Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Cukier różany - czym jest? Właściwości i zastosowanie 0
Cukier różany - czym jest? Właściwości i zastosowanie

Cukier różany - czym jest? Właściwości i zastosowanie

Róże to jedne z najpiękniejszych, a zarazem najpopularniejszych kwiatów. Nie tylko zachwycają wyglądem, ale również mają wszechstronne zastosowanie. Płatki róż z powodzeniem możemy wykorzystać w kuchni. Ostatnimi czasy ogromnym zainteresowaniem cieszy się cukier różany. Białe kryształki aromatyzowane naturalnymi składnikami doskonale nadają się do ciast, wypieków i domowych deserów. Cukier różany możemy przygotować samodzielnie - łącząc dwa składniki, bądź zakupić w sklepie ze zdrową żywnością. Czym jest cukier różany? Jakie są właściwości i zastosowanie cukru różanego? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Czym jest cukier różany?

Cukier różany to produkt, który powstaje w wyniku połączenia dwóch składników - kryształków sacharozy pochodzących z trzciny cukrowej lub buraków z płatkami róży pomarszczonej (Rosa rugosa). W wyniku ucierania otrzymywany jest proszek o różowym zabarwieniu, intensywnym zapachu i bardzo słodkim smaku. Z tego względu świetnie nadaje się do urozmaicenia smaku domowych wypieków, mas tortowych, a także lemoniad, czy drinków.

Jak zostało wspomniane, do produkcji cukru różanego używa się płatków róży pomarszczonej, zwanej również japońską lub fałdolistną. Odmiana ta charakteryzuje się intensywnym zapachem oraz rodzi smaczne owoce, które podobnie jak płatki, są wykorzystywane do przygotowywania pysznych dżemów i konfitur. Proporcje składników użytych do wykonania cukru różanego mogą się różnić w zależności od producenta. Niemniej jednak najczęściej zawartość cukru w produkcie to 85-90%, zaś pozostałe 10-15% stanowią płatki róży. Ważne, by wybierać kwiaty pochodzące z ekologicznych upraw. Płatki róż powinny być wolne od zanieczyszczeń i metali ciężkich.

[product id="6913, 5258, 5534"]

Właściwości cukru różanego

Zarówno płatki, jak i owoce róży pomarszczonej są bogactwem witaminy C, która jak wiadomo jest silnym przeciwutleniaczem. Chroni nasz organizm przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników oraz stymuluje syntezę kolagenu, przyspieszając gojenie ran. Ponadto róża fałdolistna dostarcza wielu innych witamin, takich jak, chociażby witamina A, B1, B2, E i K. Jak dowodzą badania, płatki róży pomarszczonej obfitują w antyoksydanty, do których zaliczamy między innymi: antocyjaniny, flawonole, procyjanidyny, kwasy fenolowe i wiele innych. Są one niezbędne do zachowania dobrego zdrowia - wzmacniają naczynia krwionośne, zmniejszają obrzęki oraz skutecznie eliminują mikroorganizmy chorobotwórcze z organizmu.

Cukier w sam sobie nie posiada żadnych specjalnych wartości odżywczych. Pozytywnym dodatkiem są płatki róży, niemniej jednak należy zachować umiar w stosowaniu tego produktu. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu II, otyłości, a także próchnicy zębów. Warto wiedzieć, że oficjalny limit konsumpcji krystalicznego proszku to 9 łyżeczek dziennie dla mężczyzn i 6 łyżeczek dla kobiet. Jeśli ktoś czuje potrzebę zjedzenia określonej ilości cukru, najlepiej by był to właśnie cukier różany. Dlaczego? Ponieważ posiada naturalny skład, jest pozbawiony aromatów i sztucznych barwników, a dodatkowo nadaje przyjemnego aromatu.

cukier różany

Zastosowanie cukru różanego

Cukier różany główne zastosowanie znajduje w branży gastronomicznej. Tak, jak zostało wspomniane na wstępie, szczególnie polecany jest jako dodatek do domowych wypieków i deserów. Niepowtarzalny aromat cukru różanego z pewnością wzbogaci smak klasycznej słodyczy. Różany cukier dobrze sprawdzi się w przypadku neutralnych wypieków, typu np. babka, ciasto drożdżowe, czy beza. Oprócz wyśmienitego smaku nada wypiekom również charakterystycznej, różowej barwy. Ze względu na to, że utarte płatki róży mają właściwości barwiące, idealnie pasują do wszelkiego rodzaju jogurtów, czy serków śmietankowych. Cukier różany równie dobrze może zostać wykorzystany jako posypka do ciast, ciasteczek, puddingu, czy budyniu. Oczywiście, nadaje się do słodzenia herbaty, kawy, lemoniady oraz koktajli. Intensywny aromat cukru różanego pozwala słodzić w nieco mniejszych ilościach, co jest korzystne dla zdrowia.

Jak się okazuje, cukier różany znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce. Produkt ten doskonale sprawdzi się jako domowy peeling do ust, twarzy lub całego ciała. Wystarczy jedynie zmieszać porcję cukru z wybranym olejem, np. kokosowym. Intensywnie wcierany peeling umożliwia pozbycie się martwego naskórka. Dzięki temu możemy cieszyć się obłędnie gładką skórą. Z uwagi na fakt, że płatki róży zawierają mnóstwo antyoksydantów, są również zastrzykiem młodości dla naszej cery.

Jak przygotować cukier różany?

Jak zrobić cukier różany? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Tymczasem jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wszystko, czego potrzebujemy to dwa składniki - 250 gram cukru kryształu i około dwie garści płatków dzikiej róży.

W pierwszej kolejności przebieramy płatki róży. Usuwamy zielone listki i wszystkie zanieczyszczenia. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można je delikatnie opłukać wodą i osuszyć. Następnie należy umieścić je wraz z cukrem w moździerzu i ucierać do momentu aż płatki będą całkowicie roztarte. Jeśli nie posiadamy moździerza, możemy zrobić to za pomocą malaksera lub blendera. Gotowy produkt wystarczy wysypać na tacę i odstawić do wyschnięcia. Przechowywać w szczelnie zamykanym słoiku, w chłodnym miejscu.

Podsumowanie

Cukier różany to sezonowy przysmak, który bez cienia wątpliwości warto mieć w swojej kuchni. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje z płatków róży w połączeniu z białymi kryształkami sacharozy. Jest niezwykle prosty w przygotowaniu, ponieważ powstaje tylko z tych dwóch składników. Ponadto płatki dzikiej róży zawierają wiele cennych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim są źródłem witaminy A, C, E i K. Zawierają również szereg antyoksydantów. Różany cukier doskonale sprawdzi się jako dodatek do słodkich ciast i deserów. Nie tylko nada im wyśmienitego smaku, ale i nietypowej barwy. Poza tym możemy stosować go do jogurtów, puddingów, budyniów, czy po prostu do osłodzenia kawy, czy herbaty. Ten naturalny produkt znajduje zastosowanie w kosmetyce - jako peeling do twarzy, ust i całego ciała.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium