Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Morwa biała - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć 0
Morwa biała - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Morwa biała - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Wśród wielu darów natury istotne miejsce zajmuje morwa biała - Morus alba. To niewielkie drzewo liściaste niegdyś zdobiło wiele przydomowych ogródków, dziś jednak nie cieszy się już tak wielkim powodzeniem. A szkoda, bowiem owoce morwy białej mają wszechstronne działanie lecznicze, z którego warto korzystać na co dzień w różnego rodzaju dolegliwościach.

Jakie właściwości mają suszone owoce morwy białej oraz jej liście, kora i korzeń? W jaki sposób można je wykorzystać i jak dawkować? W jakich przypadkach warto sięgnąć właśnie po morwę? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Co się kryje w owocach morwy białej?

Za lecznicze właściwości morwy białej odpowiadają liczne składniki aktywne ukryte nie tylko w jej owocach, ale także liściach i korze korzeni. W owocach Morus alba znajdziemy między innymi:

  • białka i lipidy,
  • witaminę B2, niacynę i kwas askorbinowy,
  • mikro- i makroelementy: azot, potas, fosfor, wapń, sód, magnez, żelazo, miedź, cynk, mangan,
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • zróżnicowane aminokwasy egzogenne.

W liściach morwy białej także nie brakuje cennych składników aktywnych, do których należą min.:

  • związki z grupy flawonoidów - min. kwercetyna i rutyna,
  • alkaloidy,
  • polifenole,
  • błonnik pokarmowy i białko,
  • kwasy fenolowe,
  • witaminy z grupy B - B1, B2, B6.

Składniki aktywne morwy białej sprawiają, że ma ona szereg prozdrowotnych właściwości wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym. Preparaty z suszonych owoców i kory korzenia morwy doskonale sprawdzają się w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń. Ale równie dobrze sprawdzają się jej suszone owoce i liście, które stanowią naturalne i skuteczne remedium na wiele schorzeń i dolegliwości.

Morwa biała - właściwości

Morwa biała i jej właściwości lecznicze znane były już setki lat temu Chińczykom - z tamtych rejonów bowiem drzewko to przywędrowało do Europy. Jej liście stosowane były w medycynie chińskiej jako lek na nadciśnienie i zbyt wysoki poziom cholesterolu (LDL). Dziś na temat dobroczynnych właściwości morwy białej wiemy jeszcze więcej.

Owoce morwy białej i ich właściwości

Owoce morwy białej mają dobroczynny wpływ na odporność organizmu - wzmacniają i regenerują go. Poza tym mają silne właściwości antyoksydacyjne obniżające prawdopodobieństwo zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Poprawiają perystaltykę jelit i pozwalają przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień, zapobiegając zaparciom i wzdęciom.

Morwa biała ma działanie moczopędne i ułatwia organizmowi oczyszczanie się z toksyn. Dodatkowo zmniejsza anemię i ma działanie przeciwgorączkowe, warto ją więc stosować przy przeziębieniach i wspomagająco przy innych stanach chorobowych przebiegających z wysoką temperaturą ciała.

Liście morwy białej i ich właściwości

Także liście morwy białej są cennym źródłem zdrowia - ich działanie lecznicze to przede wszystkim:

  • działanie przeciwcukrzycowe i przeciwmiażdżycowe,
  • działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe.

To jednak nie wszystko, bowiem morwa biała wspomaga odchudzanie i zapobiega odkładaniu się zbędnych kilogramów. Hamuje ona aktywność enzymów rozkładających cukry złożone do prostych - w ten sposób nie mogą one zostać wchłonięte w przewodzie pokarmowym, a to z kolei sprawia, że nie odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony preparaty z morwy białej hamują łaknienie zapobiegając podjadaniu między posiłkami.

Zastosowanie lecznicze morwy białej

Preparaty z liści morwy białej oraz jej suszone owoce warto stosować w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu - pozwala ona nie tylko obniżyć jego poziom, ale także podnieść poziom tak zwanego dobrego cholesterolu (HDL). Dzięki temu zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych i w rezultacie rozwojowi miażdżycy prowadzącej do poważnych chorób układu sercowo - naczyniowego.

Kolejne ważne zastosowanie morwy białej to jej zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi. Dzieje się to poprzez wspomniane już wcześniej hamowanie rozkładu i wchłaniania cukru, co sprawia, że po posiłku nie dochodzi do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Morwę mogą i powinny codziennie stosować osoby, u których występuje hiperglikemia (zbyt wysoki poziom cukru we krwi).

Warto regularnie stosować morwę białą także ze względu na jej właściwości antyoksydacyjne. Zawarte w niej składniki aktywne mają zdolność wyłapywania i neutralizacji tak zwanych wolnych rodników, w których upatruje się przyczyny powstawania komórek nowotworowych w organizmie. Stosowanie preparatów zawierających wyciąg lub susz Morus alba polecić można także wspomagająco osobom z już zdiagnozowanym nowotworem.


Morwa biała zawiera także moc składników aktywnie wspierających i wspomagających pracę mózgu. Należą do nich przede wszystkim witaminy z grupy B - pirydoksyna, ryboflawina, tiamina i kwas nikotynowy. Czeka Cię trudny czas w pracy i musisz się skupić na dużej ilości zadań? A może zbliża się sesja? Wyciąg z liści morwy białej to doskonały wybór, który skutecznie podniesie Twoją intelektualną wydolność i zdolność koncentracji.

owoce morwy wiszące na gałęzi

Obniżenie poziomu cukru we krwi i cholesterolu, działanie antyoksydacyjne, wspomaganie pracy mózgu. Jak jeszcze działa morwa biała? Właściwości tej rośliny zapewniają również jej działanie przeciwwirusowe, które warto wykorzystać w okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienia, czyli jesienią, zimą i na przedwiośniu. W tym okresie można przygotować napar z suszonych owoców morwy, który doskonale smakuje z odrobiną miodu lub sokiem malinowym. Ekstrakt z liści morwy białej łagodzi także stany zapalne.

Morwa biała na odchudzanie

Pozytywny wpływ na zdrowie to niewątpliwa zaleta morwy białej. Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, że jej owoce mają działanie odchudzające, co potwierdziły eksperymenty prowadzone na myszach oraz wiele obserwacji osób, które ją przyjmowały.

Ciekawostki

Morwa biała wykazuje właściwości ochronne wobec śródbłonka mózgu, może więc zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera.

Korzeń mory białej, ze względu na zawartość polisacharydów stymulujących namnażanie limfocytów, wykazuje działanie terapeutyczne na stany alergiczne.

Obiecująco prezentują się badania dotyczące możliwości wykorzystania morwy do miejscowego zmniejszania pigmentacji skóry u osób ze zwiększoną produkcją melaniny. Oznacza to, że być może jest ona zdolna wybielać piegi i inne przebarwienia skóry.

Jakie produkty wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo produktów z morwą białą, zwykle w postaci tabletek lub płynnego ekstraktu. Alternatywą dla nich są suszone owoce, które ze względu na ich lekko słodki, przyjemny smak, można dodawać do deserów i jogurtów, wypieków, napojów albo spożywać jako przekąskę.

[product id="9702, 7851, 8720"]

Przeciwwskazania

Nie poleca się stosowania preparatów zawierających wyciągi lub susz u osób z alergią na składniki produktu. Przeciwwskazaniem są również ciąża i okres karmienia piersią.

Podsumowanie

Morwa biała to drzewo pochodzące z Chin, a jej lecznicze właściwości znane i cenione są od tysięcy lat, warto więc z nich korzystać pełnymi garściami. Jeśli nie masz jej w swoim ogródku, możesz kupić liście lub owoce w suszonej postaci, lub w formie suplementu diety.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium