Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Młody jęczmień - co to, na co pomaga, jak stosować? 0
Młody jęczmień - co to, na co pomaga, jak stosować?

Młody jęczmień - co to, na co pomaga, jak stosować? 

Jęczmień, zaraz obok pszenicy, to jedno z najstarszych zbóż świata. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, a obecnie możemy je spotkać niemal w każdym zakątku świata. Charakterystyczną postacią tejże rośliny jest młody jęczmień, nazywany również zielonym. W jego składzie znajdziemy moc cennych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. 

Ogromną popularnością cieszą się soki, herbaty, susze, jak również tabletki na bazie młodego jęczmienia. Warto dodać, iż produkt ten, z uwagi na liczne właściwości zdrowotne zaliczany jest do grupy superfoods, czyli żywności o korzystnym działaniu dla naszego zdrowia. Czym dokładnie jest młody jęczmień? Na co pomaga? Jak prawidłowo go stosować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku. 

Co to jest młody jęczmień?

Młody jęczmień to nic innego, jak niedojrzałe pędy jęczmienia tradycyjnego. Sadzonki zbierane są po upływie 200 godzin od wykiełkowania, zanim jeszcze przekształcą się w dojrzałe zboże. To właśnie w nich znajdziemy prawdziwe bogactwo witamin i składników mineralnych, które bez wątpienia przyczyniają się do poprawy zdrowia, jak i ogólnej kondycji organizmu.

Zebrane ziarna jęczmienia zielonego podlegają wysuszeniu lub zmieleniu. Stąd też w takiej formie najczęściej możemy zakupić ten drogocenny specyfik. Warto wybierać dobrej jakości, niemodyfikowane genetycznie produkty. Młody jęczmień powinien być suszony w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Ważne, aby był również pozbawiony wszelkich dodatków, ponieważ tylko wtedy ma on najlepsze działanie. Zmielone pędy młodego jęczmienia z powodzeniem możemy dodać do rozmaitych koktajli lub przyrządzić z nich pyszny napar. Oprócz tego w sprzedaży są również tabletki i kapsułki z młodego jęczmienia.

Właściwości młodego jęczmienia

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że młody jęczmień to prawdziwa bomba witaminowa. W jego składzie znajdziemy moc witamin z grupy B w tym kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz biotynę, a także witaminę A, C, E i K. Oprócz tego zielony jęczmień obfituje w beta-karoten, żelazo, wapń, magnez, chrom, potas, fosfor, krzem i wiele innych niezwykle wartościowych związków. Substancje te są w pełni naturalne, co sprawia, że szybko wchłaniają się przez organizm. Można więc śmiało stwierdzić, iż zielony jęczmień dostarcza nam wszystkich składników, które są niezbędne do zachowania zdrowia.

Należy dodać, że młody jęczmień ma silne właściwości przeciwutleniające. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników. Opóźnia procesy starzenia skóry oraz chroni nasze DNA przed uszkodzeniem. Zboże to wspomaga pracę narządów wewnętrznych oraz oczyszcza organizm z toksyn. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe. Bezwzględnie warto włączyć młody jęczmień do swojej codziennej diety, o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania, o których wspomnimy w dalszej części poradnika.

pole jęczmienia

Zastosowanie zielonego jęczmienia

Młody, zielony jęczmień ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jest nieocenionym wsparciem dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Obecny w składzie młodego jęczmienia błonnik pęcznieje w żołądku, co powoduje uczucie sytości i zapobiega podjadaniu. Dodatkowo składnik ten reguluje perystaltykę jelit i ułatwia wyróżnianie. Bez wątpienia jest to kluczowe dla osób będących na diecie.

Tak, jak zostało wspomniane, młody jęczmień skutecznie oczyszcza organizm z toksyn i tym samym wspomaga procesy, które w nim zachodzą. Oczywiście, samo spożywanie młodego jęczmienia nie wystarczy, aby schudnąć. Do tego konieczny jest odpowiedni jadłospis oraz aktywność fizyczna. Zboże może stanowić jedynie wsparcie w redukcji masy ciała pod warunkiem, że będziemy regularnie je stosować.

Młody jęczmień jest polecany dla osób, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego, do którego możemy zaliczyć między innymi wrzody żołądka, zaparcia i wiele innych. Dodatkowo specyfik ten to doskonała opcja dla cukrzyków. Dlaczego? Ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi. Zapobiega również gwałtownym wzrostom cukru po zjedzeniu posiłku. Co więcej, młody jęczmień obniża także zawartość cholesterolu. Jest także pomocny w różnych schorzeniach układu krążenia.

Jak wiemy, roślinę tą cechują silne właściwości przeciwzapalne. To sprawia, że z powodzeniem może być stosowana przez osoby cierpiące na ból stawów, jak również inne dolegliwości zapalne. Zielony jęczmień dobrze sprawdzi się przy leczeniu trądziku oraz wszelkich zmianach skórnych. Jest skuteczną bronią w walce z alergią. Produkt chroni przed chorobami neurodegeneracyjnymi (Parkinson, Alzheimer) i schorzeniami wynikającymi z autoagresji.

Napar na bazie zielonego jęczmienia zatrzymuje rozwój infekcji w naszym organizmie. Suplement diety dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych może być stosowany zarówno zapobiegawczo, jak i w leczeniu rozmaitych dolegliwości. 


KUP W NASZYM SKLEPIE

 

  


 

Jak stosować?

Jak zostało wspomniane na wstępie, młody zielony jęczmień dostępny jest w formie proszku, suszu (wysuszona trawa jęczmienna) oraz w tabletkach. Z tego możemy wywnioskować, że produkt stosowany jest tylko i wyłącznie doustnie. Stosując go regularnie, szybciej możemy zauważyć pierwsze efekty.

Zmielony młody jęczmień doskonale nadaje się do różnego rodzaju zdrowotnych koktajli. Możemy dodawać go również do płatków śniadaniowych lub sałatek. Pamiętajmy, aby nie poddawać takiej żywności obróbce termicznej, ponieważ młody jęczmień pod wpływem wysokiej temperatury może stracić swoje cenne właściwości. W sprzedaży dostępny jest także sok z młodego jęczmienia w butelce. Zwykle należy stosować go w ilości 2 łyżek stołowych dziennie. Warto wiedzieć, że młody jęczmień charakteryzuje się specyficznym smakiem, który możemy porównać do świeżo skoszonej trawy.

Ważne jest, aby dawkować jęczmień zgodnie z zaleceniami producenta. Taką informację możemy znaleźć na opakowaniu produktu. W większości przypadków zaleca się spożywanie 1 g jęczmienia na szklankę wody, dwa razy dziennie. Najlepsze działanie uzyskamy, jeśli przyjmiemy preparat na około 20-30 minut przed zjedzeniem posiłku. Młody jęczmień może być również stosowany po jedzeniu. W przypadku, gdy nie mamy pewności co do dawkowania, warto skonsultować to z farmaceutą. 

Młody jęczmień - przeciwwskazania

Nie da się ukryć, że zielony jęczmień słynie z wielu właściwości prozdrowotnych. Jednak czy może on być stosowany przez każdego? Istnieją pewne przeciwskazania do stosowania tego rodzaju specyfiku. Wprawdzie nie przeprowadzono jednoznacznych badań, które udowodniłyby szkodliwość młodego jęczmienia (brak związków toksycznych), ale warto zachować ostrożność.

Nade wszystko należy mieć na uwadze, iż zielony jęczmień to tylko suplement diety, który nie zastąpi racjonalnego żywienia. Stanowi on jedynie wsparcie i pomoc w uzupełnieniu brakujących związków odżywczych w naszym organizmie. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych nie należy opierać się tylko i wyłącznie na takim preparacie.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na nadwrażliwość żołądka. Wysoka zawartość błonnika w składzie może powodować skutki uboczne, takie jak wzdęcia, mdłości, rozwolnienie czy ból głowy. Jest to w pełni naturalna reakcja obronna organizmu. Dlatego też na początek warto sprawdzić, jak będzie zachowywał się nasz organizm w zaciszu domowym. W niektórych przypadkach może być konieczne częste korzystanie z toalety, dlatego też nie zaleca się przyjmowania młodego jęczmienia po raz pierwszy w dniu kiedy, np. musimy wyjść do pracy. Takie dolegliwości mogą towarzyszyć nam nawet kilka dni. Jeśli nie będą ustępować, zaleca się zmniejszenie dawki. Kiedy i to nie pomoże, należy skonsultować ten problem ze specjalistą.

Co więcej, kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny skonsultować możliwość przyjmowania preparatu ze swoim lekarzem.

Zielony jęczmień - dlaczego warto go pić?

  • Młody zielony jęczmień zawiera mnóstwo łatwoprzyswajalnych witamin, które są niezbędne do zachowania zdrowia.
  • Regularne picie soku z młodego jęczmienia pozwala uzupełnić ubytki witamin i minerałów w naszym organizmie.
  • Specyfik ten wspomaga pracę narządów oraz hamuje rozwój wielu chorób. Pobudza układ immunologiczny do walki z nowotworem.
  • Zielony jęczmień to doskonała opcja dla wegetarian i wegan. Preparat zawiera wszystkie składniki niezbędne do uzupełnienia braków odżywczych w ich codziennym menu.
  • Działanie młodego jęczmienia jest o wiele silniejsze niż samego beta-karotenu czy witaminy A,
  • Picie młodego jęczmienia zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i wspomaga odchudzanie.

młody jęczmień

Podsumowanie

O tym, jak dobroczynny wpływ na nasz organizm mają naturalne preparaty, nie trzeba długo przekonywać. Jednym z nich jest młody zielony jęczmień. Specyfik ten to nic innego jak niedojrzała sadzonka jęczmienia tradycyjnego. Na rynku możemy ją dostać w formie sproszkowanego soku, suszu,  czy tabletek. Zielony jęczmień popularność zawdzięcza przede wszystkim właściwościom prozdrowotnym, z których słynie. 

W jego składzie znajdziemy między innymi witaminy z A, B, C, E i K, jak również związki, tj. magnez, wapń, fosfor, krzem i wiele innych. Preparat jest doskonałym rozwiązaniem dla osób dążących do utraty masy ciała oraz zmagających się z rozmaitymi dolegliwościami, np. cukrzycą, cholesterolem, czy chorobami układu pokarmowego. Bez cienia wątpliwości warto mieć go w swoim domu!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium