Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Suplementy w ciąży — co i jak stosować? 0
Suplementy w ciąży — co i jak stosować?

Suplementy w ciąży — co i jak stosować?

Ciąża jest nie lada wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety. W tym okresie ciężarna powinna przyjmować więcej niektórych witamin i składników mineralnych. Odpowiednio zbilansowana dieta i dodatkowa suplementacja przyczyniają się w pozytywny sposób do zdrowia matki oraz dziecka. Niedobór mikro oraz makroelementów może skutkować powstaniem wad wrodzonych, wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, zahamowaniem wzrostu wewnątrzmacicznego, może także spowalniać rozwój malucha lub skutkować poronieniem. Dzięki odpowiedniemu żywieniu i stałej opiece lekarza prowadzącego każda przyszła mama będzie w stanie poradzić sobie z ewentualnymi niedoborami. 

Wiele kobiet planujących ciążę zastanawia się, które suplementy diety warto stosować dla prawidłowego rozwoju płodu i zdrowia matki? Jaka dawka będzie odpowiednia? Sprawdź koniecznie najnowsze wytyczne!

Jakie badania wykonać przed planowaną ciążą?

Kobiety planujące ciąże powinny powiadomić o swoich planach ginekologa. Lekarz zbierze odpowiedni wywiad, zasugeruje konkretne badania i udzieli wszystkich niezbędnych informacji.

Podstawowym badaniem będzie morfologia oraz badanie moczu. Jeżeli wykryją one jakiekolwiek nieprawidłowości w organizmie, będzie można zadbać o odpowiednie leczenie i poprawę kondycji kobiety. Dodatkowo specjalista może zlecić także zbadanie poziomu glukozy, cholesterolu, kreatyniny, stężenia niektórych jonów, ALAT, ASPAT i wielu innych. Wszystko zależy od kondycji konkretnej pacjentki, jej stanu zdrowia oraz występowania chorób przewlekłych. Przed planowaną ciążą warto wykonać także cytologię oraz odwiedzić stomatologa i zadbać o odpowiedni stan uzębienia. Ważne będzie także oznaczenie grupy krwi i współczynnika Rh.

Bardzo ważnym badaniem jest oznaczenie TSH, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową. TSH stymuluje tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów tarczycy (T3, T4). Wskaźnik ten u kobiet w wieku rozrodczym powinien wynosić poniżej 2,5 mIU/l. 

W każdym kolejnym trymestrze ciąży stężenie hormonu będzie ulegało zmianie, ale nie należy się tym martwić, ponieważ to proces naturalny. Ciężarna powinna kontrolować stężenie TSH oraz sprawdzić poziom przeciwciał przeciwtarczycowych i na bieżąco konsultować wyniki z lekarzem prowadzącym. Oznaczenie stężenia tego hormonu jest również niezwykle istotne podczas wykrywania schorzeń na podłożu autoimmunologicznym. Nieustabilizowana choroba może powodować problemy z zajściem w ciąże i prowadzić do późniejszych komplikacji.

kobieta ciężarna ze zdjęciem USG

U kobiet, które chorują przewlekle, może okazać się, iż potrzebna będzie zmiana leków lub wyrównanie niektórych parametrów. Jeżeli więc planujesz ciążę, koniecznie zasięgnij porady specjalisty, upewnij się również, że lekarz nie widzi u Ciebie przeciwwskazań zdrowotnych.

Warto pamiętać także, że niektóre choroby zakaźne mogą być niezwykle niebezpieczne w czasie ciąży, ponieważ powodują poważne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dlatego profilaktyka oraz odpowiednie szczepienia często bywają niezbędne przed rozpoczęciem starań o dziecko.

A co z przyszłym tatą?

Nie tylko kobieta ciężarna lub planująca dziecko musi dbać o swoje zdrowie i odpowiednio przygotować się do ciąży. Mężczyźni również powinni zadbać o swoją kondycję i jakość nasienia. Należy unikać papierosów oraz alkoholu. Warto stosować zdrową i zbilansowaną dietę, podejmować aktywność fizyczną i utrzymywać odpowiednią masę ciała. W razie niedoborów składników odżywczych mężczyzna również musi zadbać o odpowiednią suplementację. Przyszli ojcowie powinni unikać stresu oraz infekcji, a także nie nosić obcisłej bielizny.

mężczyzna i kobieta w ciąży

Jeżeli przyszły tata cierpi na jakiekolwiek dolegliwości, koniecznie ustalcie ich przyczynę oraz wdrożcie leczenie. Warto wykonać także morfologię krwi, oznaczyć grupę krwi (w celu uniknięcia skutków konfliktu serologicznego), badanie ogólne moczu, przeciwciała w kierunku HBV, HCV, HIV i USR (kiła). U mężczyzn również powinniśmy sprawdzić poziom stężenia TSH, glukozy oraz witaminy D3.

Pamiętajmy, że zła jakość nasienia może wpłynąć negatywnie na przekazany materiał genetyczny. Czasami zaleca się także przeprowadzenie odpowiednich badań i konsultację z urologiem, po to, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Niezbędne witaminy i minerały - co i w jakiej dawce stosować?

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje dla kobiet w ciąży suplementację jodu, witaminy D3 oraz żelaza. Wskazane są także wielonienasycone kwasy tłuszczowe DHA (kwasy omega) i suplementacja kwasu foliowego. Z kolei zbilansowana dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na pozostałe składniki, a przyjmowanie dodatkowych suplementów najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jod

Jod to pierwiastek, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i odpowiedniego rozwoju dziecka. Przed ukończeniem 20 tygodnia płód nie potrafi samodzielnie wytworzyć hormonów tarczycy. Nawet w czasie późnej ciąży maluch korzysta z jodu, jaki dostarcza do organizmu matka, po to, by prawidłowo syntetyzować hormony tarczycy.

Niedobór jodu w trakcie ciąży może skutkować uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego u płodu, niedorozwojem umysłowym, a także niedoczynnością gruczołu tarczycy zarówno u przyszłej mamy jak i dziecka.

Kobiety w ciąży, które nie cierpią na żadną z chorób tarczycy, powinny przyjmować jod w dawce 150–200 mcg na dobę. Co ważne, u przyszłych mam, które cierpią na jakiekolwiek choroby tarczycy, suplementacja jodu powinna odbywać się pod kontrolą stężenia hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4).

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy pozwala m.in. na prawidłowy rozwój układu nerwowego u dziecka. Niedobór kwasu foliowego może wiązać się z powstawaniem wad cewy nerwowej u płodu, rozszczepu wargi czy podniebienia i wielu innych. 

Niedobory folianów mogą skutkować szeregiem powikłań, dlatego nie tylko od pierwszego tygodnia ciąży, ale i znacznie wcześniej powinniśmy rozpocząć suplementację kwasu foliowego. Zaleca się nawet, aby każda kobieta w wieku rozrodczym, niezależnie od tego, czy planuje ciąże, zażywała kwas foliowy w dawce 0,4 mg/d. 

W pierwszym trymestrze ciąży dawkowanie wynosi od 0,4 do 0,8 mg/d. W czasie drugiego trymestru i później (po 12 tygodniu) należy przyjmować dawki od 0,6 do 0,8 mg/d.

suplementy diety

Najnowsze rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają także, aby kobiety, u których w poprzedniej ciąży wystąpiły wady cewy nerwowej, stosowały kwas foliowy w dawce 4 mg na dzień przez cztery tygodnie przed planowaną koncepcją oraz przez 12 pierwszych tygodni ciąży. Następnie kontynuowanie suplementacji powinno być zmniejszone i przebiegać pod kontrolą lekarza specjalisty.

Pamiętajmy, że tak samo niedobory kwasu foliowego jak i jego nadmiar może być szkodliwy. Nadmiar może skutkować m.in. wzrostem ryzyka uszkodzenia ciąży na wczesnym etapie, a dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych chorób w późniejszym życiu dziecka.

Kwasy DHA

Kolejnym niezbędnym składnikiem odżywczym, który warto suplementować w czasie ciąży jest kwas dokozaheksaenowy. Ilość kwasu DHA w organizmie matki ma wpływ na zdrowie mózgu oraz oczu dziecka i prawidłowego widzenia przez całe jego życie. Co więcej, w III trymestrze ciąży następuje zwiększone wydzielanie kwasów DHA w macicy, a to pobudza wzrost płodu. Niedobór DHA może skutkować niższym rozwojem neurologicznym nawet już po urodzeniu, bo aż do 18 miesiąca.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wdrożenie suplementacji kwasami DHA w dawce 200 mg u wszystkich kobiet w ciąży, natomiast u przyszłych mam, które spożywają mało ryb oraz na etapie planowania ciąży można rozważyć stosowanie większych dawek.

Dawka 1000 mg na dobę będzie odpowiednia dla ciężarnych, których ciąża zagrożona jest przedwczesnym porodem.

[product id="13085, 4776, 11684"]

Witamina D

Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie również ma niemały wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. W przypadkach oznaczenia niedoboru tego składnika należy go jak najszybciej uzupełnić, stosując odpowiednią suplementację.

witamina d

Niedobór witaminy D może prowadzić do wystąpienia krzywicy, osteomalacji, hipokalcemii noworodków i innych poważnych chorób. Przez cały okres ciąży oraz u matek karmiących przy prawidłowym BMI i bez deficytu witaminy D, jej podaż powinna wynosić od 1500 IU do 2000 IU na dobę. Najlepiej jednak wszystkie składniki mineralne, które przyjmujemy w formie suplementów dostosować do obecnego stężenia ich we krwi. Istotne jest również, aby nie przekraczać zalecanej dawki.

Niedobór żelaza

Zapotrzebowanie organizmu na żelazo wzrasta w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze jest ono wyższe o 1 mg na dobę, a w trzecim już o 7,5 mg na dobę. Problem niedoboru żelaza może doprowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz do anemii u matki. Przyjmowanie żelaza w przypadkach niedoboru jest niezbędne do prawidłowej syntezy hemu. Dodatkowo to żelazo warunkuje transport tlenu w organizmie. Jego przyjmowanie jest wskazane wówczas, gdy stężenie ferrytyny lub hemoglobiny jest obniżone.

W okresie ciąży i karmienia piersią wzrasta zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze. W zakresie stosowania witamin i minerałów w formie suplementów zawsze warto zasięgnąć porady lekarza. W przypadkach znacznego niedoboru specjalista pomoże nam uzupełnić braki w odpowiedni sposób. Pamiętajmy jednak, że zażywanie suplementów nie może zastąpić zbilansowanej diety.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium