Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Amarantus zastosowanie w kuchni i kosmetyce 0
Amarantus zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Amarantus zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Amarantus nazywany jest zbożem XXI wieku, choć badania dowodzą niezbicie, że jest jedną z najstarszych roślin uprawnych - razem z ziemniakami, kukurydzą i fasolą był podstawą diety Azteków i Inków. Dziś wiemy o nim bardzo dużo - bogaty w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, amarantus zaliczany jest do kategorii superfood. Jest sycący, smaczny i bardzo wartościowy. Jakie zastosowanie ma w kuchni? W jaki sposób wykorzystywać go w kosmetyce? Oto wszystko, co warto widzieć o amarantusie.

Krótka historia amarantusa

Amarantus nazywany jest również szarłatem i jest rośliną uprawianą od około 5000 lat. Mieszkańcy Ameryki Północnej i Południowej uznawali ją za świętą i chętnie hodowali. Z mielonych nasion przygotowywali znane dziś na całym świecie tortille, a także niezwykle odżywcze napoje. Młode pędy i liście stanowiły substytut warzyw oraz przyprawę wzbogacającą smak innych potraw.

Niestety wraz z najazdem hiszpańskich konkwistadorów i chrześcijańskich zakonników, złote czasy amarantusa zakończyły się. Całe połacie upraw spalono, a sam amarantus okrzyknięty został zielem diabelskim ze względu na jego rzekome wykorzystywanie w czasie pogańskich rytuałów.

Szarłat wyniosły przywieziony został do Europy na przełomie XVI i XVII wieku i, ze względu na bogaty skład i cenne składniki odżywcze zawarte w nasionach, wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, cukierniczym i kosmetycznym. Na skalę przemysłową amarantus uprawiany jest obecnie w obu Amerykach, Indiach, Nepalu, Himalajach, a także w Nigerii, Mozambiku i Ugandzie oraz w Polsce.

Amarantus - zastosowanie kulinarne

Zanim opowiemy, w jakiej formie i na jakie sposoby można nasiona szarłatu spożywać, krótko opiszemy jego skład i właściwości.

amarantus

Wartości odżywcze amarantusa

Jedną z największych zalet nasion amarantusa jest obecność w nich łatwo przyswajalnego białka złożonego ze wszystkich potrzebnych ludzkiemu organizmowi aminokwasów egzogennych, między innymi lizyny, tryptofanu i metioniny. To oznacza, że amarantus świetnie sprawdza się jako źródło białka dla osób stosujących dietę wegetariańską, wegańską i inne wykluczające spożywanie mięsa.

Istotna jest również zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, których rola w profilaktyce chorób układu krążenia, w tym miażdżycy, jest wręcz nieoceniona. Reguluje także poziom cholesterolu we krwi. Poza tym amarantus zawiera szereg cennych składników mineralnych (żelaza, wapnia, magnezu, potasu, fosforu, cynku), witaminy E, A, C i witamin z grupy B, a także błonnika wspierającego działanie trawienia.

Równie ważne jednak jest to, czego nasiona amarantusa nie zawierają - a nie zawierają one glutenu. Dzięki temu mąka z amarantusa może być spożywana przez osoby cierpiące na nietolerancję lub alergię na gluten.


 

KUP W NASZYM SKLEPIE

   


 

Amarantus - przepisy

Zastosowanie amarantusa w kuchni jest naprawdę bardzo szerokie - świetnie sprawdza się jako dietetyczny (100 g gotowanego ziarna dostarcza tylko 170 kcal) i wartościowy zamiennik kaszy, makaronu i ryżu, mąką z amarantusa można zastąpić tradycyjną mąkę pszenną i wypiekać z niej pieczywo i ciasta, a także zrobić domowy makaron. Ugotowane ziarno amarantusa stanowi rewelacyjny dodatek do sałatek i surówek.

Oto więc przepis na chleb z amarantusa - potrzebujesz:

  • 100 g mąki z amarantusa,
  • 200 g mąki ryżowej,
  • 130 g mąki gryczanej,
  • 120 g mąki ziemniaczanej,
  • 25 g drożdży świeżych lub 7 g suszonych,
  • po 2 łyżeczki soli i cukru,
  • 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek,
  • ok. 500 ml wody.

Wszystkie suche składniki wymieszaj dokładnie (jeśli używasz świeżych drożdży, przygotuj wcześniej zaczyn), dodaj olej i wodę, wymieszaj ponownie. Małą blaszkę do pieczenia wyłóż papierem i przełóż ciasto. Odstaw na godzinę do wyrośnięcia, a po tym czasie włóż na 50 minut do piekarnika nagrzanego do 190 stopni Celsjusza. Przepisów na chleb z amarantusem jest mnóstwo - ten jest jednym z najprostszych. Odznacza się bardzo delikatnym smakiem i aksamitną konsystencją. Wspaniale smakuje z pastą warzywną lub jajeczną oraz pesto.

Świetnie sprawdza się w kuchni amarantus ekspandowany, tak zwany popping - jest wręcz idealnym składnikiem deserów. Słodkie pyszności można wyczarować w zaledwie kilka chwil. Przygotuj:

  • 5 dużych jabłek,
  • popping - 3/4 szklanki,
  • ok. 20 g pestek słonecznika,
  • 4 łyżki naturalnego miodu,
  • 1 łyżeczka cynamonu.

Sposób przygotowania przysmaku jest bardzo prosty - umyj jabłka i, nie krojąc ich na kawałki, usuń z nich gniazda nasienne. Resztę składników wymieszaj starannie w miseczce i tak przygotowanym nadzieniem wypełnij jabłka. Piekarnik nagrzej do 200 stopni Celsjusza. Na blaszkę wylej nieco wody, połóż na niej jabłka i piecz przez 25 - 30 minut.

Amarantus ekspandowany możesz wykorzystać także do przygotowania chrupiących ciasteczek lub posypać nim deser lodowy. Warto wypróbować także naleśniki i słodkie ciasta z mąki z amarantusa - to świetny pomysł dla osób stosujących dietę bez glutenu. Wiele przepysznych przepisów znajdziesz z łatwością w internecie. 

Amarantus w kosmetyce

Właściwości zdrowotne amarantusa możemy wykorzystać nie tylko kulinarnie. Olej z nasion szarłatu jest źródłem zdrowia i pięknego wyglądu także dla naszej skóry - nawilża, odżywia, przyspiesza regenerację, łagodzi podrażnienia. Olej z amarantusa ma również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Moc składników odżywczych sprawia, że olej z amarantusa może być stosowany do codziennej pielęgnacji skóry, ale również w przypadku skóry ze skłonnościami do przesuszenia czy przetłuszczania, atopowej, uszkodzonej w wyniku ekspozycji na promienie UV, podrażnionej, uszkodzonej laserem lub radioterapią - właściwie każdej.

Zawarty w oleju z amarantusa kwas linolowy, będący jednym z nienasyconych kwasów tłuszczowych, zapewnia przyspieszenie procesów naprawczych i utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.   Z kolei skwarem jest jednym ze składników sebum wydzielanego przez skórę. Tworzy ono naturalną barierę dla czynników chorobotwórczych - bakterii, wirusów i grzybów. Zabezpiecza także przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Olej z amarantusa zawiera w swoim składzie również antyoksydanty oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Dzięki temu efektywnie poprawia kondycję i funkcjonowanie skóry i chroni ją przed uszkodzeniami.

Stosowanie oleju z amarantusa jest bardzo łatwe - możemy zaaplikować go bezpośrednio na skórę i dokładnie wmasować. Należy jednak pamiętać, że wchłania się powoli, pozostawiając na skórze cienką warstwę na dłuższy czas. Z tego względu należy stosować go na noc, koniecznie po kąpieli. Możemy także dodać kilka kropli oleju do żelu pod prysznic, kremu lub szamponu, wymieszać i użyć zgodnie z przeznaczeniem kosmetyku.

[product id="10641, 5194, 10640"]

Nasiona amarantusa oraz olej z amarantusa są źródłem zdrowia dla całego naszego organizmu - mają niezwykłe właściwości i działanie prozdrowotne. Można wykorzystać je na szereg różnorodnych sposobów, a więc zawsze warto mieć je w kuchennej szafce.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium