Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Kimchi - co to jest, jak zrobić, jak podawać? 0
Kimchi - co to jest, jak zrobić, jak podawać?

Kimchi

Charakterystyczną cechą kuchni koreańskiej jest pikantny, słony smak. Uzyskuje się go dzięki fermentacji składników. Wśród rozmaitych dań na szczególną uwagę zasługuje kimchi. Potrawa ta na dobre zagościła w wielu restauracjach z menu poświęconym kuchni azjatyckiej. Niebywały smak kimchi i aromat tego koreańskiego dania wpasuje się w gusta kulinarne wielu gości.

Potrawa ta słynie z wielu drogocennych właściwości - ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Oprócz tego receptura przygotowania koreańskiej potrawy w 2013 roku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Niewątpliwe decyduje to o świetności kimchi. Czym dokładnie jest to azjatyckie danie? Jak przygotować kimchi? Jak je podawać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Co to jest kimchi?

Kimchi to tradycyjna potrawa kuchni koreańskiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować kimchi w swoim domu. Przygotowuje się ją z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Głównymi składnikami, jakie wchodzą w skład potrawy, są: kapusta pekińska, rzodkiew japońska, ogórek. Do kiszenia kimchi z powodzeniem można wykorzystać także inne warzywa, tj. marchewka, por, ale również owoce morza i ryby. Charakterystyczny, pikantny smak uzyskuje się poprzez dodanie płatków ostrej papryki chili (odmiana gochugaru). Dla podkreślenia smaku danie jest przyprawiane czosnkiem, cebulą, imbirem, czy sosem sojowym. Kimchi doskonale sprawdzi się zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Wyróżniamy dwie kluczowe metody przyrządzania kimchi - sezonowe (z warzyw sezonowych) oraz zimowe. Bez względu na to, jak zostanie przygotowana potrawa, charakteryzuje się ona niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Właściwości zdrowotne kiszonej kapusty pekińskiej

Kimchi nie tylko pysznie smakuje, ale również dostarcza wielu cennych witamin i minerałów, niezbędnych do zachowania zdrowia. Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, kimchi to kiszonka, a te obfitują w naturalne probiotyki, co przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Co więcej, danie to jest bogate w wiele cennych witamin i minerałów niezbędnych do zachowania zdrowia. Mowa tutaj przede wszystkim o witaminach A, B6, C, K. Jak dowiodły badania, koreańska kiszona kapusta pekińska zawiera aż 34 aminokwasy i 10 różnych minerałów. W jej składzie znajdziemy również liczne ilości żelaza, wapnia, ryboflawiny i niacyny. Dzięki temu kimchi jest prawdziwą bombą witaminową dla naszego organizmu.

Pozostając w temacie najistotniejszych właściwości zdrowotnych kiszonej kapusty pekińskiej, warto dodać, że koewańskie kimchi obniża poziom cholesterolu we krwi. Dzieje się tak dzięki czosnkowi, ponieważ zawiera on allicynę i selen, które skutecznie pomagają obniżyć poziom cholesterolu. Dodatkowo minimalizują ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym również udaru. Obecność witaminy A pozwala wyeliminować wolne rodniki, które między innymi przyczyniają się do rozwoju nowotworów. Bogactwo cennych składników sprawia, że kimchi opóźnia proces starzenia skóry. Zapewnia piękny wygląd - lśniące włosy i gładką cerę. Należy nadmienić, iż kimchi to niskokaloryczne danie. W 150 gramach potrawy znajdziemy jedynie 40 kalorii. Z tego względu jest to świetna opcja dla osób na diecie. Można śmiało stwierdzić, iż spożywanie tego azjatyckiego dnia wspomaga metabolizm, a co za tym idzie - pomaga stracić zbędne kilogramy.


 

KUP W NASZYM SKLEPIE

    


 

Przeciwwskazania do spożywania kimchi

Mimo iż kimchi obfituje w moc składników odżywczych, mających zbawienny wpływ na nasz organizm, nie każdy może je spożywać. Jak wiemy, potrawa ta wyróżnia się pikantnym smakiem. Znajdziemy w niej również bardzo duże ilości soli. Z tego względu nie zaleca się spożywania kimchi przez osoby z chorobami żołądka, do których zaliczamy między innymi wrzody, refluks, zespół jelita drażliwego. Obecność soli sprawia, że koreańska potrawa jest niewskazana dla chorych na nadciśnienie tętnicze. Kimchi powinny unikać też kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

kimchi

Tradycyjny przepis na kimchi

chcesz sprawdzić, jak smakuje kimchi? Przygotowanie kimchi wbrew pozorom nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrawę tą możemy z powodzeniem przygotować we własnym zaciszu domowym. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w niezbędne składniki oraz stosować się do podstawowych zasad przyrządzania potrawy. Jak zostało wspomniane w początkowej części poradnika, do przygotowania potrawy można użyć dowolnych warzyw, a co za tym idzie - modyfikować jej smak. Niemniej jednak istnieje tradycyjna receptura, do której warto się stosować, aby zrobić kimchi jak najbardziej zbliżone do oryginału. Jak zatem przygotować domowe kimchi w tradycyjny sposób? Już spieszymy z odpowiedzią!

Co będzie potrzebne?

  • około 4,5 kg kapusty pekińskiej,
  • 3 marchewki,
  • duży por,
  • 2 cebule dymki,
  • 3 główki czosnku,
  • imbir,
  • około 2-3 szklanki papryki gochugaru,
  • 2 łyżki mąki ryżowej,
  • sos sojowy bądź sos rybny (1 szklanka),
  • sól,
  • cukier

Sposób przygotowania kimchi

W pierwszej kolejności trzeba pokroić kapustę pekińską. Jak zrobić to poprawnie? Odkrój głębie, a następnie podziel główkę na kilka części. Liście pokrój w poprzek i umieść w misce. Konieczne będzie także wypłukanie kapusty w zimnej wodzie. Po odsączeniu wody należy wsypać do niej szklankę soli i dokładnie wymieszać. Warto, by proces solenia trwał co najmniej 1,5 godziny. W tym czasie dobrze jest przekładać liście, tak, by zostały dobrze nasolone. Po zakończeniu tego procesu wypłucz kapustę raz jeszcze w zimnej wodzie. Dzięki temu nadmiar soli zostanie usunięty.

W następnym etapie prac kuchennych trzeba pokroić wszystkie warzywa, jakie mamy zamiar dodać do kimchi. W tradycyjnej recepturze będzie to marchewka, por, cebula, czosnek oraz imbir. Pamiętaj o dolaniu sosu rybnego, czy też sojowego. Marchewkę oraz pora najlepiej pokroić w większe kawałki - słupki, zaś pozostałe składniki zmiksuj razem na gładką masę. Kolejnym krokiem jest wykonanie kleiku. Powstaje on z 2 łyżek mąki ryżowej oraz 1 szklanki wody. Miksturę trzeba podgrzać na niewielkim ogniu, ciągle mieszając. W momencie, gdy nasza papka zgęstnieje, dodajemy 1/4 szklanki cukru i nadal mieszamy. Kiedy uzyskamy klarowną konsystencję, możemy zdjąć kleik do ostygnięcia.

Kiedy kleik będzie już odpowiednio schłodzony dodaj do niego paprykę gochugaru i dokładnie wymieszaj. W dalszej kolejności wrzuć wszystkie warzywa - zarówno te pokrojone, jak i zmiksowane. Następnie pozostało już tylko połączyć pastę z kawałkami kapusty pekińskiej. Do tego celu załóż jednorazowe rękawiczki ochronne. Pamiętaj, by robić to delikatnie. Połączone składniki umieść w szklanych słoikach, w celu fermentacji kimchi. Nie upychaj mikstury pod samą zakrętkę, ale pozostaw trochę miejsca, gdyż w procesie fermentacji zaczną wydzielać się gazy. Czas przygotowania kimchi wynosi 24 godziny. Jednak potrawa nadaje się do spożycia po upływie około 2 tygodni.

Jak podawać kimchi?

Kimchi ma wszechstronne zastosowanie. W Korei jest bardzo istotnym elementem każdego posiłku. Stanowi doskonały dodatek do dania głównego, a także świetnie pasuje do ryżu, gulaszu, naleśników, zupy, potraw z grilla i wielu innych. To koreańskie danie możemy również spożywać samo - prosto ze słoika. Pysznie smakuje, gdy posypiemy je świeżym koperkiem, czy szczypiorkiem. Jest prawdziwą rozkoszą dla podniebienia zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przechowywać kimchi możesz w lodówce lub szczelnie zamknięte w temperaturze pokojowej w sytuacji, kiedy planujesz spożyć danie w ciągu kilku dni. Kimchi możesz także zamrozić i cieszyć się niepowtarzalnym smakiem w późniejszym czasie.

Pastą możemy posmarować kanapkę, przyrządzić z nią tosty lub jajecznicę. Przy udziale kimchi przygotujemy także rozgrzewającą zupę, idealną na chłodne dni - wystarczy jedynie połączyć bulion z odpowiednią ilością pasty. Kimchi jest rewelacyjną alternatywą dla różnego rodzaju surówek. Perfekcyjnie podkreśli smak mięs, ryb i owoców morza.

potrawa z kimich

Podsumowanie

Wśród wszystkich kuchni świata szczególną popularnością cieszy się kuchnia koreańska. Wyróżnia ją pikantny smak i niepowtarzalny aromat. Kimchi to tradycyjne danie, przygotowane z fermentowanych warzyw. Jest serwowane w wielu lokalach gastronomicznych. Gotowe kimchi możemy spotkać również w wielu sklepach. Całość ma ostry smak, przez co stanowi świetny dodatek do wielu dań. Oprócz tego odznacza się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Ze względu na zawartość różnorakich witamin ma korzystny wpływ na zdrowie oraz zapobiega rozwojowi rozmaitych chorób. Przygotowanie kimchi wcale nie jest trudne. Może wykonać je każdy we własnym zaciszu domowym!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 885 903 904
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium