Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Kasza bulgur 0
Kasza bulgur

Kasza bulgur

Kasza bulgur dynamicznie wkradła się do wielu popularnych dań i przepisów. Już od ponad 4 tys. lat stanowi jeden z niezbędnych elementów diety mieszkańców Bliskiego Wschodu, podobnie jak ryż. Skąd taka popularność? W kaszy kryje się wiele substancji odżywczych i właściwości zdrowotnych, które czynią ją wyjątkową na tle innych kasz pszenicznych np. kaszy manny lub kuskus. Co tak naprawdę kryje się w kaszy bulgur? Jakie ma właściwości?

W jaki sposób powstaje kasza bulgur?

Kaszę bulgur otrzymujemy z ziaren pszenicy durum, która postrzegana jest jako jedna z najzdrowszych odmian. Ziarna pszenicy najpierw są gotowane, następnie suszone a na końcu rozgniatane. Produkty, które przygotowywane są z kaszy bulgur, postrzegane są jako bardziej wartościowe niż te na bazie pszenicy zwykłej. Na rynku, możemy znaleźć ją w trzech odmianach: gruboziarnistą, średnioziarnistą i drobnoziarnistą (często pojawia się w zupach, sałatkach, farszach). W zależności od zastosowania w kuchni dobieramy odpowiedni rodzaj kaszy, który będzie właściwy dla dania, jakie zamierzamy przygotować. Ryż, bądź inne rodzaje kasz, mogą być zastąpione w diecie, przez kaszę bulgur. Gruboziarnista kasza nie powinna być stosowana zbyt często przez osoby zmagające się z refluksem przełykowo - żołądkowym, wrzodami dwunastnicy i żołądka, a także nieżytem żołądka.

ziarna kaszy bulgur

Jakie właściwości ma kasza bulgur?

Kasza bulgur jest wyjątkowym produktem, charakteryzującym się wieloma właściwościami dla naszego organizmu związkami. Ten rodzaj pszenicznej kaszy powstaje z nie oczyszczonych ziaren. Co kryje się w składzie tego produktu?

  • 100 g ugotowanej kaszy bulgur to aż 5 g błonnika,
  • źródło składników mineralnych (żelazo, magnez, fosfor, potas, wapń, chrom, sód),
  • witamin z grupy B (B5, B3, B2, B1)
  • antyoksydanty ( w postaci kwasu galusowego posiadającego własności ściągające i antyseptyczne),
  • niski indeks glikemiczny o wartości 46 IG, dlatego nawet diabetycy mogą ją wykorzystywać do przygotowania dań. (nie jest przyczyną nagłych skoków poziomu cukru we krwi).

Łagodzenie stresu

W 100 g kaszy bulgur możemy znaleźć aż 32 g magnezu, a także bogactwo witamin pochodzących z grupy B. Dzięki temu poprawiają pracę układu nerwowego i wspomagają naszą równowagę psychiczną. Niedobór witamin z tej grupy może powodować stany lękowe i podatność na depresję. Magnez przyczynia się do poprawy nastroju i podniesienia poziomu serotoniny. Witamina B1 wpływa zbawiennie na usprawnienie pamięci, B6 pomaga w wytworzeniu dopaminy i serotoniny.

kasza bulgur

Moc kwasu foliowego

Kasza bulgur zawiera witaminę B9, czyli kwas foliowy w ilości 0,018 mg/ 100 g. Jest on niezbędny w przypadku kobiet w ciąży, szczególnie jeśli chodzi o pierwszy trymestr, zapobiega występowaniu poważnych wad wrodzonych płodu (np. rozszczepu kręgosłupa, bezmózgowia. Okres karmienia piersią jest równie ważny, co okres ciąży, dlatego nie warto rezygnować z witaminy B9 i sięgać po kaszę bulgur np. zastępując ryż bądź inny rodzaj kaszy, uzupełniając przy tym braki kwasu foliowego.

Wsparcie dla układu sercowo naczyniowego

W kaszy bulgur znajdują się minerały, koordynujące pracę sercowo- naczyniowego układu. Są to: sód, wapń, magnez i potas. Wapń wspomaga prawidłowe pompowanie krwi do komórek (potrzebny podczas skurczów serca). Zadaniem potasu jest obniżenie ciśnienia krwi i podobnie jak w przypadku wapnia, usprawnienie skurczów serca, w celu korzystniejszego dotlenienia organizmu. Magnez wspomaga przyswajanie potasu i reguluje optymalny poziom wapnia, rozszerza również tętnice, jednocześnie obniżając ryzyko zawału. Potas i sód wspomagają regulację napięcia mięśniowego. 

W kaszy bulgur znajdują się także: kwas foliowy i żelazo, które chronią przed niedokrwistością.  Kasza bulgur obfituje w zawartość błonnika pokarmowego, obniżając poziom cholesterolu. Przyczynia się również do zmniejszenia ryzyka miażdżycy prowadzącej w efekcie do zakrzepicy, zatoru płuc, udaru mózgu.


 

Kup w naszym sklepie

     


 

Bogactwo błonnika

Kasza bulgur jest źródłem błonnika pokarmowego, który niezbędny jest w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Błonnik zapobiega zaparciom, przyczynia się do poprawnego funkcjonowania perystaltyki jelit i wspomaga proces trawienia. W 100g kaszy znajduje się około 342 kcal. Wysoka ilość błonnika sprawia, że kasza bulgur może stanowić element diety osób, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Dzięki błonnikowi odczuwamy na dłużej uczucie sytości i nie sięgamy po słodycze lub niezdrowe przekąski między poszczególnymi posiłkami.

Jak przygotować kaszę bulgur? Gdzie kupić?

Kasza bulgur może być częścią wielu dań obiadowych, sałatek, farszu do tortilli, mięs, a nawet pierogów. Przygotowanie kaszy jest bardzo łatwe. Kaszę należy ugotować w proporcjach: 1 szklanka kaszy na 2, 5 szklanki wody, aż do momentu, gdy będzie miękka. Kasze gruboziarniste powinny być gotowane około 7-10 minut,  a drobnoziarniste około 12-15 min. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji smakowych i rodzaju kaszy.

Najwyższej jakości kasza bulgur znajduje się w ofercie sklepów ekologicznych, bądź w markecie na dziale eko produktów. Wybierając jednak kaszę bulgur warto zwrócić uwagę na to, co zawiera w swoim składzie. 

Podsumowanie

Kasza bulgur to bogactwo składników odżywczych i właściwości zdrowotnych. Wybierając kaszę z pszenicy durum, warto sięgać po produkt najwyższej jakości, tylko wtedy mamy gwarancję bogatego smaku i najwyższej jakości, co przekłada się na powodzenia naszych kulinarnych poczynań. Kasza bulgur może być spożywana zarówno na śniadanie (np. z mlekiem i owocami), obiad (dodatek do mięsa lub farszu) czy kolację (sałatka). Wszystko zależy od sposobu, w jaki ją przyrządzimy.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium