należy sprawdzić dokładnie), a następnie wypija się szklankę przygotowanego napoju, zanim diatomit zacznie proces absorpcji wody. Najlepiej zrobić to przed posiłkiem lub około 2 godziny po posiłku. W ciągu całej kuracji można zdecydować o zwiększeniu dawki diatomitu, ale raczej nie powinno się przekraczać granicy, jaką stanowią 3 łyżeczki dziennie,  dla niektórych osób już 2 są wystarczające, ale wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie podzielenie tej porcji na dwie i przyjmowanie np. rano 1,5 łyżeczki, a następnie wieczorem kolejne 1, 5.

Popularny jest również system 90-dniowej  suplementacji, kiedy to przez pierwsze 10 dni przyjmuje się ziemię okrzemkową, kolejne 10 dni stanowi przerwa. Znana jest również kuracja stosowania diatomitu przez kilka tygodni, a następnie kilka tygodni przerwy. Spożywanie roztworu z ziemi okrzemkowej z pewnością nie stanowi przyjemności z uwagi na jego teksturę i piaszczystą konsystencję, dlatego też można mieszać ją ze sporą ilością zalecanego płynu. W czasie kuracji niezwykle ważne jest, aby codziennie wypijać dużą ilość płynów, ponieważ diatomit ma właściwość, którą jest wiązanie wody, nie powinno to być mniej niż 2 litry płynów dziennie. W czasie trwania kuracji należy obserwować zachowanie swojego organizmu i reakcję na stosowanie diatomitu.

Czy diatomit jest bezpieczny?

Przyjmowanie ziemi okrzemkowej może na początku powodować bóle głowy i osłabienie, jakie towarzyszą przeziębieniu lub grypie, wywołane jest to stanem przejściowym, kiedy to organizm wchodzi w fazę oczyszczania z toksyn, grzybów, bakterii i pasożytów, jakie znajdowały się w środku. Krzem, stanowiący największy składnik ziemi okrzemkowej jest również elementem składowym skał i gleb, nie wpływa w żaden negatywny sposób na stan środowiska, gleby czy powietrza, nie stanowi również  szkodliwego zagrożenia dla ptaków, ryb czy zwierząt.

Ziemia okrzemkowa ma sporo właściwości zarówno jeśli chodzi o jej spożywanie, jak i wykorzystywanie w przemyśle lub gospodarstwie. Jeśli jesteś ciekaw jej właściwości, na początku warto kupić mniejsze opakowanie diatomitu i przekonać się na własnych obserwacjach co tak naprawdę ziemia okrzemkowa może nam zaoferować.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium