Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Dieta kopenhaska 0
kobieta mierząca obwody

Dieta kopenhaska

Pozwala zrzucić sporo kilogramów w zaledwie 13 dni, ale jednocześnie jest jednym z najbardziej restrykcyjnych sposobów odżywiania. Nazywana jest dietą cud, szwedzką lub trzynastodniową. Czym dokładnie jest dieta kopenhaska? Dla kogo jest przeznaczona? Jakie są przeciwwskazania przed jej zastosowaniem? Sprawdź koniecznie!

Na czym polega dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska obejmuje bardzo restrykcyjny jadłospis, a złamanie, chociażby jednej zasady wiąże się z przerwaniem całej diety. Celem takiego odżywiania jest szybkie zmniejszenie wagi w krótkim czasie (trzynaście dni). Efekty diety kopenhaskiej można zauważyć bardzo szybko, jednak z uwagi na jej restrykcyjność łatwo jest po jej zakończeniu powrócić do poprzedniej wagi (efekt jojo). Co więcej, duży spadek masy ciała w tak krótkim czasie nie wiąże się z redukcją tkanki tłuszczowej, a z pozbyciem się z organizmu wody i glikogenu.

Według założeń dieta kopenhaska powinna być stosowana przez dwa tygodnie (ale nie dłużej, ponieważ może to doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych). Przewiduje ona spożywanie trzech niewielkich posiłków w ciągu dnia, które liczą łącznie od 600 do 800 kcal.

warzywa

W przypadku diety kopenhaskiej jadłospis ułożony został w taki sposób, by przede wszystkim ograniczyć węglowodany. Eliminujemy więc z diety nie tylko pieczywo, ale i makarony, kasze czy ryż. Podstawowym źródłem kalorii jest białko.

Zasady stosowania diety kopenhaskiej

Do zasad diety kopenhaskiej należy m.in.:

  • pilnowanie ścisłych pór spożywania posiłków,
  • pilnowanie czasu trwania diety,
  • spożywanie posiłków zgodnie z harmonogramem (nie stosuj zamienników i nie zamieniaj dni z jadłospisu),
  • niepodjadanie między posiłkami,
  • rezygnacja z zakazanych w czasie diety produktów,
  • rezygnacja z aktywności fizycznej i ćwiczeń na czas diety.

Zalety i wady diety kopenhaskiej

Wadą takiego żywienia jest zbyt niska kaloryczność całego jadłospisu w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Stosowanie diety dostarczającej małe ilości energii przez dłuższy czas może wiązać się z komplikacjami zdrowotnymi, a zaburzenia proporcji pomiędzy podstawowymi składnikami odżywczymi mogą źle wpłynąć na ogólne samopoczucie i rozchwiać naszą przemianę materii.

Dieta kopenhaska zawiera mało błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Jej stosowanie może więc powodować skutki uboczne np. w postaci zaparć. Nie pomaga nam ona również w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Większość restrykcyjnych diet odchudzających pozwala tylko na chwilowe efekty i często skutkuje powstaniem efektu jojo.

Zaletą diety kopenhaskiej jest niewątpliwie szybka utrata masy ciała (najczęściej jednak odbywa się to poprzez utratę wody i glikogenu). Aby móc ją stosować należy być osobą zdrową. Jednak przed rozpoczęciem tak restrykcyjnej diety należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Jadłospis - dieta kopenhaska

Dietę kopenhaską cechuje ściśle określony jadłospis. Rozpisana jest ona w taki sposób, że pierwszy tydzień jej stosowania wygląda dokładnie tak samo, jak drugi. Śniadanie należy zjeść pomiędzy godziną 8, a 9, obiad między 12 a 14, a kolacja powinna być spożyta do godziny 18. Niezwykle ważne podczas stosowania diety jest także odpowiednie nawadnianie organizmu i suplementacja.

posiłek

Jadłospis diety kopenhaskiej na pierwszy i ósmy dzień wygląda następująco:

  • Śniadanie - kubek kawy z kostką cukru.
  • Obiad - 2 jajka na twardo oraz brokuł z pomidorem (w zamian może być również szklanka gotowanego szpinaku).
  • Kolacja - przygotuj befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy i z sokiem z cytryny.

Dokładny jadłospis na drugi i dziewiąty dzień na diecie kopenhaskiej zawiera:

  • Śniadanie - kubek czarnej kawy z kostką cukru.
  • Obiad - świeży owoc, befsztyk wołowy, sałata z oliwą oraz z sokiem z cytryny.
  • Kolacja - 100 g szynki, niecała szklanka jogurtu naturalnego (ok. 2/3).

W jadłospisie diety kopenhaskiej na dzień trzeci i dziesiąty znajdziemy z kolei:

  • Śniadanie - kawa z kostką cukru, grzanka z chleba razowego.
  • Obiad - owoc, pomidor i brokuł.
  • Kolacja - 2 jajka na twardo, 100 g szynki, sałata z łyżką oliwy i z cytryną.

Jadłospis na dzień czwarty i jedenasty:

  • Śniadanie - kawa z cukrem (1 łyżeczka cukru).
  • Obiad - serek wiejski, duża starta marchewka, jajo na twardo.
  • Kolacja - kompot bez cukru wraz z owocami i 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.

[product id="2818, 3382, 7481"]

Dzień piąty i dwunasty:

  • Śniadanie - marchew starta wraz z sokiem z cytryny.
  • Obiad - 300 g gotowanego dorsza lub pstrąga.
  • Kolacja - befsztyk z polędwicy wołowej, sałata, sok z cytryny i gotowany szpinak lub brokuł.

Dzień szósty i trzynasty:

  • Śniadanie - grzanka, kawa z cukrem.
  • Obiad - duszona pierś z kurczaka, sałata z oliwą oraz z cytryną.
  • Kolacja - jajo na twardo (2 sztuki), marchew.

Dieta kopenhaska - jadłospis dzień siódmy:

  • Śniadanie - gorzka herbata.
  • Obiad - 150 g gotowanego kurczaka, owoc.
  • Kolacja - w tym dniu nie jemy kolacji.

Jak widzimy po obowiązującym jadłospisie, nie jest to niestety zbyt dobrze zbilansowana dieta. Należy również pamiętać, że po zakończeniu diety kopenhaskiej w trzynastym dniu powinniśmy stopniowo wprowadzać dietę o wyższej ilości kalorii, zaczynając od 1000 kcal.

Kto może stosować tę dietę?

Dieta kopenhaska może być stosowana tylko przez osoby w pełni zdrowe. Obowiązujący harmonogram żywienia został przygotowany tak, aby była możliwość szybkiego zrzucenia kilku lub nawet kilkunastu kilogramów w dwa tygodnie.

Jednak jak każda inna dieta odchudzająca, powinna zostać ona wcześniej skonsultowana z lekarzem. Należy wraz ze specjalistą omówić wszystkie wady i zalety zastosowania tego rozwiązania.

Przeciwwskazania - dieta kopenhaska

Takiego rodzaju diety powinny unikać szczególnie osoby cierpiące na choroby nerek, choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a także diabetycy, osoby cierpiące na osteoporozę i mające problem z zaparciami. Nie należy jej również stosować wówczas, gdy wykonujemy pracę fizyczną, mamy problemy żołądkowe lub cierpimy na insulinooporność, choroby tarczycy i wiele innych.

ból głowy

Duże przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami powodują nie tylko gwałtowne spadki cukru w naszym organizmie, ale także:

  • złe samopoczucie,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wypadanie włosów,
  • zakwaszenie organizmu
  • i wiele innych.

Dodatkowo dieta ta może obciążyć nasze serce i nerki poprzez zwiększenie ilości kreatyniny i mocznika obecnego w organizmie. Dostarcza też zbyt dużej ilości wapnia, sprzyja powstawaniu zaparć i może podnieść poziom cholesterolu. Jest też uboga w wiele składników odżywczych potrzebnych nam do prawidłowego, codziennego funkcjonowania.

Podsumowanie

Dieta kopenhaska to rygorystyczna, odchudzająca dieta trzynastodniowa, którą cechuje konkretny jadłospis nieprzewidujący zamienników (dodawanie potraw do diety również jest zakazane).

Opiera się ona na spożywaniu trzech posiłków dziennie, jest uboga w składniki odżywcze i nie jest polecana szczególnie osobom pracujących fizycznie lub uprawiających sport oraz cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia. Zakłada odrzucenie m.in. produktów zbożowych i składa się z minimalnej porcji owoców. Co więcej, opinie na temat diety kopenhaskiej bywają zazwyczaj negatywne.

Pamiętajmy również, że efekty diety cud przeważnie nie są trwałe, a utrata wagi wiąże się głównie z utratą wody i tkanki mięśniowej. Rygorystyczne diety odchudzające często prowadzą też do powstania efektu jo-jo. Taki sposób odżywiania nie powinien być stosowany zbyt długo, ponieważ może wiązać się z wieloma komplikacjami zdrowotnymi.

Zawsze przed wprowadzeniem w życie tak rygorystycznych diet, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium