Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Jak upiec domowy chleb? 0
Jak upiec domowy chleb?

Domowy chleb

Chleb upieczony własnoręcznie nie ma sobie równych - jest niezwykle aromatyczny, ma chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze, długo też pozostaje smaczny i świeży. Ma jeszcze jedną zaletę, o której nie można nie wspomnieć - tylko od Ciebie zależy jego skład. To oznacza, że możesz użyć takich tylko składników, jakie są dla Ciebie najlepsze, zdrowych i pełnych substancji odżywczych. Chleb bez polepszaczy, konserwantów czy substancji spulchniających możesz jeść każdego dnia, ciesząc się jego smakiem i równocześnie dbając o swoje zdrowie i piękną sylwetkę. Oto prosty przepis na chleb drożdżowy tradycyjny oraz bezglutenowy, który będzie smakował każdemu.

domowy chleb

Przepis na chleb domowy na drożdżach

Chleb drożdżowy lubią chyba wszyscy - jest puszysty, miękki i delikatny, a w dodatku cudownie pachnie już w trakcie wyrabiania ciasta. Niektórzy jednak obawiają się go przygotowywać - zupełnie niepotrzebnie! Wystarczy tylko wybrać dobrej jakości składniki, połączyć je w odpowiedniej kolejności i oczywiście - starannie wyrobić ciasto. To cały sekret pysznego chleba drożdżowego. A oto przepis na duży bochenek.

Składniki na chleb drożdżowy

Przygotuj:

 [product id="9916, 12671, 7859"]

W szklanej lub plastikowej misce przygotuj zaczyn - wlej nieco ciepłej wody, dodaj cukier, pokruszone drożdże oraz łyżkę mąki. Pamiętaj, że woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Delikatnie wymieszaj, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 15 minut. W drugiej misce przygotuj przesianą mąkę, dodaj do niej sól oraz dodatki i dokładnie wymieszaj.

Kiedy zaczyn zwiększy swoją objętość i wytworzy bąbelki, dodawaj do niego mąkę, resztę wody oraz oliwę z oliwek. Wymieszaj dokładnie i odstaw do wyrośnięcia na około godzinę. Jeśli chcesz, aby rano Twoją rodzinę obudził zapach świeżo pieczonego chleba, możesz ciasto przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na całą noc.

Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę lub blat posypany mąką. Rozpoczynamy wyrabianie - co jest istotne, aby chlebek wyrósł puszysty? Przede wszystkim technika wyrabiania - ciasto należy rozciągać i składać, miesić, a nawet rzucać nim o blat. Jeśli chodzi o zapobieganie przyklejaniu się ciasta do rąk i stolnicy, są dwie szkoły - jedna poleca podsypywać je mąką, druga natomiast nacierać dłonie oliwą z oliwek. Który sposób jest lepszy? Trudno powiedzieć, warto wypróbować obydwa i wyrobić sobie własną opinię.

Kiedy skończymy wyrabianie, umieszczamy ciasto w naczyniu żaroodpornym i odstawiamy na kolejne pół godziny w ciepłe miejsce. Włączamy również piekarnik na 200 stopni Celsjusza. Po upływie wskazanego czasu nacinamy powierzchnię chlebka ostrym nożem i obsypujemy go odrobiną mąki. Przykryte pokrywką naczynie wkładamy do piekarnika na 30 minut, a następnie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 20 minut. Upieczony chleb od razu wyciągnij z naczynia i ostudź na kratce, aby się nie zaparzył. Gotowe!


KUP W NASZYM SKLEPIE

 

    


 

 

Przepis na domowy chleb bezglutenowy

Niektórym z nas gluten zawarty w mąkach wyraźnie szkodzi, ale to nie znaczy, że musimy sobie odmawiać jedzenia chleba. Wystarczy po prostu nauczyć się wypiekać pieczywo bezglutenowe - jest równie smaczne, a znacznie zdrowsze. Czego potrzebujemy? Przede wszystkim zamiast mąki pszennej używamy mąk bezglutenowych - ryżowej, jaglanej, kukurydzianej, amarantusowej, z komosy. Oto składniki, których potrzebujesz i prosty przepis na domowy chleb bezglutenowy:

  • - 350 g mąki ryżowej,
  • - 3 łyżki oliwy z oliwek,
  • - ok. 280 ml ciepłej wody,
  • - 20 g świeżych drożdży,
  • - 1,5 łyżki cukru,
  • - 1 łyżeczka soli,
  • - zmielone nasiona chia, siemię lniane i pestki słonecznika - po 1 łyżce.

chleb domowy

Przygotuj zaczyn jak wyżej. Kiedy podwoi swoją objętość, dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj - nie wyrabiaj. Skrop blaszkę lub naczynie żaroodporne oliwą z oliwek i przelej mieszankę, odłóż na 30 minut w ciepłe miejsce. Wstaw na 30 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza. Na dnie piekarnika połóż blaszkę z wodą, aby chleb nie wyszedł suchy.

Przechowywanie chleba

Upiec pyszny bochenek świeżego chleba to dopiero połowa sukcesu. Okazuje się, że problemem bywa dla nas jego prawidłowe przechowywanie - jeśli robimy to źle, pieczywo na drugi dzień zmienia smak, wysycha lub wilgotnieje, przestaje być smaczne. Na co więc należy zwrócić uwagę? Z pewnością nie przechowujemy chleba w woreczkach foliowych i nie zawijamy w folię spożywczą czy aluminiową - tak potraktowany bochenek szybko i niechybnie spleśnieje.

Dobrym pomysłem jest natomiast zakup odpowiednio dużego lnianego woreczka - pozwala on wypiekom "oddychać", niweluje więc ryzyko pleśnienia. Aby z kolei uniknąć wyschnięcia chleba, warto go umieścić, zawiniętego w woreczek - lniany oczywiście - w chlebaku. Dobrą alternatywą dla woreczka będzie czysta, bawełniana lub lniana ściereczka, którą z pewnością posiada każda gospodyni domowa. Tak przechowywany chlebek będzie pyszny i chrupiący przez kilka dni. A jeśli jednak trochę wyschnie, skrop go delikatnie wodą i włóż do rozgrzanego piekarnika na kilka minut - stanie się znów świeży.

Przepisów na domowe pieczywo są tysiące, a w miarę zdobywania doświadczenia każda pani domu wprowadza pewne modyfikacje do swoich ulubionych receptur. Możesz śmiało eksperymentować!

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium